Glazbenik koji je spojio Ellingtona i Marleya

    1260

    Monty Alexander Trio

    New Morning: The Paris Concert

    dvd

    Datum izdanja: 16.06.2008.

    Izdavač: Inakustik / Menart

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Running Away
    2. Django
    3. Moonlight City
    4. Trust
    5. Monty’s Groove
    6. September
    7. Come Sunday
    8. Too Marvelous For Words
    9. Young At Heart
    10. Put Your Little Foot Right Out
    11. Two Bass Hits
    12. Love You Madly
    13. Creole Love Call
    14. David Danced Before The Lord
    15. Hope
    16. No Woman No Cry
    17. Battle Hymn

    Na DVD-u je objavljena snimka nastupa što ga je čuveni klavirist i skladatelj Monty Alexander održao srpnja 2001. u pariškom klubu New Morning. U poticajnom ugođaju, uz ovacije publike, ostvario je nadahnut nastup sjajno komunicirajući s članovima svojeg tria, kontrabasistom Hassanom W. Shakourom i bubnjarom Bobbyem Thomasom mlađim.

    Rođen u Kingstonu na Jamajci, Alexander je od malih nogu bio izložen utjecajima raznih kultura: britanske, španjolske, afričke, arapske i židovske. Te su spoznaje utjecale i na njegov pogled na glazbu kojom se počeo baviti kao trogodišnjak.

    Prve jazz poticaje dobio je slušajući Louisa Armstronga i Nat King Colea, a profesionalnu je karijeru započeo kao sedamnaestogodišnjak. Prekrenicu u karijeri ostvario je kad ga je 1962. zapazio Frank Sinatra koji ga je pozvao da svira u njegovom klubu. Osim Sinatre, s kojim je i svirao, na tom su ga nastupu slušali i u njegovu se virtuoznost uvjerili slavni glumci, ali i jazz glazbenici poput Milesa Davisa, Judy Garland, Sammya Davisa…

    Suradnja s velikim kontrabasistom Rayom Brownom otvorila mu je vrata u svijet elitnog jazza. Uslijedile su svirke s vodećim jazzistima poput Milta Jacksona, Dizzya Gillespiea, Sonnya Rollinsa, Quincya Jonesa, Johnnya Griffina, Clartka Terrya, Jimmya Smitha i Bennya Golsona.

    Muziku podržava

    No nije poznat samo na području jazza. Primjerice, uz simfonijski orkestar pod ravnanjem Bobbya McFerrina izvodio je Gershwinovu “Rhapsody in Blue”. Vodi vlastite skupine, najčešće u formaciji trija, s kojima nastupa diljem svijeta. Snimio je više od šezdeset albuma pod svojim imenom i puno više kaop član skupina drugih glazbenika.

    “Svojom glazbom želim uzvisivati” rekao je Alexander. “Za mene je klavir sredstvo pomoću kojeg uspostavljam vezu s drugim ljudima. Otvoren sam za sve vrste glazbe. Nisam bebop glazbenik. Nisam kalipso glazbenik. Nisam reggae glazbenik. Glazbenik sam koji vole sve te stilove.”

    Bogatstvo glazbenih iskustava osjeća se u njegovom pristupu, ali i u odabiru repertoara za ovaj koncert. Uz vlastite skladbe, u gotovo dvostanom nastupu, svirao je standarde autora koji su godinama zastupljeni na njegovu repertoaru, ne samo s područja jazz glazbe.

    Izvedbom poznate balade Johna Lewisa, “Django“, podsjetio je na vibrafonista Milta Jacksona, ali i na istoimeni album Modern Jazz Quarteta u kojem su Lewis i Jackson svirali.

    Sinatru je pozdravio izvedbom njegova hita “Young At Heart“, jednom od prvih kroz koje je upoznao jazz, a Raya Browna njegovom skladbom “Two Bass Hits“. Jedan od najsnažnih utjecaja na Montya Alexandera izvršio je Duke Ellington koji je jedan od najzastupljenijih skladatelja na njegovu repertoaru i čiju je glazbu izvodio s opernom pjevačicom Barbarom Hendricks.

    Na nastupu u Parizu izveo je poznate Ellingtonove skladbe “Love You Madly” i “Creole Love Call“. U kraćoj solo izvedbi skladbe “Too Marvelous For Words” je i zapjevao.

    Alexander je poznat po suradnji s Jamajkanskim reggae glazbenicima, s kojima je snimio album “Yard Movement“, ali i očaranošću glazbom Boba Marleya. Dobitnik je brojnih priznanja za zasluge za jamajkansku kulturu. Između ostalog proglašen je jamajkanskim glazbenim veleposlanikom.

    Nostalgiju za rodnom Jamajkom iskazao je izvedbama Marleyevih skladbi “Running Away” i “No Woman No Cry” koje je dvije godine prije ovog nastupa snimio i za album “Stir It up: The Music of Bob Marley“.

    Njegove se mainstream izvedbe odlikuju optimizmom, duhovitim citatima, strahovitim osjećajem za balade, ali i jazz fraze i swingajući ritam. Publiku je u dodatku nagradio izvedbom traditionala “Battle Himn Of The Republic“.

    U dodatku DVD donosi razgovor s Alexanderom, koji govori o ranim razdobljima svojeg života, vezanim uz njegovu karijeru, počevši od rođenja, 6. lipnja 1944., na D-Day, dan kad su saveznici započeli invaziju u Normandiji ostvarivši preokret na francuskoj bojišnici u Drugome svjetskom ratu.

    Uz demonstracije na klaviru, prisjetio se početaka svojeg bavljenja glazbom, idola, utjecaja, stjecanja glazbene naobrazbe koja uključuje i poznavanje klasične glazbene literature, te najznačajnijih događaja iz svoje karijere koji uključuju susrete i svirake s glasovitim glazbenicima.

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz Novog lista od 23. studenog 2008.)

    Muziku podržava