Glazbenik kojeg su najčešće oponašali

    1685

    John Coltrane

    Fearless Leader

    Datum izdanja: 27.11.2006.

    Izdavač: Prestige / Aquarius Records

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Straight Street
    2. While My Lady Sleeps
    3. Chronic Blues
    4. Bakai
    5. Violets For Your Furs
    6. Time Was
    7. I Hear A Rhapsody
    8. Trane’s Slo Blues
    9. Slowtrane
    10. Like Someone In Love
    11. I Love You
    1. You Leave Me Breathless
    2. Bass Blues
    3. Soft Lights And Sweet Music
    4. Traneing In
    5. Slow Dance
    6. Lush Life
    7. The Believer
    8. Nakatini Serenade
    1. Come Rain Or Come Shine
    2. Lover
    3. Russian Lullaby
    4. Theme For Ernie
    5. You Say You Care
    6. Good Bait
    7. I Want To Talk About You
    8. Rise ‘N Shine
    9. I See Your Face Before Me
    1. If There Is Someone Lovelier Than You
    2. Little Melonae
    3. By The Numbers
    4. Black Pearls
    5. Lover Come Back To Me
    6. Sweet Sapphire Blues
    1. Spring Is Here
    2. Invitation
    3. I’m A Dreamer, Aren’t We All
    4. Love Thy Neighbor
    5. Don’t Take Your Love From Me
    6. Stardust
    7. My Ideal
    8. I’ll Get By
    1. Do I Love You Because You’re Beautiful?
    2. Then I’ll Be Tired Of You
    3. Something I Dreamed Last Night
    4. Bahia
    5. Goldsboro Express
    6. Time After Time

    Slavni saksofonist i skladatelj John Coltrane jedan je od jazz glazbenika s najviše kompilacijskih albuma. Razlog tome je velika produktivnost u raznim razdobljima karijere, ali i kvaliteta i inovativnost njegove glazbe koja je i danas svježa i aktualna zbog čega je Coltrane jedan od najviše oponašanih glazbenika u povijesti jazza. Ova luksuzno opremljena kutija sa šest kompakt diskova donosi sve snimke – remasterizirane s izvornih analognih vrpci – što ih je kao vođa sastava snimio od sredine 1957. do kraja 1958., a objavila ih je tvrtka Prestige.

    U pripremi su još dvije kutije kompilacijskih kompakt diskova kojima će biti kompletirana Coltraneova diskografija za tvrtku Prestige. Na jednom će biti zastupljene snimke što ih je ostvario uz razne all stars skupine ili kao kolider s drugim glazbenicima, primjerice saksofonistom Paulom Quinichetteom ili gitaristom Kennyjem Burrellom, a na drugom one što ih je ostvario kao član skupina koje su vodili drugi poznati glazbenici.

    Na ovim izdanjima neće biti obuhvaćene snimke što ih je Coltrane sredinom pedesetih snimio kao član legendarnog kvinteta Milesa Davisa, a koje su objavljene na čeverostrukom kompakt disku “The Legendary Prestige Quintet Sessions”.

    Niti jedan od ovih albuma nije bio hit kao neki kasniji, primjerice “Giant Steps” ili “A Love Supreme”, ali predstavljaju značajno razdoblje velikanove karijere u kojem se afirmirao kao jedan od vodećih saksofonista, vođa skupine, skladatelj i glazbenik naprednih zamisli.

    Muziku podržava

    Prigodom nastupa na ovogodišnjem Zagreb Jazz Festivalu, veliki je obožavatelj i poznavatelj njegove glazbe, slavni saksofonist Joe Lovano rekao: “Coltraneov način sviranja u razdoblju od 1955. do 1958. saksofonisti su najviše oponašali. Razdoblje u kojem je snimao za Prestige izazvalo je veliku pažnju zbog njegovih nevjerojatnih izvedbi, artikulacije i zamisli. Uživao je u bluesu i nevjerojatno ga je svirao. Sve je svoje zamisli zasnivao na bluesu.

    Oko njega su se mijenjali suradnici, ali njegove zamisli i pristup su bujali i bujali. U najkasnijem razdoblju još uvijek je titrao nad intervalima i razmišljanjima o harmonijama koje je razvijao deset godina prije. Bio je strahovito maštovit i mogao je svirati i snimati u nedogled.

    Svirao je nevjerojatno, iz dana u dan. Svaki je dan mogao snimiti ploču jer je bio duboko u glazbi i ozbiljno ju je shvaćao. Kad god je uzeo saksofon u ruke bio je to ozbiljan i predivan trenutak.”

    Na ovim su snimanjima kao članovi njegovih skupina svirali vodeći glazbenici tadašnjeg jazza: bubnjari Arthur Taylor i Louis Hayes, klaviristi Red Garland i Mal Waldron, trubači Donald Byrd, Freddie Hubbard i Wilbur Harden, kontrabasist Paul Chambers i drugi. S njima je snimio niz zapaženih albuma koji su dostupni na kompakt diskovima, a sada i na ovoj kompilaciji.

    O tim snimanjima i albumuma Lovano je rekao: “U godinu i pol Coltrane je za Prestige snimio jedanaest ploča s 48 različitih skladbi. Znao je puno različitih skladbi i obožavao ih je svirati. Najteže za njega bilo je što ploče snimljene za tvrtku Prestige nisu bile objavljene odmah nego tijekom sljedećih dvanaest godina. Istodobno s objavljivanjima kasnijih, kultnih albuma ‘My Favorite Things’, ‘Giant Steps’, ‘Live At The Village Vanguard’ ili ‘A Love Supreme’, objavljivani su albumi koje je snimio godinama prije.

    Izazovno je slušati album ‘A Love Supreme’, koji je za njega bio produhovljen trenutak, znajući da je istodobno objavljen i osam godina ranije snimljeni albuma za Prestige na kojem svira standarde na način kako ih je tada svirao. Bila je to nevjerojatna glazba, temelj onoga što je svirao u tom trenutku. Za njegove je obožavatelje to bilo zbunjujuće.

    Proučavajući njegovu karijeru shvatio sam da je to što mu se tada događalo i za njega bilo zbunjujuće. No, to je zapalilo iskru i donijelo poticaj za mijenjanjem glazbe. Želio je da ljudu čuju kako svira u tom trenutku.”

    Osim originalnih izvedbi standarada Coltrane je već na ovim snimanjima pokazao i velik skladateljski potencijal. Dojmljive su izvedbe njegovih skladbi: “Trane’s Slo Blues“, “Traneing In“, “Black Pearls“, “Bass Blues“, “Slowtrane” i drugih.

    Ovo izdanje donosi i knjižicu s brojnim rijetkim fotografijama, iscrpnim podacima o diskografiji i snimanjima, tekstovima o Coltraneu i snimkama, te omote originalnih, ali i licencnih izdanja albuma, kao i zanimljivosti poput podatka da su gotovo sva snimanjima ostvarena petkom, uz obrazloženje…

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz Novog lista od 10. prosinca 2006.)

    Muziku podržava