Glazbenici obuzeti duhom Mingusove glazbe

    1190

    Mingus Big Band

    Live In Tokyo

    Datum izdanja: 26.09.2006.

    Izdavač: EmArcy / Aquarius Records

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Wham Bam
    2. Celia
    3. Bird Calls
    4. Meditations
    5. Prayer For Passive Resistance
    6. Free Cell Block F
    7. Ecclusiastics

    Nakon smrti velikog jazz kontrabasista, skladatelja i vođe ansambla Charlesa Mingusa (1922. – 1979.) njegova je udovica Sue Mingus pokrenula niz akcija u cilju očuvanja i prezentacije njegove glazbene ostavštine, te kako bi njegove zamisli nastavile živjeti na današnjoj jazz sceni. Utemeljila je nekoliko skupina koje su izvodile isključivo njegovu glazbu: Mingus Dynasty, Mingus Big Band i Mingus Orchestra.

    U njima su svirali glazbenici koji su surađivali s Mingusom, ali i drugi, oni koji su spremni na čarobnu pustolovinu. Naime, Mingusova je glazba iznimno složena, ali onima koji uspiju proniknuti u njezinu dubinu, a imaju vještinu koja im omogućuju da ju izvode, pruža nemjerljiv glazbeni užitak.

    Inicirala je i katalogizaciju njegovih djela što je bio mukotrpan i dugotrajan posao. Naime, Charles Mingus je poslije Dukea Ellingtona bio drugi najplodniji američki skladatelj. Napisao je više od tristo djela od kojih su neka postala jazz standardima. Osim toga, izniman je doprinos dala u dokumentiranju njegove glazbe snimljene izvan redovne izdavačke aktivnosti.

    Putujući svijetom doslovno je krala piratska izdanja sa snimkama Mingusovih koncerata što joj je uvijek uspijevalo, jer kad bi prodavači zaprijetili policijom ona bi pozivala medije što trgovcima ilegalnih izdanja nikako nije odgovaralo. Tako je prikupila ogromnu količinu snimaka od kojih je najbolje odlučila legalno objaviti i glazbenicima koji su sudjelovali u njihovu snimanju platiti zaslužena prava. Objavila ih je za tvrtku znakovita naziva, Revenge Records.

    Muziku podržava

    Godine 2005. utemeljila je izdavačku tvrtku Sue Mingus Music za koju objavljuje nove snimke ansambala koje je pokrenula. Nakon CD-a “I Am Three” iz 2005., na kojem su objedinjene studijske snimke skupina Mingus Dynasty, Mingus Big Band i Mingus Orchestra, iz 2004., objavila je dvostruki CD “At UCLA 1965” koji donosi reizdanje raritetne snimke koncerta što ga je Mingus sa svojim oktetom te godine održao u losangeleskom Royce Hallu, te CD “Live In Tokyo”.

    Tvrtka Universal, koja je i distrubuter Sue Mingus Musica, istodobno je na dvostrukom CD-u objavila prošireno izdanje još jednog raritetnog Mingusovog albuma, “Charles Mingus In Paris”, sada s podnaslovom “The Complete America Session”, koji donosi studijske snimke Mingusova seksteta iz 1970. u Parizu.

    CD “Live In Tokyo” donosi izbor najboljih izvedbi s jednotjednog božićnog angažmana što ga je Mingus Big Band održao krajem 2005. u poznatom tokyjskom jazz klubu Blue Note. Iako uz poznate Mingusove skladbe poput “Meditiations“, “Prayer For Passive Resistance” i “Celia“, izvode i njegova manje poznata djela, ona ih nadahnjuju na luđačku svirku u kojoj su zastupljeni svi elemeti koji Mingusovu glazbu čine izvrsnom: kolektivne improvizacije, spoj free jazza s elementima jazz tradicije (blues, dixieland, spiritual, gospel, swing, afro), promjene tempa, izniman osjećaj, unikatan i prepoznatljiv pristup i angažirana tematika koja pobuđuje dodatnu dubinu i snagu.

    U razgovoru što smo ga vodili poslije jednog od koncerata Mingus Big Banda, Sue Mingus je rekla: “Na Mingusovu se glazbu dobri glazbenici lijepe kao osa na slatko. Privlači glazbenike koji vole izazov, rizik. Želi li ju netko svirati mora znati čitati note kao klasičar, improvizirati kao jazzist, imati osobnost i sposobnost sviranja u okruženju ansambla. Charles je ostavio toliko otvorenog prostora što uzbuđuje glazbenike koji mogu donositi odluke, slijediti nadahnuće i srce.”

    Nekoliko godina poslije, nakon koncerta istog orkestra, njegov dugogodišnji član i glazbeni voditelj, saksofonist John Stubblefield je rekao: “Duh Mingusove glazbe obuzima glazbenike koji ju sviraju, ali i one koji nas dolaze slušati što zaključujem po njihovim reakcijama, energiji i ljubavi koja se osjeća na našim koncertima.”

    O njoj je govorio i jedan od glazbenih voditelja orkestra trombonist Ku-umba Frank Lacy: “S ovim orkestrom Mingusov duh leti svijetom. Nikad nisam svirao tako tešku glazbu. Prema njoj osjećam strahopoštovanje, ali i istinski uživam svirajući ju.” Slušajući ovaj CD istinski će uživati i svi ljubitelji Mingusove glazbe i suvrenog bigbandaškog zvuka.

    U izvedbama Mingus Big Banda, koji je sastavljen od iskusnih, ali i novih, mladih newyorških jazzista, briljantno soliraju gotovo svi članovi: klavirist Dave Kikowski, saksofonisti Ronnie Cuber, Abraham Burton, Seamus Blake, Wayne Escoffery i Craig Handy, trubači Eddie Henderson i Alex Sipiagin, trombonisti Conrad Herwig i Ku-umba Frank Lacy, bubnjar Johnatan Blake i kontrabasist Kenny Davis. Osim toga Mingus Big Band ima ‘najjaču klupu’.

    Naime, na svakoj poziciji je barem desetak glazbenika u pričuvi, koji mogu uskočiti u slučaju potrebe i odsvirati ovaj zahtjevni program. Zbog duha Mingusove glazbe, ali i vrhunskih glazbenika koji sviraju u orkestru Mingus Big Band je već godinama jedan od njaboljih na jazz sceni, često upravo na prvom mjestu u izborima stručnih časopisa, a zahvaljući ovom CD-u svakako će zadržati tu poziciju.

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz Novog lista od 25. ožujka 2007.)
    (foto: Davor Hrvoj)

    Muziku podržava