Etno-jazz s kontroverznom obradom

    2337

    Borna Šercar's Jazziana Croatica

    A Little Book of Notes

    Datum izdanja: 21.06.2010.

    Izdavač: Aquarius Records

    Žanr: Etno, Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. New Red Dwarf
    2. Battalion
    3. Sunny Field
    4. Bread Of Stone
    5. Nostalgia
    6. Marjane Marjane
    7. Kolo
    8. Soko Loved Him
    9. Rakia
    10. Balkanika

    Borna Šercar’s Jazziana Croatica možda je relativno novo ime na domaćoj jazz sceni, no njezini članovi (Borna Šercar za bubnjevima, Ante Gelo za gitarom, Tihomir Hojsak za kontrabasom, Zvjezdan Ružić za klavirom i saksofonist Vojkan Jocić) vrlo su dobro poznati i izvan jazz kruga.

    Ako ni po čemu drugom (slikarstvo, poezija…), Šercar će uvijek biti upamćen kao osoba koja je među prvima zasvirala bottlephone, te kao duo s gitaristom Gelom nastupala diljem Europe i Južne Amerike svirajući po bocama napunjenim tekućinom.

    Ansambl Jazziana Croatica osnovao je 2009. godine i, kako sami kažu, želja im je očuvati hrvatsku glazbenu baštinu s raznim folk utjecajima i nametnuti nove standarde u domaćem jazz izričaju stvarajući zvuk autentičnog podneblja, odnosno brend koji će nesumnjivo reći da je riječ o hrvatskom proizvodu.

    Od samog početka je jasno da je riječ o pitkom i nadahnutom etno-jazz pristupu u kojem se isprepliću autohtoni motivi s uzorima poput Milesa Davisa, Johna Coltranea i Pata Methenya. “Sunčano polje” Blagoja Berse postalo je “Sunny Field“, Ivo Tijardović zastupljen je s “Marjane Marjane“, a ostatak je briljantna (i nadasve duhovita) posveta narodnim temama, prepoznatljivim motivima koji nas okružuju ili zauzimaju bitno mjesto u općoj kulturi.

    Muziku podržava

    Međutim, apsolutno ništa vas ne može pripremiti na pjesmu pod rednim brojem 2, ”Battalion”. Nježna skladba učinit će vam se itekako poznatom, no odbijat ćete povjerovati o čemu je riječ sve dok vas slova na omotu ne uvjere kako je za autora skladbe naveden M. Perković, u narodu znan kao Thompson. “Battalion” nije ništa drugo već genijalno čitanje “Bojne Čavoglave” i zbilja je potrebna izuzetna vještina da se od jednog agresivno-huškačkog domoljubnog ostvarenja u tuđinskom ritmu napravi lijepa pjesma.

    Naravno, pjesma je namjerno uvrštena na album kako bi se zaintrigirala publika (teško da bi se mogla voditi kao dio hrvatske baštine), a opet nije realno očekivati da će privući Thompsonove obožavatelje koji i dalje ne shvaćaju kako njihov idol inspiraciju traži u onim pjesama za koje je i više nego siguran da njegova publika neće slušati.

    Kroz svih deset pjesama, ovaj super-star ansambl na visini je zadatka: glazbena potkovanost svih članova, njihova međusobna uigranost i razumijevanje uvijek je i jedino u službi pjesama koje su doista nešto čime bismo se mogli ponositi ako “A Little Book of Notes” osvane na policama stranih trgovina.

    Muziku podržava