Ether “Bitke na makovim poljima”: Vrhunski povratak na glazbenu scenu

    2826

    Ether

    Bitke na makovim poljima

    Datum izdanja: 17.10.2022.

    Izdavač: Basic & Rough

    Žanr: Elektronika, Etno, Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    Knijiga I: PROLJEĆE
    1. Nemoj disati (Oda moru)
    2. Tu sve novo počinje (Oda pobjedi)
    3. Leptir (Oda prolaznosti)
    4. Miris cvijeća (Oda proljeću)

    Knjiga II: LJETO
    1. Da te nema (Oda bijesu)
    2. Dirni me (Oda pjesmi)
    3. Mladunče (Oda životnom ciklusu)

    Knjiga III: JESEN
    1. Sama (Oda ženi)
    2. Savršeno gorivo I (Oda plodovima uma)

    Knjiga IV: ZIMA
    1. Savršeno gorivo II (Oda smrti)
    2. Mlado tijelo (Oda majci i ponovnom rođenju)

    Ether već znamo od prije, iz benda NLV koji nas je oduševio pred mnogo godina. U međuvremenu, bend se raspao, Luka je krenuo jahati s Nemanjom, dok je Nikol Čačić pauzirala duže vrijeme. Barem je to tako izgledalo…

    “Bitke na makovim poljima” prvi je album pod novim imenom Ether. Vjerojatno samo ime nije moglo biti bolje odabrano jer upravo najbolje opisuje ono što i nudi. Album je jedno posebno iskustvo, s nekim nebeskim vokalom i melodijama koje su fino usuglašene s njim, pa ovih pola sata prolazi prebrzo.

    Muziku podržava

    Ako bih trebao raditi neke usporedbe Ether s drugima sa scene, najlogičnije bi bile tri autorice – Björk, Angel Olsen i Nina Kraljić. Sa svima ima sličnosti u izvedbi pjevanja, te djelomično u glazbenom dijelu (i vizualnom izgledu), ali Ether je ipak svoja i teško se može reći da bilo što kopira od spomenutih glazbenica.

    Uvodna “Nemoj disati” podsjeća me na vikinško-etno radove Anne von Hausswolff od prije par albuma dok još nije zaglibila u neslušljivu elektroniku, a odmah do nje je jedna od pjesama godine “Tu sve novo počinje” koja zvuči kao istarska verzije Lada Electroa. Pjesma ima taj jaki elektro-etno štih, da bi se u sredini pjesme skroz promijenio ritam. Jednostavno, predivno – i ponovni ‘repeat’.

    Kako album odmiče, tako dobivamo razrađivanje pop, elektronskih i etno dionica u neku moderniju verziju etno-trip-hopa (glazbu i produkciju joj je pomogao Luka Vidović iz pocket palme), ali uvijek uz dominaciju vilenjačkog vokala same Ether. Ponekad laganija, a ponekad opet brža i ritmičnija, Ether drži album ‘čvrsto u rukama’ diktirajući tempo nizom prekrasnih pjesama.

    Iz preostalog dijela, svakako bih još istaknuo “Da te nema” koja djeluje kao da je došla iz Anatolije, kao najveći tamošnji hit koji se neprekidno vrti radio-postajama, a podjednako je dojmljiv i raniji singl “Sama”.

    Nekako sam dojma da je u ovih par tjedana od objave albuma Ether još uvijek skriveni adut kojega mnogi tek trebaju otkriti, a vjerujem da će joj se nakon ‘otkrića’ višestruko vraćati. Razlog za to je ljepota koja izlazi iz svake pjesme. Ovo je netipični album za naše podneblje, ali upravo mu je to i glavna prednost jer je naprosto drugačiji, a opet zanimljiv i moćan.

    Muziku podržava