Esencijalna umjetnost džentlmena jazza

    1602

    The Modern Jazz Quartet

    Under the Jasmin Tree / Space

    Datum izdanja: 25.10.2010.

    Izdavač: Apple Records / Dallas Records

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. The Blue Necklace
    2. Three Little Feelings
    3. Exposure
    4. The Jasmin Tree
    5. Visitor From Venus
    6. Visitor From Mars
    7. Heres That Rainy Day
    8. Dilemma
    9. Adagio From Concierto De Aranjuez
    10. Yesterday

    Na CD-ima je objavljeno četrnaest ključnih albuma iz kataloga diskografske tvrtke Apple Records koju su 1968. pokrenuli članovi The Beatlesa.

    Glazbenici koji su iskazivali divljenje prema stvaralaštvu stilski raznolikih umjetnika, nerijetko iz nekomercijalnih žanrova, The Beatlesi su kroz svoje izdavaštvo ostvarili poticajno i kreativno okružje za eksperimente kojih su se drugi diskografi pribojavali. Za Apple Records objavljivali su vlastite ili projekte pojedinih članova benda, ali i drugih, više ili manje poznatih glazbenika, između ostalih Johna Tavenera, Doris Troy, Mary Hopkin, Billya Prestona i sastava Badfinger.

    Oni pak koji su snimali ponekad su obrađivali njihove pjesme ili pozivali neke od članova benda kao goste na snimanjima vlastitih albuma. Radi se o remasteriziranim snimkama te bonus izvedbama koje zbog vremenskog ograničenja nisu mogle biti uvrštene na originalna LP izdanja.

    The Modern Jazz Quartet je jedini jazz sastav koji je objavljivao za Apple Records. Za tu je izdavačku tvrtku snimio dva albuma: “Under the Jasmin Tree” i “Space“. U ovoj ediciji oba su objavljena na jednom CD-u, a izdanje je prošireno s dosad neobjavljenom izvedbom skladbe “Yesterday” Johna Lennona i Paula McCartneya. Nije to samo zahvala The Beatlesima što su im omogućili proširenje diskografske aktivnosti, osim one koju su u to doba imali za Atlantic Records. Naime, u njihovoj je instrumentalnoj izvedbi ta pjesma poprimila posve drukčiji, jazzistički karakter, ne izgubivši ništa od svoje izvorne ljepote. Žanr im ionako nije bio važan.

    Muziku podržava

    Naime, iako su najviše izvodili autorske skladbe, pijanist John Lewis, vibrafonist Milt Jackson, kontrabasist Percy Heath i bubnjar Connie Kay svoju su improvizatorsku vještinu iskazivali i u izvedbama poznatih djela jazz, klasične i pop provenijencije. I na taj su način potvrđivali svoju kreativnost i maštovitost.

    Upravo zbog toga, ali i zbog univerzalnog karaktera, glazba na ovom CD-u zadovoljit će prohtjeve najzahtjevnijih ljubitelja jazza, ali i klasičara te onih koji tragaju za stimulativnom podlogom prigodom meditacije ili pak u svrhu ambijentalne zvučne kulise. Zašto ne i kao iscjeliteljska glazba – u trenucima opuštanja, ublažavanju posljedica stresa ili psihičkih poteškoća.

    Dok su na ploču “Under the Jasmin Tree” uvrštene četiri skladbe umjetničkog vođe kvarteta Johna Lewisa: “The Blue Necklace“, “Three Little Feelings“, “Exposure” i “The Jasmin Tree“, za “Space” su, osim njegovih skladbi “Visitor From Venus” i “Visitors From Mars“, snimili izvedbe evergreena “Here’s That Rainy Day“, te “Dilemma” Miljenka Prohaske i “Adagio From Concierto de Aranjuez” Joaquina Rodriga. Upravo su ove dvije posljednje skladbe obilježile taj album, ali i ovo reizdanje.

    Iako slavni svjetski glazbenici, sastavi i orkestri rijetko izvode djela hrvatskih autora, odabir Prohaskine skladbe nije iznenađenje. Naime, The Modern Jazz Quartet, ali i drugi ugledni svjetski sastavi i orkestri (USA Orchestra, Cincinnati Symphony Orchestra, Pariška filharmonija) izvodili su i snimali razna djela proslavljenog hrvatskog kontrabasista, skladatelja, aranžera i vođe jazz orkestra.

    Ljepota “Dilemme” u izvedbi The Modern Jazz Quarteta dolazi do potpunog izražaja čineći poticajnu bazu za kreativne improvizacije. Upravo je ova izvedba dokaz da Prohaskine skladbe nisu na njihovu repertoaru bile zbog bliskih odnosa sa Zagrebačkim jazz kvartetom u kojem je svirao, nego zbog svoje iznimne ljepote i bliskosti s third stream žanrom prema kojem je i The Modern Jazz Quartet pokazivao sklonost.

    Third streamu je najbliskija briljantna desetominutna izvedba toliko puta eksploatirane Rodrigove skladbe “Adagio From Concierto de Aranjuez”. Kao i sve ostale na ovom albumu, odraz je cjelokupne glazbene filozofije The Modern Jazz Quarteta. Glazba je to lišena svih nepotrebnih detalja, efekata i atraktivnosti. Predivan zvuk, zrelo, jedinstveno, melodijski lijepo, na visokoj estetskoj razini, profinjeno, muzikalno, elegantno, mekano, nježno, kulerski. Nirvana! Esencijalna umjetnost!

    Glasovir, vibrafon, kontrabas i bubnjevi u rukama ovih džentlmena jazza postaju jedno glazbalo, a oni se, svojim uigranim i skladnim izvedbama s telepatskim razumijevanjem, sjedinjuju u jednu duhovnu osobu. Naime, u doba snimanja ovih albuma, 1968. i 1969., The Modern Jazz Quartet je u nepromijenjenoj postavi djelovao već petnaest godina, do tada je objavio više od dvadeset ploča i održao niz koncerata diljem svijeta. Već tada je bilo jasno da se radi o jednom od najvažnijih sastava u povijesti jazza, iako je njegov značaj prelazio okvire samo jednog glazbenog idioma.

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz Novog lista od 9. siječnja 2011.)

    Muziku podržava