Elektro-industrijalizirani morbidni anđeli

    2319

    Morbid Angel

    Illud Divinum Insanus

    Datum izdanja: 06.06.2011.

    Izdavač: Seasons Of Mist

    Žanr: Death Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Omni Potens
    2. Too Extreme
    3. Existo Vulgore
    4. Blades For Baal
    5. I’m Morbid
    6. 10 More Dead
    7. Destructos vs. The Earth/Attack
    8. Nevermore
    9. Beauty Meets Beast
    10. Radikult
    11. Profundis – Mea Culpa

    Hm…! Ovako bi u dva slova bilo najkraće reći sve o novom albumu ovih death metal legendi, oko kojeg se prašina naveliko digla i davno prije nego je izašao.

    Glavni razlog uvodnog stava je taj što na novom albumu imamo prilike
    čuti electro-industrial pjesme, koje nisu prepoznatljiv znak Morbid
    Angela. No krenimo redom.

    Nakon dvominutnog uvoda “Omni Potens” kreće pjesma “Too Extreme“, koja je kilometrima od Morbid Angela na kakvog smo navikli. Radi se o industrijskom eksperimentiranju koje dolazi izravno od strane Mr. Vincenta, zaštitnog znaka ovog benda. Tu će, pretpostavljam, mnogi fanovi, pogotovo oni stariji, naići na razočarenje.

    Nakon toga, u pjesmama “Existo Vulgare” i “Blades For Baal“, slušamo stari, iskonski Morbid Angel death metal. Izlomljene gitare, ‘pomahnitale’ bubnjarske dionice i razulareni Vincent. Pjesme “I’m Morbid” i “10 More Dead” spore su i pomalo dosadne, da bi se na njih nadovezala još jedna electro-industrial dosada “Destructos vs. The Earth/Attack“, i to u trajanju od sedam minuta.

    Muziku podržava

    Udarna pjesma koja je i dobro ispromovirana i objavljen singl zove se “Nevermore“. Slušajući je može ju se zamisliti uz albume “Altarss of Madness” ili pak “Blessed Are The Sick”. Dalje slijedi još jedno sporo, ‘morbidno’ previjanje u pjesmi “Beauty Meets Beast”, da bi za kraj albuma uslijedile još dvije electro pjesme “Radikult” i “Mea Culpa“.

    Namjerno sam ukratko imenovao sve pjesme da se lakše razazna na koju konfuziju nailazimo kad se prvi put sretnemo s ovim albumom. Izgleda kao da je bend htio napraviti dva albuma u jednom, jer četiri pjesme su čisti electro-industrial, šest ih je Morbid Angel na kakvog smo navikli, a uvod ne treba komentirati.

    E sad, da su ove electro pjesme objavili, kao prije 17 godina Laibach, kao remiks u vidu EP-a, a ovih šest plus još neku u death metal žanru na full length albumu, mislim da ne bi bilo problema oko komentara kakav je novi Morbid Angel. A ovako će se razglabati jako dugo diljem svijeta valjaju li, ne valjaju, i je li se Vincent trebao vratiti u bend.

    Nakon što je svojevremeno otišao, Morbid Angel izgubio je velik broj fanova, i trebalo je vremena da se privikne na njegovu zamjenu Stevea Tuckera. To se vidjelo kada je album “Heretic” ugledao svjetlo dana, jer je najbliži starim uracima, a sad kad su išli na varijantu ‘ubijanja’ dviju muha jednim udarcem, vrijeme će pokazati u kojem smjeru će se glazba ovog benda kretati.

    Starim fanovima ostaje kakva-takva zadovoljština u vidu šest pjesama, od koje tri zasigurno prolaze, “Existo Vulgare”, “Blades For Baal” i “Nevermore”, a ne bih se čudio da one drukčije steknu nove fanove koji dolaze iz electro svijeta. Ipak, u jedno sam 100% siguran! Bit će užitak gledati ih uživo.

    Muziku podržava