Doktor iz New Orleansa

    1824

    Dr. John

    The Best Of The Parlaphone Years

    Datum izdanja: 26.04.2005.

    Izdavač: Parlophone / Dallas Records

    Žanr: Blues

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Zonata
    2. I Like Ki Yoka
    3. It Don’t Mean A Thing (If It Ain’t Got That Swing)
    4. Voices In My Head
    5. Marie Laveau
    6. Party Hellfire
    7. Now That You Got Me
    8. Hen Layin’ Rooster
    9. I Ate Up The Apple Tree
    10. I’m Gonna Go Fishin
    11. Hello God
    12. Food For Thot
    13. I Don’t Wanna Know
    14. Lay My Burden Down
    15. Sweet Home New Orleans
    16. Careless Love
    17. Look Out

    Iako je tek tijekom ’70-tih godina postao šire poznat, Dr. John je u glazbi zapravo aktivan već od ranih ’50-tih, kada se kao njuorleanski teenager koprcao pod imenom Mac Rebennack tražeć’ tako svoje mjesto pod Dolarem kao R&B session gitarist i klavijaturist.

    Mnogo je kontroverzi vezano uz njegov lik i djelo, a treba spomenuti dakako, među glazbenicima tako rijetko susretanu, heroinsku ovisnost te nešto originalniju opčinjenost voodoom.

    Ovo zadnje možda ima neke veze sa sudbinskom anegdotom koja ga je glazbeno usmjerila, a govori o tome da mu je početkom ’60-tih stradao prst kada je prijatelja iz benda štitio prilikom jedne pucnjave, zbog čega se morao riješiti gitare i primit sintesajzera. Njegova glazba obilježena je miješavinom mnogih stilova i hrabrih žanrovskih kombinacija koje se kreću od funka, boogie-woogiea, bluesa pa sve do psihodeličnog rocka i old time rock’n’rolla.

    Na kompilaciji “The Best Of The Parlophone Years” predstavljene su pjesme sa zadnjih četiriju albuma snimljenih za Parlophone izdavačku kuću (EMI) počevši od 1998. pa sve do danas.

    Muziku podržava

    U svojoj prvoj polovici vrlo dosadna i tempom ujednačena kompilacija, svoji pravi flavour dostiže u drugoj polovici sa tek ponešto, žanrovski zanimljivijim, pjesmama i pretećim gostima što od ovog poluproizvoda djelomično eliminira onaj pridjev ‘polu’.

    B.B Kingovo pojavljivanje na “Hen Layin’ Rooster” odlično sjeda uz doktorove klavijature i puhačku sekciju. Dobar groove se nastavlju uz veselu “I Ate Up The Apple Tree” gdje gostuje Randy Newman potpomognut za zvonkim ženskim back vokalima. Da grčki bog funka ne bi postao gnjevan doktor se pobrinuo u pjesmi “Food For Thot“, a rimskog boga gospela u timu s predivnom Mavis Staples zadovoljava s “Lay My Burden Down“, gospel pjesmom u stilu njuorleanskog pogrebnog marša.

    Sve u svemu tih nekoliko, spomena vrijednih, pjesama ne čini prejak argumenat za napraviti mjesta u vašoj CD polici, iako vam nakon nekoliko preslušavanja slobodno može poslužiti kao podmetač za pifu. Pa šifjeli!

    Muziku podržava