Depresije taman po mjeri

    1295

    Pure Reason Revolution

    The Dark Third

    Datum izdanja: 16.02.2007.

    Izdavač: Inside Out / Trolik

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Aeropause
    2. Goshen’s Remains
    3. Apprentice
    4. The Bright Ambassadors of Morning
    5. Nimos & Tambos
    6. Voices in Winter/In The Realms of The Divine
    7. Bullitts Dominae
    8. Arrival/The Intention Craft
    9. He Tried to Show Them Magic/Ambassadors Return

    Iako bi naslov mogao ponuditi asocijaciju kako se radi o trećem albumu ovog mladog britanskog benda iz Londona, to im je ipak debitantsko djelo. No, naslov je u jednom svojem dijelu dosta točan; u opisu ambijenta koji prevladava na njemu. A on je mračan, depresivan, psihodeličan, gotovo pa – tamno crn.

    Kad se tome doda da je u muzičkom dijelu ovdje riječ o progresivnom rocku, odmah se počne razmišljati o bendovima tog pravca iz šezdesetih, a poglavito sedamdesetih godina. To nikako nije pogreška, no ja bih ipak muziku Pure Reason Revolution možda čak više približio današnjim, da se tako izrazim, modernijim psihodelijama pa ga usporedio s recimo Porcupine Tree, Blackfield ili Paatos.

    Mada se uopće ne može reći da se PRR nisu ‘školovali’ na Pink Floydima, i s te im se strane i ja mogu zahvaliti, jer su me ‘natjerali’ da nakon određenog vremena preslušam neke najranije snimke benda bez kojeg je nemoguće zamisliti mnoge stvari u rocku, i na čiji mi se spomen odmah uljepša dan. Pa makar bio proveden u totalnoj depresiji.

    Isto tako, ovaj se materijal nije odupro niti još nekim modernijim kretanjima pa se u njemu našlo utjecaja kojekakvih novijih rock bendova, alt, art, modern ili kako ih sve već ne zovu, i sve to nekako najbliže recimo, Muse ili Hoobastanku.

    Muziku podržava

    Kontinuirano ritmički varirajuće gitare, od onih sporih, tromih pa do pravih, žestokih, rockerskih, i izvrsno, iako na momente tužno, pjevanje, i to žensko i muško, kako u odvojenim, tako i u ‘spojenim’ varijantama, najbolji su dijelovi kompletnog materijala.

    Uz ove, u izvedbenom su dijelu, s klasičnim rockerskim instrumentima, korištene i pomoći klavijatura, piana, ritam mašina, računalnih efekata, a kakav bi to bio ‘depra’ album kada nas u njegove mračne tajne ne bi uvodili i gudački dijelovi.

    Dvije nekako najsjetnije kompozicije su “The Bright Ambassadors of Morning“, 12 – minutna stvar koja poprima sve izrečene karakteristike, te “Voices in Winter/In the Realms of the Divine“, pjesma koja nas nekako najviše približava ‘progresivnim’ underground događanjima šezdesetih godina prošlog stoljeća.

    Negdje na njihovom tragu je i “Bullitts Dominae“, dok bi se u one s modern rock utjecajima mogla ubrojiti “Nimos & Tambos“. A kad smo kod utjecaja, oni pod čijim je izrastao ovaj bend navedeni su iznad pa se iz toga može nazrijeti i podatak kome bi bilo uputno preporučiti ovaj album.

    Muziku podržava