Čovik koji se smije

    8746

    Toma Bebić

    Leute moj

    Datum izdanja: 09.05.2005.

    Izdavač: Croatia Records

    Žanr: Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Leute moj
    2. Nevera
    3. Tu-tu, vrag ti piz odnija
    4. Nije gotovo kad je gotovo, nego je…
    5. Marčelina
    6. Smoči svoj…
    7. Devizna balada
    8. Čovik koji se smije
    9. Dioklecijan
    10. Neznanom pomorcu
    11. Lanternista
    12. Nosač br. 21
    13. Barba Filina lula
    14. Pjesnikova smrt
    15. Priča agava
    16. Tajna mora
    17. Sjećanje
    18. Ča smo na ovon svitu (bonus track)

    Zapravo je o Tomi Bebiću teško sažeto nešto smisleno napisati. Život ovog genijalnog čovjeka bio je toliko zanimljiv i bogat da sve rečeno zvuči nedostatno da bi opisalo i pojasnilo jednu od najorginalnijih ličnosti na hrvatskoj glazbenoj (i općenito umjetničkoj sceni) u poslijednjih nekoliko desetljeća.

    Svima onima koji vole i cijene Tomu Bebića ionako je sve već odavno jasno, a oni koji za njega nikada nisu ni čuli vjerojatno neće postati njegovi poklonici zbog nekoliko redaka koji nikako ne mogu približiti njegovu golemu artističku ostavštinu. Uostalom, ona ionako najbolje govori sama za sebe.

    Također je Tomu teško i umjetnički klasificirati, jer je za života bio toliko svestran da je objedinjavao tako različite uloge kao što su glazbenik, galerist, kantautor, pjesnik, aforističar i performer.

    Danas Toma, osobito u rodnom Splitu, uživa kult ličnosti, a većina splitskih glazbenika ga proglašava svojim učiteljem i guruom (TBF-ovci često znaju reći da skraćenica od imena benda zapravo znači Toma Bebić Fans). Zbog njegovog dubokog i hrapavog glasa, ali i umjetničkog senzibiliteta, često ga proglašavaju hrvatskim Tomom Waitsom (primjetite kako ni podudarnost u imenu sigurno nije slučajna!), iako mi se čini da bi se njegovi fanovi prije složili da je Tom Waits, zapravo, svjetski Toma Bebić.

    Muziku podržava

    Redovito je nastupao na Splitskom festivalu, od 1970.-1979., i na taj se način odužio rodnom gradu na nepresušnoj umjetničkoj inspiraciji, ali ga je napustio (festival, ne grad) kada je osjetio da njemu tamo više nije mjesto.

    Prvi album – “Volite se ljudožderi”, snimio je 1975. u Splitu i na njemu se nalaze njegove festivalske pjesme, a drugi, rokerskiji album “Oya Noya” 1980. godine u Zagrebu. Iako je nakon njegove prerane smrti 1990. godine iza njega ostao ne baš velik diskografski opus, njegove skladbe kasnije će izvršiti presudan utjecaj na veliki broj glazbenika (i opet moram spomenuti TBF koji su njegove pjesme nekoliko puta iskoristili kao samplove na svojim albumima).

    Na najnovijem izdanju Croatie Records nalazi se 18 već svima dobro poznatih pjesama, kao što su “Leuete moj“, “Nevera“, “Smoči svoj…” ili legendarna “Marčelina“. Izdanje predstavlja kratak presjek Tominog opusa i vjerojatno će poslužiti prije svega najvećim fanovima da popune svoje kolekcije. U današnje vrijeme kada se o Tomi Bebiću malo govori, kada ga se na televiziji i radiju rijetko može čuti, a još rijeđe o njemu nešto pročitati, ovakva su izdanja dobrodošla upravo zato da veliki bard ne bi potonuo u zaborav.

    Jedan od njegovih nezaboravnih aforizama glasi “ako želite da vas ljudi zamrze, napravite nešto vrijedno”, što u njegovom slučaju očito baš i nije točno. Njegovom radu i danas, 16 godina nakon njegove smrti, divi se još uvijek veliki broj poklonika, čemu svjedoči i večer naslovljena “Čovik od soli” na kojoj je, u počast Tomi Bebiću, u Kaštel Kambelovcu pjevala doista zanimljiva skupina štovatelja i nastavljača Bebićeva osebujna stila, kao što su Luky, Tedi Spalato, Marijan Ban, TBF, Black Coffee…

    Za sve one koji misle da Tomu Bebića vole i razumiju jedino Splićani – jedna korisna informacija. Beogradski bend Kanda, Kodža i Nebojša je svoj debi album naslovio “Guarda Toma”, a na njemu se nalazi i pjesma posvećena ovom velikom kantautoru.

    Muziku podržava