Courtney Marie Andrews: Nepropadljiva vrlina kantautorske empatije

    543

    Courtney Marie Andrews

    May Your Kindness Remain

    Datum izdanja: 23.03.2018.

    Izdavač: Mama Bird Recording Co.

    Žanr: Americana, Country, Folk

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. May Your Kindness Remain
    2. Lift the Lonely from My Heart
    3. Two Cold Nights in Buffalo
    4. Rough Around the Edges
    5. Border
    6. Took You Up
    7. This House
    8. Kindness of Strangers
    9. I’ve Hurt Worse
    10. Long Road Back to You

    Album “Honest Life” značio je prekretnicu za Courtney Marie Andrews. Glazbom se ozbiljno počela baviti s petnaest godina, isprva pjevajući prateće vokale, a zatim i nastupajući solo. Prvi album, “No One’s Slate is Clean”, izdala je još 2010., no tek prije dvije godine počinju se događati značajniji pomaci. “Honest Life” najavio je glazbenicu koja obećava, dok “May Your Kindness Remain” potvrđuje opravdanost očekivanja i otklanja sve sumnje o kakvom je talentu riječ. Shvativši da joj se karijera kreće ozbiljnijim smjerom i da dobiva naklonost publike i kritike, Andrews je još intenzivnije radila, a da njezina vizija i potencijal dođu do pravog izraza, zaslužan je i producent Mark Howard (Emmylou Harris, Bob Dylan, Lucinda Williams, Tom Waits). Produkcija je razlog zašto drugi album zvuči stilski dorađenije, s jasnijom idejom i raznovrsnijim zvukom.

    Priča albuma motivirana je i na osobnoj i na političkoj razini. Budući da je dugo vremena radila kao konobarica, Andrews ima iskustvo u neposrednom kontaktu s ljudima, njihovim pričama i problemima. Tendencija koju je izvukla iz svih tih priča ona je ka stalnoj težnji za nekim drukčijim, boljim životom, odnosno, dostizanje “američkoga sna”. Naziv albuma upućuje na njegovu ključnu poruku – ljubaznost, empatija i razumijevanje ponekad su i više nego dovoljni da se stvari promijene, ili barem počnu drukčije doživljavati.

    Muziku podržava

    Drugim riječima, ljubaznost je nepropadljiva vrlina, no ujedno i zaboravljena, pogotovo u javnom diskurzu. Iako sebe doživljava kao usamljenu osobu, glazbenica ne skriva konstantnu potrebu za kontaktom, za pričama, za odnosom. Njezini albumi na neki način i jesu kolekcija svih priča koje je slušala, doživjela i proživjela s drugima. Za to je potrebna empatija ili uživljavanje u ulogu osobe pored. Andrews tako i doživljava kantautorsku glazbu, odnosno empatiju kao imanentnu kantautorima, pa je stoga i njihova glazba bezvremena, odnosno aktualna u svakom vremenu, baš kao i ljubaznost.

    Poruka je glazbeno prenesena i uobličena u album koji je za više od jednoga sezonskog slušanja. Vokalna ujednačenost s prethodnog albuma i akustična gitara zamijenjeni su intenzivnijim i raznovrsnijim vokalnim izrazom, kao i instrumentima (orgulje, bas gitara, klavir itd.). Tekstove uglavnom potpisuje glazbenica, osim “Kindness of Strangers”, koju supotpisuje s kolegama iz benda. To je jedna od dvije pjesme koje i u naslovu sadrže ključnu riječ i poruku albuma. Druga je naslovna i uvodna “May Your Kindness Remain”, koja već prvim tonovima i toplim vibratom upućuje na snagu i kvalitetu koja će uslijediti sa svakom sljedećom numerom.

    Andrews je svoj vokal izvještila pjevajući prateće vokale raznim glazbenicima i naučila ga je koristiti da izrazi specifične emocije i doživljaje. Dojam jecanja koje prelazi u drsko i moćno pjevanje, da bi završilo nježnim utišalim glasom smirenosti i samodostatnosti primjetan je na cijelom albumu. Sposobnost interpretativne okretnosti i manipulacije vokalom nisu svrha sama za sebe, nego upravo medij za izražavanje senzibiliteta, iskustva i glazbenog stila Courtney Marie Andrews.

    “Lift the Lonely from My Heart” dobar je primjer za to jer pokazuje kako glazbenica uspijeva intimnost i doživljaj sebe same vokalno interpretirati jednako kao da pjeva o drugima. Druga je sasvim osobna numera “I’ve Hurt Worse”, autoironična i tekstom i izvedbom budući da je ležernost zvuka u opreci sa samim tekstom.

    “Two Cold Nights in Buffalo” i “Border” direktno govore o društvenoj i političkoj klimi, a naslov potonje jasno upućuje o čemu je riječ.

    Glazbenica neće moći izbjeći usporedbe s Lindom Ronstadt ili Emmylou Harris, no “Rough Around the Edges” kao da najvjernije izražava kantautorski pečat i glazbeni stav Courtney Marie Andrews koji će je distingvirati od prethodnica, kao i od suvremenih kolegica.

    “May Your Kindness Remain” album je bez hita, jer su sve pjesme jednako kvalitetne, uvjerljive, dojmljive i lijepe u svojoj kantautorskoj i žanrovskoj jednostavnosti. Glazbenica je na dobrom putu da postane jedan od vodećih kantautorskih glasova generacije koja se pronalazi, kada je riječ o žanrovskim odrednicama, u folku, americani i countryju, no važniji je širi kontekst i pokušaj razumijevanja situacije vremena i aktivnog djelovanja kroz glazbu i za glazbu.

    Muziku podržava