Camila Cabello: ‘Havana’ spašava stvar

    1365

    Camila Cabello

    Camila

    Datum izdanja: 12.01.2018.

    Izdavač: Epic, Syco, Sony

    Žanr: Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Never Be The Same
    2. All These Years
    3. She Loves Control
    4. Havana (feat. Young Thug)
    5. Inside Out
    6. Consequences
    7. Real Friends
    8. Something’s Gotta Give
    9. In The Dark
    10. Into It
    11. Never Be The Same (Radio Edit)

    Uvijek sam bio skeptičan prema selftitled izdanjima. Uglavnom ih objavljuju tzv. umjetnici/e koji nemaju dovoljno integriteta, jak izričaj ili ne čine nešto od velike važnosti za industriju u smislu pozitivnih promjena, da nazivaju album imenom svojim. Čast iznimkama poput debitantskih izdanja Madonne, Mariah Carey ili, recentnije, Harryja Stylesa i Due Lipe. Iako bi se o kvaliteti prvijenca Due dalo raspravljati. Svi navedeni napravili su jače prvijence od Camile Cabello. Međutim, simpatičnost i zavodljivost mlade Camile dovoljni su za pop uspjehe unutar već utabanih puteva, doduše, najkonkurentnijeg glazbenog žanra na svijetu.

    Slatka Camila odlazak iz grupe Fifth Harmony iskoristila je odlično. Dobro upravlja stečenom popularnošću i za svoj prvi album učinila je vjerojatno sve što se uz silne suradnike moglo da se što bolje predstavi. Očekivanja nemalog broja obožavatelja su ispunjena, iako je moglo biti mnogo bolje. Pjesma koja pojede ostatak albuma za doručak veliki je hit “Havana” s reperom Young Thugom. Iza “Havane”, između ostalih, stoji i nezaustavljiva Starrah, koja trenutno surađuje s kraljicom popa, Madonnom, a potpisuje neke od većih hitova prošle godine poput “Swish Swish” (Katy Perry feat. Nicki Minaj), “Regret In Your Tears” i “No Frauds” (Nicki Minaj), “Now Or Never” (Halsey), “What Lovers Do” (Maroon 5) i mnoge druge, uključući i “Needed Me” (Rihanna) i “Fake Love” (Drake) iz 2016.

    Isprva tzv. sleeping hit, “Havana” je žarila i palila zadnje mjesece 2017. i na gotovo jednakim pozicijama na vodećim ljestvicama je i trenutno. Druge pjesme vrijedne spomena su aktualni singl “Never Be The Same”, divna “All These Years” i jednostavna “Real Friends”, jedan od promotivnih singlova u kampanji za album. “Never Be The Same” više je nego solidan singl, gdje Camila kombinira svoje dionice između namjerno previše prozračnih i onih napetih za glasnice, a službeni video spot za pjesmu nedavno je objavljen.

    Muziku podržava

    Album je zbilja malena kolekcija hitova i usputnih pjesmica. Malo je tu potencijala za nešto uistinu veliko. Cijela stvar istovremeno zvuči kao pomalo forsiran proizvod, nedovoljnih temelja. Camila definitivno zvuči jače i zanimljivije kad kombinira latino, R&B i reggaeton utjecaje u svojem radu. S druge strane, pjesme su ujednačene, dobro ukomponirane, redoslijed dobro postavljen. “Camilu” spašava opuštenost u pjesmama, pozitivna energija i doziranost albuma hitovima, baladama i više-manje akustičnim izvedbama.

    Svega je nekako dovoljno, a opet premalo. Izdanje jednostavno nedovoljno dobro da se ikako prognozira budućnost ove mlade izvođačice. Možda se nešto u budućnosti promijeni. Sjetimo se Rihanninog primjera i izrazito slabog previjenca te drugog albuma, bez obzira na silne hitove. Tek s vremenom je Rihanna došla na svoje. Nadamo se istom i s Camilom Cabello. Album skriva i par zgoditaka poput zaraznih “Into It” i “She Loves Control”, a potonja bi lako mogla postati jedan od sljedećih singlova.

    Album je zasjeo na prvo mjesto iTunes ljestvica u čak 100 zemalja. Samo 11 albuma je do sada to uspjelo. Također, postala je trenutno najmlađom pjevačicom koja je dostigla prvo mjesto na Billboard Hot 100 ljestvici i sada ponosno stoji rame uz rame s Gwen Stefani (No Doubt), Beyoncé (Destiny’s Child), Lauryn Hill (Fugees), Stevie Nicks (Fleetwood Mac), Diana Ross (The Supremes) i drugima koje su u svoje vrijeme imale isti naslov. Što “Camili” nedostaje je snažniji sadržaj i stihovni doprinos. Pjesme ne zvuče uvjerljivo niti osobno, osim možda ‘Havane’, već više kao ispunjavanje normi tema koje su bitne ciljnoj skupini te pretvaranje istih u audio format.

    Drugim riječima, da je album ostao prvotnog naslova, “The Hurting. The Healing. The Loving.”, imalo bi još manje smisla. Na albumu ne postoji niti jedna pjesma koju nije skladalo minimalno pet osoba i produciralo minimalno dvije, što dodatno produbljuje nezadovoljstvo konačnim rezultatom u onih koji malo više traže od pop žanra. Uspjeh samog albuma je golem za ono što se na njemu nalazi.

    Muziku podržava