Blackie opet u top formi

    1888

    W.A.S.P.

    Dominator

    Datum izdanja: 16.04.2007.

    Izdavač: Demolition Records / Trolik

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Mercy
    2. Long, Long Way To Go
    3. Take Me Up
    4. The Burning Man
    5. Heaven’s Hung In Black
    6. Heaven’s Blessed
    7. Teacher
    8. Heaven’s Hung In Black (Reprise)
    9. Deal With The Devil

    Što reći, a da se već ne zna o bendu koji me, kao možda i mnoge druge, zajedno s Maidenima ‘uveo’ u metalne vode. O bendu kojeg mnogi doživljavaju jednim od najvećih uopće i koji je u osamdesetima punio ne samo dvorane već i stadione. A da im je Metallica bila predgrupa, to možda mnogi mlađi metalci ne znaju, što je također jedan od dokaza njegove veličine.

    Danas, ali i već duže vrijeme, omjer popularnosti između ta dva benda bitno je drukčiji, no, objektivno rečeno, W.A.S.P. je i dalje veliki bend koji stvara vrhunski heavy metal, što se za aktualnu Metallicu baš i ne bi moglo reći. No, na stranu te i takve, ovdje potpuno nebitne usporedbe.

    A zašto je W.A.S.P. veliki bend, gledajući ga s muzičke strane, u to se i naša publika mogla uvjeriti na, ne tako davnom, koncertu održanom u zagrebačkoj Tvornici, kroz, nažalost, preoskudni repertoar. Ali ipak, bilo je kratko i slatko. Taj je koncert održan u sklopu “The Neon God Toura 2004.”, nakon izlazaka albuma “The Neon God: Part 1 – The Rise” i “The Neon God: Part 2 – The Demise” te iste godine.

    Godine između tih događanja i izlaska novog albuma protekle su u brojnim kontroverzama, vezanima uz izmjene postava, pa i prekida suradnje sa Sanctuary Recordsom. No, niti tu nije kraj. Za novi je album potpisan deal sa SPV, no, i to, začudo, nije bio kraj lutanjima, pa je i ta, jako kratka suradnja završena prije nego je i počela, te je u konačnici trinaesti album objavila etiketa Demolition Records.

    Muziku podržava

    Sve to nije previše utjecalo na njegovu kvalitetu, koja bi se bez pardona mogla usporediti s najboljim albumima, klasicima “W.A.S.P.”, “The Headless Children” i “The Crimson Idol”. Dakle, ovaj je album vrlo lako opisati, jer je prezentirao pravi, ‘waspovski’, dinamitni heavy metal sa svim karakteristikama na koje nas je Blacky privikavao godinama i kakve jedan metal album mora sadržavati.

    Puno energije, žestine, čvrstine, melodije, fantastičnih gitarističkih prezentacija, urnebesnog, ali skladnog ritmičnog bubnjanja, unikatnog pjevanja, i sve to s puno ljepljivih catchy elemenata, ali i klavijatura, koje materijal usmjeravaju u pravcu hard rocka.

    Sve to naprosto prisiljava slušatelja da ostane zalijepljen za ovaj album, preslušavajući ga bez preskakanja trackova. S obzirom da je u muzičkom dijelu sve jasno, spomenut ću da je tekstualna tematika vezana na opće društvena američka događanja, naročito na ona nakon 11. rujna. A zna se da američka politika i aktualni predsjednik nisu baš presimpatični Blackieu, pa se toga indirektno i direktno dotaknuo u više navrata. Ideje za neke pjesme, poput one za epsku “Heaven’s Hung In Black“, proizašle su i iz američke povijesti, u ovom slučaju govora Abrahama Lincolna.

    Kad već navodim neke naslove, reći ću da ih je na “Dominatoru” devet, i to redom vrhunskih, od kojih je svaki kandidat za osobnu himnu. Za tako nešto ja sam odabrao “Take Me Up“, a tu je i tek malo slabija, rockerskija “Deal With The Devil“.

    Definitivno, ovo je jedno od rijeđih metalnih izdanja izašlih u novije vrijeme uz koje mogu provoditi sate i sate bez da mi dosadi. Što još reći, osim da se Blackie, nakon desetak i nešto godina tavorenja u prosječnosti ili malo iznad nje, vratio na velika, donedavno samo odškrinuta, a od sada za njega opet širom otvorena vrata.

    Muziku podržava