Bizaran Mizar

    2176

    Mizar i Harmosini

    Deteto i beloto more

    Datum izdanja: 18.04.2011.

    Izdavač: Dallas Records

    Žanr: Etno

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Aleksandar
    2. Konstantinopol
    3. Zdiv
    4. Avraamovo voinstvo (part 1)
    5. Belo more
    6. Brodovi plovea
    7. Ход? же
    8. Prolet pod zemjata
    9. Zemja
    10. Avraamovo voinstvo (part 2)

    Kultna grupa Mizar puni skoro tri desetljeća postojanja, a njen diskografski opus broji svega pet studijskih albuma i nešto malo singlova.

    Zadnji projekt “Deteto i beloto more” snimljen je sa zborom Harmosini, koji baštine crkvene, pravoslavne, bizantske i staroslavenske napjeve.Od stare postave Mizara ostao je gitarist Gorazd Čapovski, a za vokale su zaduženi Harmosini.

    Mizar čini zaokret prema folklornoj muzici i na tom putu, rekli bismo jezikom Formule 1, izletio je u zavoju jer su ponudili neočekivana, ali ne i inventivna rješenja. Ukratko, gotika je izbačena, a makedonski folklor ubačen i to nije nužno korak naprijed. Stvar djeluje pretenciozno, što pojačava dojam činjenica da je na omotu jedna pjesma napisana pismom koje nije ni ćirilica ni latinica (i mislim da je poznavanje dva pisma dovoljno za jednog glazbenog novinara koji nema ambicija biti Champollion). Tijekom slušanja ovog neobičnog albuma javljaju se mnogi upitnici iznad glave koji se množe kako vrijeme sviranja odmiče.

    Muziku podržava

    Najupečatljiviji ispad takve vrste je “Brodovi plovea” koji Mizar približava folklornoj muzici Makedonije na način na koji oni to ne bi željeli. Veća je šansa, naime, da će tu pjesmu prihvatiti fanovi jednog od Halidova nego stari fanovi, a osim toga, međutim, riječ je o, hm, kako da to kažem… khm… pjesmi loše kvalitete. Posve je legitimno inspiraciju vući iz makedonske glazbe, međutim, slušajući ove pjesme stječe se dojam da je folklorno bogatstvo jedne zemlje korišteno na krivi način.

    Postoje momenti koji intrigiraju slušatelja, no oni su rijetki i raspršeni, a zaključna “Avraamovo voinstvo (del 2)” redovito je praćena olakšanjem kada pjesma završi.

    Vokali Harmosina dominiraju albumom, što nije nužno loše, no aranžmani glasova nisu savršeni i umjesto mistike, vjerskog simbolizma i bogatstva duha dobivamo dosadu. Harmosini nažalost više zvuče kao svećenici koji jedva čekaju da završe s obredom, nego kao ljudi inspirirani vjerom željni da svoju energiju i duhovnost prenesu na druge. Iako je teško reći da će ovaj album učiniti neki značajni iskorak, moguće je zamisliti da u budućnosti Mizar i Harmosini rade skupa i da to bude bolja ploča od ove. Mizar i Harmosini imaju što za ponuditi, no u samoj razradi ideja i vokala potrebno je učiniti mnogo više posla nego na ovoj ploči.

    Ukratko, sutra je novi dan.

    Muziku podržava