Bend koji ne stari

    2400

    Emerson, Lake & Palmer

    Beyond The Beginning

    dvd

    Datum izdanja: 06.11.2006.

    Izdavač: Sanctuary / Menart

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Take A Pebble
    2. Knife Edge
    3. Rondo/Pictures
    4. Rondo
    5. Lucky Man
    6. Tarkus/Eruption
    7. Hoedown
    8. Tank
    9. Still You Turn Me On
    10. Karn Evil 9
    11. I Believe In Father Shristmas
    12. Honky Tonk Train Blues
    13. Tocatta
    14. Fanfare For The Common Man
    15. Pirates
    16. Tiger In The Spotlight
    17. Watching Over You
    18. Tarkus : Touch And Go
    1. Tocatta
    2. Still You Turn Me On
    3. Lucky Man
    4. Piano Improvisations
    5. Take A Pebble
    6. Karn Evil 9
    7. 1st Impression Part 2
    8. Karn Evil 9 3rd Impression
    9. Spinning Piano
    10. Great Gates Of Kiev

    Prvi disk ovog dvostrukog DVD-a svojevrsni je ‘best of’ grupe Emerson Lake & Palmer, a drugi donosi snimku koncerta s California Jam Festivala iz 1974. U dodatku “Before The Beginning”, koji se nalazi na prvom DVD-u, spotovi su grupa iz kojih su ‘pobjegli’ trojica veličanstvenih’ kako bi oformili još jednu supergrupu s kraja ’60-ih.

    America“je spot grupe Nice, nakon čijeg je raspada njihov osnivač i klavijaturistički virtuoz Keith Emerson dao inicijativu za osnivanje ELP-a.

    Koncertna snimka skladbe “21st Century Schizoid Man“dokazuje da je basist, gitarist i pjevač Greg Lake došao iz jednog od najinovativnijih progresivnih rock sastava tog razdoblja. Radi se o Frippovim King Crimsonima koje je Lake napustio nakon snimanja prvog albuma “In The Court Of The Crimson King”.

    U izvedbi pjesme “Fire” relativno nepoznate, ali zanimljive grupe The Crazy World Of Arthur Brown, snimljene u Beat Clubu 1968. svi članovi benda nose maske pa tako i tadašnji bubnjar Carl Palmer, koji već tada pokazuje otvorenost prema drugačijoj glazbi. Spoj te trojice glazbenika rezultirao je jednim od bezvremenskih rock bendova.

    Muziku podržava

    Emerson je donio Niceov duh, Lake je unio blagost kojom je pridonosio baladnim izvedbama King Crimsona, a Palmer sve okružio vatrom kojom je zračila grupa The Crazy World Of Arthur Brown.

    Prepoznatljivi su po Emersonovim mnogobrojnim škripećim klavijaturama, njegovim zapanjujućim scenskim nastupima, koji su bili nadmašeni jedino od Jimija Hendrixa i Jima Morrisona, Lakeovom ugodnom vokalu i Palmerovom ogromnom sposobnošću da zadrži pozornost (tijekom svojih sola je skidao jaknu, a u publici je izazivao euforiju svirajući samo nogama).

    Većina bendova tog doba poput Pink Floyda, King Crimsona, Colosseuma, Yesovaca ili Creama, bili su uz bok s ELP-om, no s vremenom su se svi ti veliki rock sastavi razvodnili, izgubili ideje, raspali ili jednostavno pokušali živjeti na staroj slavi, dok je ELP – iako s povremenim stankama u karijeri – jedna od rijetkih grupa koja se može pohvaliti da je 1997. godine svirala jednako dobro kao i 1970. na svom prvom većem koncertu na festivalu Isle of Wightu, ali i s većom profinjenošću.

    Trojka nije izgubila ni čvrstinu ni ideje poput većine ostalih, tako da i u današnje vrijeme možemo njihovu glazbu nazvati inovativnom. Također su pokrenuli u to doba nov val rocka – techno rock, koji su grupe poput Yesovaca i Genesisa brzo prihvatile, ali je istom brzinom i nestao sa scene. Ovaj bend svoju kvalitetu dokazuje i obradom poznatog djela “Slike s izložbe” glasovitog ruskog skladatelja Modestra Petroviča Musorgskog. Za trojicu glazbenika koji mogu zvučati poput orkestra stvarno ne postoji dovoljno dobar kompliment.

    Na prvom DVD-u prikazane su bezvremenske pjesme s raznih nastupa u razdoblju od 1970. do 1997. Zanimljive pjesme su: “Honky Tonk Train Blues“s piano partyja Oscara Petersona iz 1976., gdje svira Emerson, “Toccata” koju Palmer izvodi sam u televizijskoj emisiji Aquarius 1974. svirajući dva gonga i elektroničke bubnjeve, “I Believe In Father Christmas” koja je Lakeov samostalni spot, te “Tiger In The Spotlight” s pop rock festivala koji je održan 1997., kada su doveli pravog tigra na pozornicu kao popratnu atrakciju tog hita.

    Ostale pjesme su snimljene u Njemačkoj, Bruxelessu, Tokyju, Montrealu, Memphisu, Londonu, Budimpešti, Milanu, Kaliforniji, te na festivalu Isle of Wight.

    U dodacima pod nazivom ‘Bonus Footage’ uvršteni su dokumentarci i intervjui. Zanimljiva je proba iz 1973. iz koje se, kroz uvježbavanje nove pjesme – pritom se neizmjerno zabavljaju i uživaju – vidi složnost, razumijevanje i komunikacija unutar benda. Pod naslovom ‘Story Covers’ krije se intervju s članovima benda u kojem govore o naslovnicama albuma i albumima općenito.

    Uvrštena je i snimka utrke automobila na kojoj su vozači bili tadašnje zvijezde, pa su tako pozvani i članovi ELP-a. Lake je ponosno zauzeo 2. mjesto. Priložen je i intervju s Bobom Moogom, izumiteljem sintesajzera koji je dobio i njegovo ime, a prvi ga je na koncertima svirao upravo Emerson. On govori o elektronici po kojoj su ELP bili posebni, počecima benda, o tome kako su se članovi brzo uskladili i kako su s lakoćom kreirali nove pjesme.

    Za elektroniku se najviše interesirao samouvjereni Emerson, sklon eksperimentiranju. Stao bi pred neku novu elektroničnu klavijaturu i jednostavno bi je znao svirati. Palmer je također cijenio tehniku i među prvima je svirao elektroničke bubnjeve, dok je Lake razočarao Mooga zato jer se pouzdavao samo u svoj glas, gitaru i bas.

    Na drugom DVD-u se nalazi nastup ELP-a s California Jam Festivala na kojem su improvizirali na svoje najpoznatije skladbe predstavljajući ih na novi način. Koncert otvara Palmer solističkom izvedbom “Tocatte”, Lake nastavlja hitovima “Still You Turn Me On” i “Lucky Man“, a Emerson se nadovezuje klavirističkim improvizacijama nakon čega nastavljaju svirati zajedno. Pred kraj nastupa Emerson pjesmu “Spinning Piano” izvodi samostalno, podignut na desetak metara iznad pozornice, gdje se okreće zajedno s klavirom.

    Ovaj koncert je još jedan dokaz da su to vrhunski i prilagodljivi glazbenici koji ne poznaju ograničenja u komunikaciji. Iako je publika euforična do krajnjih granica, atmosfera na pozornici je mirnija nego inače, ali uz to i zanimljivija i mističnija.

    U dodatku drugog DVD-a nalazi se dokumentarac “Beyond The Beginning” koji donosi snimke koncertnih nastupa i spotove ove grupe isprepletene intervjuima s članovima benda. U uvodu govore o tome kako je trijo nastao; Lake i Emerson sreli su se na turneji i u razgovoru zaključili da su svojim tadašnjim grupama dali sve što su mogli i da žele nešto novo.

    Neko vrijeme su tražili bubnjara (trebao je to biti Mitch Mitchell iz Jimi Hendrix Experience), dok nisu slučajno sreli Palmera i zaključili da je to ono pravo. Njemu je također dosadilo njegovo mjesto u Atomic Roosteru i bio je spreman učiniti nešto više. Također govore o raznim nastupima, izdavanjima albuma, nesuglasicama između Lakea i Emersona, o novcu i provodima, te pričaju anegdote.

    Ovaj DVD nije samo nostalgični podsjetnik na ‘dobra stara vremena’. On potiče na razmišljanje o rock glazbi nekad i danas. Izdavanje, ali i kvaliteta ovako starih snimaka dokazuje da je današnjoj publici i dalje zanimljiva glazba stara 20 godina.

    Muziku podržava