Bacač kojem ponestaje plamena

    1046

    Flamethrower

    A Treason Or The Truth

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: One Records

    Žanr: Heavy Metal, Progressive Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. A Treason Or The Truth
    2. Snow Me The Way
    3. Never Surrender
    4. Alchemy
    5. Avenge For Hundreds Of Sins
    6. Everything Is Not Enough
    7. Pathless Circle

    Nakon što je prošle godine album “A Treason Or The Truth” koprivničke skupine Flamethrower izašao u ‘self-released’ formatu, pronađen je izdavač, te se u službenoj verziji našao na tržištu. Verziji koja se od prvotne razlikuje po logu izdavača i nekim tehničkim podacima, a ostalo je sve manje-više isto.

    Jedan je to relativno mlaki progresivni-heavy metal, s uporištem u osamdesetima koji se provlači kroz ovaj album, kroz glazbu u kojoj je previše klišeja, previše očekivanih zapetljaja, obrtaja i otpetljaja. Osjeća se da pjesme imaju nekakav potencijal, ne može se reći da nema ideja, međutim svaka djeluje kao da je napravljena bez vizije, kao da je u ključnim trenucima ponestalo inspiracije, volje i snage.

    Nemaju u sebi epske snage, nemaju dovoljno energičnosti, beskompromisnosti, djeluju previše izlizano, izmučeno, izmrcvareno, pa se i potencijal tehničke izvedbenosti u takvim omjerima dosta zagubio. Teško je reći da bi produkcija bitno ispravila te i takve nedostatke, ali da bi, ponajprije gitarističke izvedbe, ipak dijelom poboljšala, to je više nego sigurno. Naime, ima zanimljivih, ne inovativnih, ali slušljivih solo-dionica, ponekih zanimljivijih riffova, kojih bi, doduše, trebalo biti puno više, no previše su potisnuti, previše nekako neodređeni.

    Prostora za napredak ostalo je i u aranžmanskom dijelu, za dodatnu ‘injekciju’ epske atmosfere, pogotovo bi dobro došla u podizanja refrenskih dijelova, koji bi mogli biti naglašeniji, a i vokali imaju skrivenih rezervi. Od sedam ponuđenih naslova zanimljiviji su “A Treason Or The Truth?“, progresivi najnaklonjenija “Avenge For Hundreds Of Sins” s Maidenovskim interludijem, te melodioznija i tečnija “Everything Is Not Enough“.

    Zanimljivo je da pjesme dosta bolje, agresivnije i direktnije zvuče uživo, što daje naslutiti da Flamethorower ima još rezerve i da uz korekcije pristupa u komponiranju pjesama, sljedeći puta sve to bi možda moglo izgledati (ili zvučati) bolje.

    Muziku podržava