Album koji će bend iščupati iz ponora

    2902

    Sepultura

    Roorback

    Datum izdanja: 26.05.2003.

    Izdavač: SPV / Dinaton

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Come Back Alive
    2. Godless
    3. Apes Of God
    4. More Of The Same
    5. Urge
    6. Corrupted
    7. As It Is
    8. Mind War
    9. Leech
    10. The Rift
    11. Bottomed Out
    12. Activist
    13. Outro

    Iako su ‘patnja’ apsolutno svih metalaca, i starih i mladih za ikonom Sepulture, Maxom i ne tajne predrasude što bend nije promjenio ime odlaskom legendarnog frontmana i dalje velike, Sepultura je jako iznenadila svojim novim albumom “Roorback” s digi dodatkom “Revolutionsongs” EP-em. Naravno, daleko je to od nekakvog “Arise”, “Chaos AD” ili “Roots” albuma, ali je (ili će) “Roorback” iščupao/ti bend iz ponora nakon albuma “Against”.

    Novi Sepulturaški uradak donosi nam i mnoge promjene, da li su one pozitivne ili negativne to ćemo tek vidjeti, a najveća od svih je izdavač. Kao što svi znamo Sepultura je, ako uzmemo u obzir da su “Beastial Devastation” i “Morbid Visions” otkupljeni, svih svojih deset albuma (tu sam uključio i “Blood Rooted” CD sa rijetkim i demo stvarima, te nedavno izdani live “Under A Pale Gray Sky”) izdala za američku kuću RoadrunneR, a “Roorback” je prvi njihov album koji distribuira i izdaje njemački Steamhammer koji je divizija SPV-a.

    Tako da ovaj put narod sa starog kontinenta ima prednost i pred Američkim i pred Japanskim tržištem jer će “Roorback” u Rsongs verziji biti u strogo limitiranoj verziji. Cover kao i dizajn CD-a pomalo je čudan, ali originalan (tematika politike i ‘bezglavosti’ čovjeka) i kao sam kompletira cijeli uradak. Za dizajn je bio zadužen J. Bannon, a ilustracije covera i momaka iz benda napravio je Derek Hess.

    Muziku podržava

    Album je sniman i miksan u AR, AT Guilas i MOSH studijima u Sao Paulu i Rio de Janeiro (Brazil), a producirao ga je i miksao Steve Evetts. Još treba spomenuti izvanredan mastering George Marina u Starling Sounds/NYC.

    Eto, sad sam ja to lijepo nahvalio i da netko ne bi imao nešto protiv toga moram istaknuti da “Roorback” bez digi “Revolsongs” ne bi postigao odveć dobre kritike, bio bi nezavršeni zadatak, rečenica bez kraja, a opet možda je greška moja jer sam odmah u ruke dobio cijelu ‘sliku događaja’. Album je sam po sebi više nego prihvatljiv, ima tijek, ima priču. Producentski je odličan. Jedna mala opaska na gitare, zvuče mekše, ali nimalo ne energično. I dalje je sveprisutan prepoznatljivi sound Sepulture, one folk strane. Brazilski bubnjevi, kongosi i solaže kojih ima osjetljivo više, no one su umjerene i lijepo uklopljene.

    Standardnizirani i već ustaljen koncept diska već od “Roots”-a, postao je također prepoznatljivi znak, Nekoliko bržih stvari (“Come Back Alive”, “Leech”, “Activist”), ostale progresivno, ambijentalno žestoke. A sad razbimo koncept: “Roorback” ima jednu totalno ne tipičnu pjesmu, “Bottomed Up” gdje do izražaja dolazi Derrick Greenov vokal – smireno, opuštajuće, opušeno, a istodobno metalski naelektrizirano. “Roorback” ima intro & outro i Andreasa Kissera ‘puštenog s lanca’, samo na album verziji također pjesma koja odskače mrvicu od svih ostalih je obrada “Bullet The Blue Sky“, starih legenda rocka U2, za koji su spot već osvojili nagradu.

    Nadalje, za one koji će uspjeti uhvatiti “Revolutionsongs” EP, koji kako sam već rekao uvelike pridodaje samom albumu. RS sadrži obrade pjesama s tematikom anti-političke propagande, nekih svjetski poznatih bendova kao što su: Massive Attack, U2, Public Enemy, Exodus, Jane’s Adictione, itd…

    Komentar: sami odlučite da li će te voljeti ovaj disk ili ne! Na kraju moram priznati da sam ostao više nego ugodno iznenađen novim uratkom Sepulture, te da će uz meni omiljene “Beneath The Remains”, “Chaos A.D.” i “Roots” albume, “Roorback/Rsongs EP” naći svoje mjesto.

    Muziku podržava