18 epizoda Crowove karijere

    1117

    Sheryl Crow

    Hits and Rarities

    Datum izdanja: 15.11.2007.

    Izdavač: A&M Records / Aquarius Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. All I Wanna Do
    2. My Favorite Mistake
    3. Soak Up The Sun
    4. Always On Your Side Featuring Sting
    5. The First Cut Is The Deepest
    6. Everyday Is A Winding Road
    7. Try Not To Remember
    8. Leaving Las Vegas
    9. Strong Enough
    10. If It Makes You Happy
    11. Run, Baby, Run
    12. I Shall Believe
    13. Light In Your Eyes
    14. C’mon C’mon
    15. A Change Would Do You Good
    16. Wildflower
    17. Sweet Child O’Mine
    18. Tomorrow Never Dies

    Tek četiri godine nakon objavljivanja svog prvog albuma najvećih hitova, atipična Sheryl Crow se prije objavljivanja novog studijskog albuma obraća publici sa (starim) hitovima i (novim) rijetkostima.

    Malo je poznato da je pop-rock pjevačica iz glazbene obitelji zapravo profesorica koja je tek u svojim tridesetim godinama debitirala na glazbenoj sceni, iako je prije probijanja u glazbene vode pjevala kao back-vokal posrnulom kralju popa – Michaelu Jacksonu.

    Kao što je već spomenuto, Crow je 2003. objavila “The Very Best of Sheryl Crow”, no nakon što preslušate “Hits and Rarities” shvatit ćete kako se radi o svojevrsnom glazbenom dnevniku iznimne umjetnice koja je kroz nekoliko godina postigla zapanjujuće uspjehe: pjevala s The Rolling Stonesima, Ericom Claptonom, Stingom, osvojila čak devet Grammya i kao aktivistica borila se za prava čovjeka, potlačenih masa i globalnih korporacija. Sve to zabilježeno je na ovom albumu od 18 slika, 18 epizoda ili 18 stranica njena života.

    Album je otvoren vedrom “All I Wanna Do“, koja ju je vinula na same vrhove glazbenih ljestvica. Zanimljivo je kako je Sheryl javno odala tajnu ove pjesme. Naime, riječi je preuzela iz zbirke poezije koju je slučajno kupila u jednoj knjižari te je njen menadžment pronašao pravog autora i atriburirao mu autorska prava.

    Muziku podržava

    I kao što naš Ibrica Jusić nikamo ne ide bez svoje vjernog kudravog ljubimca, tako ni Sheryl ne ostavlja gitaru; štoviše, ona je prigrljuje i pokazuje kako se može zabaviti sama sa svojim instrumentom.

    My Favorite Mistake” slijedi uvodnu “All I Wanna Do”, te iako se radi o pjesmi iz vremena autoričine depresije, ona ovom pjesmom nipošto ne plače nad svojom sudbinom, već hrabro ustaje i poručuje da se zna boriti sa svojim greškama i demonima i to svojim najjačim oružjem, naravno – opet gitarom.

    Melankolično-mamuran zvuk svakako je specifičan za ovu fazu stvaranja, za razliku od “Soak Up The Sun” s “C’Mon C’Mon“, u kojoj s glasom koji bi inače ‘vukao’ na sintetični elektro-pop pjeva o veselicama u životu, te one patetične, a lâ Carpe Diem, ali ovo nipošto nije pjesmuljak s patetičnom poukom. Naprotiv, krajnje vedro i nepretenciozno govori da se nasmijemo Suncu i uživamo.

    Ipak, nakon što zaintrigira čovjeka, zatitraju nožice, tada uslijedi balada “Always on Your Side” sa Stingom sasvim suprotna karaktera od prethodnih. Pomalo jeziva, pomalo morbidna, a opet tako lijepa.

    Svima dobro poznata “The First Cut Is the Deepest“, u originalu pjesma Cata Stevensa, balada je u kojoj progovara usamljena ženska duša. Svojstveno Sheryl, uz krajnje iskren glas dominantna je gitara – instrument koji najbolje ilustrira ljubavnu bol.

    Nadalje nakon niza ljetnih pjesmuljaka koji nas sve podsjećaju na dječačku bezbrižnost, stiže “If It Makes You Happy“, daleko najbolja i najdublja pjesma cijelog opusa, savršeno ukomponirana kao simetrička os. Pjesma svih onih koji padaju pod kvazi-autoritete, susprežu se od života, življenja i disanja punih pluća. Pjesma naizgled ostavlja dojam žene koja se prethodnu večer pošteno napila i sutradan mamurna i još uvijek hrapava glasa slučajno završila u studiju istresavši iz sebe sve frustracije i nagomilane emocije i upravo zbog toga ćete pjesmu staviti na ponavljanje i nakon što je preslušate stotinu puta, početi mirisati boje i pokušati dodirnuti zvuk. Fantastično!

    Ono što ju čini posebnom definitivno je umijeće preoblikovanja i modeliranja tuđih pjesama na sasvim sebi svojstven i originalan način, tako da naposljetku nećete ni pomisliti na uspoređivanje obrade s originalom.

    To je slučaj s “Sweet Child O’Mine“; obradom Guns N’ Roses, te iako u uvodu pomislite da se radi o ženskom countryu, grdno ćete se prevariti jer već po prvom refrenu rock-duša iskače na površinu i zatrese scenu poput lava, u ovom slučaju lavice.

    Kao zaključak svoje prve glazbene epohe Crow je odabrala soundtrack za Jamesa Bonda, “Tomorrow Never Dies“, pjesmu u kojoj se predstavlja u sasvim drugom svjetlu, sasvim drukčijeg, gotovo klasičnog izričaja uz pratnju simfonijskog orkestra, te na tren (samo na tren) ostavlja gitaru po strani.

    “Hits and Rarities” album je dosad najintimniji pregled relativno kratkog, ali nadasve uspješnog glazbenog djelovanja ove pjevačice koja se kroz pet studijskih albuma borila protiv modernih pošasti – globalnog zatopljenja, poroka, pobačaja i Georgea Busha. Nije se ustručavala iskreno progovoriti o sebi kao čovjeku i pjevati tužaljke, ali ni skakati poput djeteta u trenucima navale sreće.

    Kroz album je očita spoznaja smrtnosti i ranjivosti, ali i postojanja za sebe kao dijela slagalice i dijela svemira. Ukoliko to zvuči kao filozofija, onda to i jest.

    Muziku podržava