Album s kojim su U2 postali najveći bend

7177

Na današnji dan, 9. ožujka 1987., objavljen je album “The Joshua Tree” grupe U2. Već i prije nego što je ugledao svjetlo dana svi su naslućivali da se sprema nešto veliko.

Još od 1980. i debitantskog albuma “Boy” postojao je svojevrsni ‘hype’ oko irskih rockera, a on je zahvaljujući spotovima na MTV-u dobio vjetar u leđa objavom albuma “War” tri godine kasnije. Kada je 1984. u trgovine stigao “The Unforgettable Fire” čak je i najvećim kritičarima benda bilo posve jasno da su U2 na korak do najvećeg albuma u karijeri. Pitanje je samo bilo koliko će velik biti.

Album je po objavi zasjeo na prvo mjesto ljestvica diljem svijeta; bio je prvi album koji je istovremeno objavljen na ploči, kazeti i CD-u; singlovi su gospodarili eterom dobrih godinu dana; stigao je i Grammy za album godine; pjesme “Where the Streets Have No Name”, “I Still Haven’t Found What I’m Looking For”, “With or Without You”, “Bullet the Blue Sky” i “Running to Stand Still” i dan-danas su prva asocijacija na bend.Turneja kojom su promovirali novo izdanje izvukla ih je iz dvorana i pretvorila u koncertnu atrakciju koju su dočekivali rasprodani stadioni. Frontmen Bono postao je novi heroj rocka, a na kraju te 1987. godine U2 su bili najveći bend na kugli zemaljskoj. Još u siječnju 1986., po završetku svjetske turneje kojom su promovirali “The Unforgettable Fire”, U2 su se zaputili u Dublin skupa s producentima Danielom Lanoisom i Brianom Enom kako bi započeli rad na novom albumu. Iskustva s putovanja po Sjedinjenim Američkim Državama u sklopu prethodne turneje još su ih više inspirirala i zainteresirala za američku roots glazbu, književnost i politička/društvena zbivanja. Ovaj su put malo dublje zagrebali ispod površine pa je jedno vrijeme radni naziv albuma bio “Two Americas” kao raskorak između onoga što su od Amerike očekivali i onoga kako su je doista doživjeli.

Vozeći se kroz pustinju Mojave nabasali su na jedan primjerak Jošuinog drveta, Anton Corbijn ispucao je par fotografija reda radi, a 200 godina staro kserofitno stablo steklo je kultni status i postalo turistička atrakcija. Prije sedamnaest godina podzemne su vode poremetile stabilnost korijenja pa je slavno Joshua Tree palo na tlo, a neki je duhoviti fan ostavio spomen ploču s natpisom “Have you found what you’re looking for?”.O samom je albumu sve već rečeno i prije deset godina, a postoji i dokumentarac o njegovom nastanku. Nove pjesme nosile su tugu i usamljenost s jedne, a polet, nadu i produhovljenost s druge strane. Premda je ideja vodilja bila napraviti album o Americi, tematika izdanja prerasla je stvarne i zamišljene granice jednog kontinenta.Kada su u travnju 1987. krenuli na sjevernoameričku turneju prodali su 99,8% kapaciteta svih 29 stadiona prvog kruga nastupa, samo je u Las Vegasu ostalo tisuću neprodanih ulaznica. “Opasna je ovo godina za U2” – kazao je tada The Edge – “svako kućanstvo zna za nas i čini mi se da pripadamo javnosti kao nikada prije dosad“.

The Pretenders, Stevie Ray Vaughan, Lou Reed, UB40, Los Lobos, Little Steven iz Springsteenovog the E Street Banda, The Pogues i mnogi drugi otvarali su im koncerte, U2 su na nastupima odavali počast The Beatlesima, Bobu Dylanu, Eltonu Johnu, Neilu Youngu, Elvisu Presleyu, The Rolling Stonesima, The Doorsima, a na binu su se penjali Bob Dylan, Bruce Springsteen i B.B. King.

Za ovu su godinu U2 najavili posebnu turneju kojom će proslaviti tri desetljeća “The Joshua Tree”, albuma koji nikada nije bio samo album, već fenomen koji je obilježio bend za sva vremena.

0 Shares
Muziku podržava