Devedesete su bile posebno plodne za glazbu, a albumima koji su tad izašli, još dan danas, 30 godina kasnije, posvećujemo članke. Svoj 30. rođendan ove godine slave albumi objavljeni 1992., a najznačajnija izdanja iz te godine nalaze se u članku. Dvadeset najboljih albuma koji ove godine pune 30. dokazuju da su devedesete bile glazbene godine koje se nikad ne smiju zaboraviti.

1R.E.M. – “Automatic for the People”

“Automatic for the People” nasljednik je R.E.M. – ovog najslavnijeg albuma “Out Of Time” koji je prošle godine proslavio svoj trideseti rođendan. R.E.M. je albumom “Automatic for the People” dokazao da su uspjeli učiniti ono što je najteže svim rock bendovima koji se žele probiti u mainstream – pronaći balans. Pronalaženje balansa uopće ne čudi jer su članovi benda tijekom stvaranja “Automatic for the People” zajedno glazbu radili već 12 godina.

2Dr. Dre – “The Chronic”

“The Chronic” je bio uvod u sve što će Dr. Dre pružiti svojom glazbom. Iako se radilo o debitantskom albumu, on je izrazito dobro prihvaćen, a u prilog mu idu i brojke koje govore da je album, do 2015., prodan u čak 5.7 milijuna kopija u Sjedinjenim Američkim Državama što ga čini drugim najprodavanijim albumom Dr. Drea. 

3Beastie Boys – “Check Your Head”

Rane devedesete članovi Beastie Boysa proveli su u studiju stvarajući album za koji nisu mogli ni slutiti da će planuti. “Check Your Head” primjer je albuma sastava u kojem su odbacili sva svoja očekivanja, a to je rezultiralo potpuno slobodnim i opuštenim izdanjem.

4Alice In Chains – “Dirt”

“Dirt” je bio drugo studijsko izdanje Alice In Chainsa. “Dirt” je album o teškim drogama i depresiji, o muškarcima zarobljenima u zastrašujućim uvjetima koji su van njihove kontrole. Jerry Cantrell, gitarist benda, za “Rooster”, pjesmu s albuma, rekao je da ju vidi kao most njegova pomirenja s ocem nakon desetljeća razdvojenosti. “Rooster” ispada kao zraka svjetlosti kroz izdanje obavijeno bijedom.

5Faith No More – “Angel Dust”

Trideset godina od objave prošlo je i za “Angel Dust” Faith No Morea. U vrijeme izlaska “Angel Dusta”, Faith No More bio je već prepoznat bend jer je njihova pjesma “Epic” još 1990. bila hit na MTV-u. Bend je prije rada na “Angel Dustu” bio na turneji s Metallicom i Billy Idolom, a svojevremeno su govorili da su nakon godine i pol na turneji, imali stvarnu potrebu ponovno otkrivati glazbu. Sve što su tad otkrili izašlo je u javnost kroz “Angel Dust”.

6Stone Temple Pilots – “Core”

Stone Temple Pilots debitirali su albumom “Core” koji je svoj naziv dobio po jabuci iz biblijske priče o Adamu i Evi. Slavu koju su zaradili prvim albumom, bend nikad nije uspio nadmašiti. “Core” je postao njihov najprodavaniji album ikad, a na Billboardovoj ljestvici najslušanijih albuma popeo se do trećeg mjesta što uopće ne čudi jer je dio tog izdanja jedna od njihovih najpoznatijih pjesama – “Creep”.

7Pantera – “Vulgar Display Of Power”

Pisali smo kako Pantera ponovo kreće na turneju u 2023., a bend koji je još dan danas mnogima najdraži metal bend, svoje je obožavatelje masovno skupljao u devedesetima. U tom je razdoblju izašao “Vulgar Display Of Power” na kojem su smještene pjesme po kojima se bend danas zna – “Walk”, “This Love”, “Mouth For War”. Bend je tim albumom nastavio graditi zvuk, koji su prvi put pružili 1990. albumom “Cowboys From Hell”, inspiriran Slayerom, Metallicom i Black Sabbathom.

8Megadeth – “Countdown to Extinction”

Devedeset i druga bila je izrazito plodna za metal, a među velika žestoka izdanja iz te godine spada i Megadethov “Countdown To Extinction”. Iako je “Countdown To Extinction” peto studijsko izdanje Megadetha, ubrzo je postao njihov najprodavaniji album ikad, a tu poziciju još uvijek čvrsto drži. Uspjeh među masom, Megadeth može zahvaliti uhu najugodnijem zvuku koji su stvorili do tad.

9Rage Against The Machine – “Rage Against The Machine”

Rage Against The Machine dolaze ovog rujna u Zagreb, a u našoj će prijestolnici zasigurno zasvirati i svoje hitove iz 1992. Za njih je devedeset i druga ostala obilježena objavljivanjem debitantnskog albuma istog imena kao i bend. “Rage Against The Machine” nalazi se na listi “100 najboljih metal albuma ikad” Rolling Stonea.

10Ice Cube – “The Predator”

“The Predator” je treći studijski album Ice Cubea za kojeg portal AllMusic u svojoj recenziji piše da je mnogo tamniji od svega što je do tad pružio Ice Cube. U istom izdanju nestaje lepršavost i humor koji je dosad postojao u Ice Cubeu, a zavlada ozbiljnost i tama. Dio albuma “The Predator” su neki od najpoznatijih hitova Ice Cubea poput “It Was A Good Day”, “Wicked” i “Check Yo Self”.

11Iron Maiden – “Fear of The Dark”

O važnim metal izdanjima iz 1992. mogao bi postojati poseban članak, a na njemu bi zasigurno bio i “Fear Of The Dark” Iron Maidena. “Fear Of The Dark” deveti je studijski album Maidena koji je ostao upisan u povijest glazbe zbog hitova “Fear Of The Dark” i “Wasting Love”. “Fear Of The Dark” bio je posljednji album na kojem se mogao čuti Brucea Dickinsona, nakon čega ga do 1999. nije bilo u Maidenima. 

12Ministry – “The Way to Succeed and the Way to Suck Eggs”

“Psalm 69: The Way to Succeed and the Way to Suck Eggs” peto je studijsko izdanje industrial metal benda Ministry. Tematski se bend u ovom izdanju dotaknuo političkih, socijalnih i religijskih tema. Album je nastao pod pritiskom obožavatelja koji su silno željeli jednako dobar nastavak prethodnika “The Mind Is a Terrible Thing to Taste”, a pritisci su navodno bili toliko jaki da su članovi benda počeli intenzivno zlupotrebljavati droge te su se odnosi među njima pogoršali.

13Bon Jovi – “Keep The Faith”

Jedna od najljepših ljubavnih rock balada također je dio albuma iz devedeset druge. Radi se o “Bed Of Roses” i albumu “Keep The Faith”. “Keep The Faith” posljednji je album Bon Jovija u originalnoj postavi s obzirom na to da je nedavno preminuli basist Alec John Such iz benda izašao 1994.

14Tool – “Opiate”

“Opiate” je EP Toola, a naziv je inspiriran izjavom Karla Marxa koji je rekao da je religija opijum masama. Naziv benda povezan je uz teme kojima su se bavili, a to su cenzura i religija. “Opiate” se smatra najžešćim izdanjem Toola.

15Nine Inch Nails – “Broken”

U čak šest različitih studija, Nine Inch Nails snimali su “Broken”. “Broken” je njihov EP, drugo studijsko izdanje, a da su bili uspješni u onome što su radili, potvrđuje i podatak da se “Broken” sviđao Princeu. Uspješnice se albuma očituju i u tome što je bend zbog pjesme “Wish” zaradio Grammy u 1992.

16Nirvana – “Insecticide”

Nirvana je za objavljivanja “Incesticidea” već bila megapopularan bend koji je samo godinu prije u javnost lansirao jedan od najbitnijih albuma ikad – “Nevermind”. “Incesticide” je kreirana od demo snimaka, obrada, radijskih izvedbi i singla “Silver” koji do tad nije spadao ni na jedan album. “Silver” dakako jest najpoznatija pjesma s tog izdanja.

17Singles (Original Motion Picture Soundtrack)

“Singles” je originalni soundtrack album istoimenog filma. Cijelo se izdanje primarno fokusiralo na grunge scenu iz Seattlea u ranim devedesetima, a to se može vidjeti i prema popisu izvođača koji su radili na tome. Album je sastavljen od pjesama Pearl Jama, Alice In Chainsa, Soundgardena. Za “Singles” se može reći da je kristaliziralo ideju scene Seattlea u očima publike. Izdanje se očekivano pretvorilo u jedno od najprodavanijih filmskih soundtracka devedesetih.

18No Doubt – “No Doubt”

U ranim devedesetima, na scenu je zakoračio i bend No Doubt svojim istoimenim albumom. Američka publika u vrijeme objavljivanja izdanja bila je izrazito jako fokusirana na grunge scenu što je rezultirano lošom prodajom albuma No Doubta, no iduća je njihova izdanja prepoznala publika te mu im donijela slavu.

19Biohazard – “Urban Discipline”

“Urban Discipline” razlog je zbog čega je Biohazard dobio svoju najraniju pažnju na državnoj, ali i međunarodnoj razini. Videospot za pjesmu “Punishment” postao je najčešće emitiran spot na MTV-ovoj emisiji “Headbangers Ball”. Album je prodan u više od milijun kopija.

20Suicidal Tendencies – “The Art of Rebellion”

Za objavljivanje albuma “The Art Of Rebellion”, Suicidal Tendenciens nije bio spriječen ni činjenicom da nema bubnjara. Bubnjeve je za taj album snimio Josh Freese. Bez obzira na izostajanje bubnjara, njihovo je izdanje “The Art Of Rebellion” postalo najuspješnije bendovo djelo ikad, a dvije pjesme koje svoje pozicije nalaze upravo na tom albumu, jedine su ikad Suicidal Tendenciesa koje su dospjele na ljestvicu 40 najslušanijih pjesama.

21Dream Theater – “Images and Words”

Izlazak jednog od svojih najznačajnijih albuma “Images And Words” Dream Theater smješta u 1992. “Images And Words” drugi je studijski album benda. Na tom je izdanju pjesma “Pull Me Under”, jedna od onih po kojoj je Dream Theater prepoznatljiv, a posebnu je slavu bendu donijela nakon što je 2008. umetnula u video igricu Guitar Hero World Tour.

0 Shares