Sretan Božić žele vam The Beatles

2844

Punih sedam godina, od 1963. do 1969., The Beatlesi su snimali posebne božićne čestitke koje su slali fanovima.

Kada je Beatlemania uzela maha i kada više nije bilo moguće odgovarati baš na svako pismo obožavatelja, The Beatlesi su pronašli način kako im pokazati da njihova pisma nisu završila u košu i da jednako koliko bend znači obožavateljima – obožavatelji znače bendu.Volio bih da mogu svima osobno odgovoriti, ali nemam dovoljno olovaka” kazao je John Lennon u poruci iz 1963. godine. Prva snimljena poruka slana je u sandučiće članova The Beatles Fan Cluba. Bio je to poput papira tanak vinil na kojem su bile snimljene uobičajene ‘mudrosti’ članova benda, njihove individualne čestitke, te dvije pjesme: “Rudolph The Red-Nosed Ringo” i “Good King Wenceslas”.Prva čestitka nastala je 17. listopada 1963. u studijima Abbey Road, netom nakon snimanja pjesme “I Want to Hold Your Hand”.U listopadu 1964., odmah nakon pjesme “Honey Don’t” snimljena je nova čestitka naslovljena kao “Another Beatles Christmas Record”.Lennon počinje pokazivati svoj buntovni karakter rugajući se unaprijed pripremljenom tekstu (čitajući i broj stranica), a pjevaju se “Zvončići” i tradicionalna “Oh Can You Wash Your Father’s Shirt?”Za vrijeme “Rubber Soul” sessiona, u studenom 1965., snimljena je ploča “The Beatles Third Christmas Record”.Na njoj se može naći “Yesterday” sa stihom “Oh I believe in Christmas Day“, te Lennonova “Happy Christmas to Ya List’nas” i “Auld Lang Syne”.Dio dijaloga s ove snimke, producent George Martin i njegov sin Giles iskoristili su za kraj pjesme “All You Need Is Love” na remasteriranoj verziji albuma “Love” iz 2006. godine: “All right put the lights off. This is Johnny Rhythm saying good night to you all and God Blesses.

Iza naziva “Pantomime: Everywhere it’s Christmas” krila se božićna poruka namijenjena 1966. godini. U pauzi snimanja “Strawberry Fields Forever”, George, John, Paul i Ringo nisu tek tako čestitali Božić svojim obožavateljima, već su uz pomoć raznih efekata i dijaloga osmislili pravi vodvilj.

Muziku podržava

“Everywhere It’s Christmas”, “Orowainya” i “Please Don’t Bring Your Banjo Back” pjesme su koje možete poslušati, dok su među skečevima “Podgy the Bear and Jasper” i “Felpin Mansions.”

Autor naslovnice je Paul McCartney.

“Christmas Time (Is Here Again)”, božićna čestitka iz 1967. godine, posljednja je čestitka koju su The Beatlesi snimili skupa boraveći na istom mjestu u isto vrijeme.

Snimljena je u studenom 1967., nastavljaju se eksperimenti s efektima i pripovijedanjem, a iza naslovnice koju su kreirali John Lennon i Paul McCartney krije se priča o audiciji za jednu radio dramu BBC-a.

Originalna skladba “Christmas Time (Is Here Again)” službeno je objavljena 1995. godine kao dio projekta “The Anthology”.

Do Božića 1968., bend je već ‘pucao po šavovima’. Otprilike u isto vrijeme po objavi ‘bijelog albuma’ snimljena je ova čestitka.

Glasovi su snimljeni posebno na različitim lokacijama, a možda je najčudniji trenutak cijele ploče izvedba “Nowhere Man” u interpretaciji Tiny Tima (kojeg je dovukao George Harrison) oboružanog ukuleleom i falsettom.

Posljednje, 1969. godine, samo par mjeseci prije snimanja čestitke, Lennon je obavijestio kolege iz benda da odlazi. Kraj benda bio je samo pitanje trenutka, a osoba koju mnogi krive za raspad ipak je pronašla svoje mjesto na ploči.

Yoko Ono pjeva i razgovara s Lennonom o svjetskom miru, a da bude svima jasno da The Beatlesa više nema pobrinuli su se djelići pjesme “The End” s albuma “Abbey Road”. Harrison je jedva zastupljen, Ringu je ploča poslužila za promociju filma “The Magic Christian”, a Paul je otpjevao “This is to Wish You a Merry, Merry Christmas.”

U prosincu 1970., na krilima raspada benda, objavljeno je i kompilacijsko izdanje “From Then To You” sa svih sedam albuma. Spomenut ćemo kako su se izdanja i njihov broj razlikovao ovisno u kojem ste fan clubu bili, britanskom ili američkom.

0 Shares
Muziku podržava