Rekapitulacija sezone: hrvatski festivali 2016. u brojevima

10138

Pojam festivala uvijek nekako, makar i samo nesvjesno, vežemo uz ljeto i toplije dane.

Neupitno je da su ti dani prošli i da je na scenu stupila jesen koja je više poznata po in-door sadržajima koji se nude na raznim lokacijama diljem Lijepe naše. Upravo su nas te prve kapi hladnjikave kiše i šareno lišće potaknuli da se pozabavimo svojevrsnom rekapitulacijom festivalske sezone koja je iza nas.

Napravili smo popis svih (ljetnih) festivala koje Hrvatska nudi domaćoj i stranoj publici te smo istražili određene parametre kako bismo došli do nekih relevantnih brojki i podataka.

Pa smo tako, za početak, došli do brojke 64 festivala koji su se održali ove godine za vrijeme ljetnih mjeseci. U okviru hrvatskih standarada, podijelili smo ih u tri skupine: mali festivali (do 1500 posjetitelja), festivali srednje veličine i veliki festivali koji broje preko 10 tisuća posjetitelja. U grupu velikih festivala također ubrajamo i one koje bismo, za naše pojmove mogli klasificirati i kao mega-festivale, a to su Ultra, INmusic te Špancirfest koji se po broju izvođača te broju posjeta svakako nalazi na prvome mjestu s preko tisuću izvođača koji su u Varaždinu tijekom deset dana zabavljali 260 tisuća posjetitelja, i time ostvarili rast od čak 30% u odnosu na prošlu godinu.

Festivali (popis festivala po linkovima):
Mali – 38
Srednji -17
Veliki – 9

Kad govorimo o broju izvođača samo su tri festivala imali line-up koji se sastojao od nekoliko stotina izvođača: Outlook, Dimensions i već spomenuti rekorder Špancirfest koji je kroz ukupan turistički promet (trgovina i ugostiteljstvo) gradu Varaždinu donio 34,2 milijuna kuna.

Broj izvođača:
Desetak izvođača – 16 festivala
Dvadesetak izvođača – 21 festivala
Oko 50 izvođača- 12 festivala
Oko 100 izvođača – 12 festivala
100 + izvođača- 3 festivala

Što se pak tiče posjećenosti, sedam festivala može se pohvaliti brojkama od oko deset tisuća posjetitelja. Od tih izdvojenih sedam, čak se četiri održavaju na Zrću – Fresh Island Festival, Hideout Festival, Sonus Festival i Loveweek Zrće, zatim Outlook u Puli, Movement u Tisnom te Pannonian Challenge u Osijeku.

Broj posjetitelja:
Oko 500 posjetitelja – 14 festivala
Oko 1000 posjetitelja – 13 festivala
Oko 1500 posjetitelja – 16 festivala
Oko 2500 posjetitelja – 8 festivala
Oko 5000 posjetitelja – 3 festivala
Oko 10000 posjetitelja – 7 festivala
Mega – 3 festivala

Muziku podržava

Kad smo već kod stavke posjećenosti, nismo stali samo na sveukupnim brojkama nego smo se također pozabavili omjerom domaćih i stranih posjetitelja te za one festivale kojima su stranci glavna publika, izdvojili smo one države koje su najzastupljenije.

Omjer:
Većina domaćih posjetitelja- 28 festivala
Većina stranih posjetitelja – 22 festivala
50% – 50% – 8 festivala

Stranci koji čine najveću grupu posjetitelja:
Ujedinjeno Kraljevstvo – 12 festivala
Njemačka i Austrija – 9 festivala
Regija (Slovenija, BiH, Srbija, Makedonija) – 9 festivala
Italija – 7 festivala
Francuska – 6 festivala
Ostalo (SAD, Australija, Japan itd.) – 3 festivala

Kada govorimo o gradovima u kojima su se festivali održali, situacija je sljedeća:
Novalja, Zrće – 12 festivala
Tisno – 7 festivala
Pula – 7 festivala
Rijeka – 3 festivala
Otok Brač – 3 festivala
Zagreb – 2 festivala
Split – 2 festivala
Šibenik – 2 festivala
Našice – 2 festivala
Otok Cres – 2 festivala
Ostali gradovi – 22 festivala /1 festival po gradu

Dok god bi neki mogli reći kako za ovako malu zemlju nudimo i previše festivala, valja pohvaliti one koje takvi komentari nisu obeshrabrili i koji su se usprkos jakoj konkurenciji ovo ljeto odvažili organizirati i održati prvo izdanje:
CMA Corona Sunset Festival – Dubrovnik
Kostrena Sunrise Festival
La La Land – Našice
Love Interntional – Tisno
Membrain Festival – Šibenik
Velvet Festival – Punat, otok Krk

Ovo je ljeto, što se tiče vremenskih (ne)prilika, bilo pogubno za neke festivale pa je tako zbog olujnog nevremena jedva održana druga večer Ferragosto Jam festivala u Orahovici, dok je treći dan u potpunosti otkazan. Loše je vrijeme natjeralo polovicu najavljenih izvođača na prvom izdanju Kostrena Sunrise Festivala da otkažu svoj angažman. Organizatori Backyard Art festivala u Donjem Miholjcu bili su primorani nekoliko dana prije početka kompletno otkazati održavanje zbog najavljene oluje, premda su nekoliko tjedana kasnije održali mini izdanje festivala i za sljedeću godinu, podučeni ovogodišnjim iskustvom, planiraju i rezervnu (vjerojatno natkrivenu) lokaciju za održavanje festivala u slučaju kiše.

Slična je sudbina zadesila i posljednju večer Fresh Island festivala na Zrću u kojoj su organizatori zbog jakog vjetra prebacili nastup Chris Browna s otvorenog prostora u klub Aquarius koji je nažalost mogao primiti svega četvrtinu posjetitelja predviđenih za taj nastup stoga je dobrom dijelu posjetitelja (većinom stranaca) koji nisu uspjeli ući, ovogodišnje izdanje festivala ostavilo gorak okus u ustima, što se moglo primjetiti iz loše komunikacije na društvenim mrežama.

U prilog tome da su hrvatski festivali također prepoznati u inozemstvu ide i činjenica da pojedini festivali unatrag nekoliko godina nalaze put do nominacija za prestižnu European Festival Awards na kojoj preko osamsto tisuća ljudi iz više od 50 europskih zemalja ima priliku glasati. Dimension Festival je tako 2013. i 2014. godine bio nominiran za najbolji mali festival, a Hideout Festival je pretprošle godine zaradio nominaciju u kategoriji najboljeg festivala srednje veličine, što mu je ove godine ponovo pošlo za rukom. INmusic festival kojeg smo u hrvatskom kontekstu naveli kao jedan od najvećih festivala kada govorimo o broju posjetitelja, u europskom kontekstu se i dalje smatra festivalom srednje veličine pa je tako ove godine nominiran upravo u toj kategoriji.

0 Shares
Muziku podržava