Pridjevi – kako skršiti nekoliko pravila jednim udarcem i pročuti se vani

2374

U sezoni ‘kiselih krastavaca’, kada ‘sve može biti vijest’, u hrvatskom glazbenom svijetu se dogodila velika stvar, za koju se nadam da će bar u nekom obliku izazvati lančanu reakciju.

Naime, psihodelični sastav Pridjevi, sastavljen od Nine Romić, Ivane Picek i Dina Santaleze, koji je u posljednje vrijeme potpomognut pratećim muzičarima, dospio je u rubriku “Editor’s Choice” na portalu Allmusic.com, vjerojatno najposjećenijem muzičkom portalu na svijetu.

Iako je put do uspjeha ‘vani’ dug i vijugav, nadamo se da preporuke urednika u nekim krajevima još nešto znače. Osim što su se pojavili na listi preporuka urednika (što je velik uspjeh), Pridjevi su uspjeli slomiti nekoliko nepisanih, ali u muzičkim krugovima često spominjanih pravila:

1. Ako želiš uspjeti ‘vani’, pjevaj na engleskom jeziku. Tinariwen, Eros Ramazzoti, Laura Pausini, Zaz, pa i Kraftwerk se već odavno smiju ovoj tezi, a možda se dotičnima pridruže Ivana, Nina i Dino. Ovo je dobar početak. Ako izvođač i plasiranju svog proizvoda igra na kartu egzotike, pjevanje na materinjem jeziku može biti skriveni adut. Uostalom, Sigur Ros su se poigrali pa su pjevali na izmišljenom jeziku. I taj je eksperiment prošao, probili su se s albumom nazvanim “()” u Top 50 albuma u Velikoj Britaniji, a u SAD su bili jedno mjesto udaljeni da se probiju u TOP 50.

Muziku podržava

2. Treba naći ‘uobičajenog’ izdavača. U situaciji u kojoj se nalazi hrvatska diskografija, niti jednom izdavaču se još ne može zamjeriti što nisu s Pridjevima potpisali ugovor. Ovo je uspjeh za umjetnike da mogu plasirati svoje radove mimo ugovora na tragu ‘daj mi 25% od prava’, ‘sam si kupi toliko i toliko svojih CD-a’ i slično. Pridjevi jesu potpisali s čikaškom Trouble in Mind Records, što situaciju čini još zanimljivijom. Hrvatski bend koji pjeva na hrvatskom potpisuje za američku kuću, a nije riječ o ‘muzici za iseljeništvo’.

3.Treba biti u trendu. Ovo vole ponavljati pogotovo glazbeni menadžeri. Ne, ne moraš biti u trendu. Sviraj i pjevaj muziku kakvu osjećaš i kakvu voliš. Pridjevi se neće čuti na komercijalnim radio-stanicama koje za sebe govore kako imaju najbolju muziku ili što već od nje, ali su našli put do svoje publike. Koncerti u Močvari i Vintageu najbolje govore tome u prilog. Možda bi Tvornica bila pravo mjesto da se proslavi potpisivanje s kućom Trouble In Mind? Ako je mogao Silente staviti tercu na tišinu, mogu i Pridjevi staviti kvintu na hype

Iako sam čuo još prije godinu dana prvijenac Pridjeva, nisam ga uspio posve dokučiti, a slično je i danas: taj me album i dalje na momente oduševljava i zbunjuje, bježi pred shvaćanjem poput tuljana pred pandžama polarnog medvjeda. Molske harmonije, eho, jazzerski pristup materiji, senzibilitet Lewisa Carrolla i Syda Barretta, samo je dio ponude u polusatnom albumu Pridjeva. Album nije za svakog, ali oni koji ga vole – jako ga vole.

Jako mi je drago što su Pridjevi uspjeli zaintrigirati i neke strane ‘igrače’. I nadamo se da je to tek početak, i da još veće stvari slijede brzo. Baš mi se čini kako je vrijeme da umirovljeni Jefferson Airplane krene na turneju. Em je iduće godine 50 godina od prvog im albuma, em imaju savršenu predgrupu.

Ivana, Nina i Dino, naklon i čestitke!

0 Shares
Muziku podržava