Smrt više od dvadeset fanova nakon koncerta Ariane Grande u Manchesteru otvorilo je čitav niz pitanja o sigurnosti na koncertima: s kojim su prijetnjama suočeni posjetitelji, što organizatori čine kako bi ih zaštitili i kako bi se svaki posjetitelj koncerta trebao ponašati ukoliko dođe do najcrnjeg scenarija?

Kukavički izbor civilnih meta i izbor oružja kojem je jedini cilj poubijati i ozlijediti što više ljudi postao je prijetnja i koncertnim dvoranama gdje razina sigurnosti nije kao kod strateški važnih objekata poput zračnih luka. Iz terorističke perspektive rizik je manji, a učinak, nažalost za sav normalan svijet, često i veći.

Muziku podržava

U rujnu prošle godine američki FBI i Ministarstvo domovinske sigurnosti objavili su upozorenje kako domaći teroristi fokus djelovanja preusmjeravaju na objekte u kojima se na dnevnoj bazi okuplja velik broj građana. Četiri mjeseca ranije u noćnom klubu u Floridi ubijeno je 49 posjetitelja, a dva mjeseca nakon američkog upozorenja u pariškom je Bataclanu za vrijeme nastupa grupe Eagles of Death Metal živote izgubilo 89 posjetitelja.

Kako navode stručnjaci s obje strane Atlantika, sigurnost koncertne dvorane i festivala ovisi o financijskim sredstvima.

Koncertni promotor Live Nation podigao je letvicu osiguranja svojih događaja no ‘zbog sigurnosnih razloga nisu u mogućnosti preciznije pojasniti na koji način’. Wacken Open Air Festival svoje je djelatnike uputio na obuku njemačkoj Civilnoj zaštiti gdje su između ostalog naučili kako se nositi s vremenskim neprilikama, ali i terorističkim napadima.

S druge strane, manji klubovi često nemaju mogućnost investirati u sigurnost do one mjere do koje bi željeli. Gledamo li američki kontinent, cijene detektorskih vrata kreću se oko 5 tisuća dolara, pa čak i ako ih je moguće kupiti, postavlja se pitanje kako tu grdosiju uklopiti u već ionako skučen prostor. Uzmemo li u obzir kako sigurnosna pravila variraju od države do države, možemo dodati i da organizatori nemaju ovlasti nad prostorom izvan same dvorane ili kluba.

A što napraviti dođe li do onog najgoreg? Protuteroristički stručnjaci i službeno apeliraju da pobjegnete kako god znate te da taktika ‘lezimo na pod i pravimo se mrtvi’ ne pali jer meci nekontrolirano lete na sve strane i odbijaju se od svega i svačega. U Bataclanu su, primjerici, teroristi pucali po svima koji su zalegli na pod. Ukoliko ne možete pobjeći trebate se sakriti i po mogućnosti zabarikadirati čvrstim materijalom. To što ste van vidokruga terorista nipošto ne znači da ste sigurni jer meci mogu probiti drvo, poneki zid, staklo, metal… I obavezno utišati telefon.

“Svi dosadašnji incidenti pokazuju da nijedno mjesto, neovisno o veličini, nije sigurno: sva imaju svoje nedostatke bez obzira je li motiv iza napada teroristički čin ili ne. Vremena su takva da ćemo na ovakve stvari morati gledati na posve nov načinkazao je Russ Simons iz menadžerske tvrtke Venue Solutions Group koja vodi brigu o prostorima na kojima se održavaju koncerti, glazbene i sportske manifestacije i slično.

0 Shares
Muziku podržava