Najbolje u 2009. izabrali Booksa, Filmski i Muzika

3856

Kao i za 2008. godinu Booksa.hr, Filmski.net i Muzika.hr udružili su snage i zajedno probrali i odabrali najbolje iz književnosti, filma i glazbe u 2009. godini te složili interdisciplinarnu listu najboljih filmova, albuma i knjiga.

Glazbeni filmovi (Filmski.net):
1. RIP: A Remix Manifesto
Pravi dokumentarac modernog doba, oda remiksiranju i sempliranju u kojoj se miješaju anarhističke ideje, prilozi samih gledatelja i dobra muzika iz prošlosti i sadašnjosti.2. Rumba
Evo i jednog zanimljivog filma koji se odriče dijaloga, te vješto i duhovito pripovijeda slikom, glazbom i plesom.

3.Sevdah
Autentična domaća priča o fado glazbi s naših prostora – sevdahu.4.Lou Reed: Berlin
Redatelj Julian Schnabel uspio je zabilježiti povijesni trenutak kada je Lou Reed po prvi puta uživo izveo svoj legendarni album iz 1973., pa ovaj film ne bi smjeli propustiti ljubitelji rocka.

5.Michael Jackson’s This Is It
Iako ne pruža dublji uvid u intimu Michaela Jacksona, film pruža jedinstveni uvid u njegovo stvaranje showa koji je trebao biti kruna njegove karijere.

Filmske adaptacije knjiga (Filmski.net):
1.”Gangsteri”
2. “Doušnik!”
3.”Gomorra”
4.”Frost/Nixon”
5. “Kompleks Baader Meinhof”

Knjige o glazbi (Booksa.hr):
“Proteklu godinu obilježilo je manje glazbenih publicističkih naslova nego li proteklih godina”, mišljenje je jednog od izdavača koji značajnu ulogu pri odabiranju svojih naslova pridaje mediju glazbe i njezinim šarolikim implikacijama na književnost, pogotovo njenim alternativnim kodovima i tokovima, Krune Jajetića iz Koprivnice.

Muziku podržava

Šareni dućan, njegova izavačka kuća, prošle je godine pak objavila zbirku “Priče iz doba jazza“, Francisa S. Fitzgeralda. Refleksija na isto to razdoblje, 1920-ih i 1930-ih godina, eru velikog kulturološkog utjecaja džez-glazbenika na kulturu mladih, opisao je i Mailer u White Negro. Ovo izdanje indikativno aktualizira i predložak ekranizacije Priče o Benjaminu Buttonu. Junaci zbirke nerealno su bogati ljudi, koje su okolnosti snalaženja u vremenima velike ekonomske krize dovele u fabulu bajke, a još više i groteske.

Naklada Ljevak objavila je klasik Simona ReynoldsaEnergetski bljesak“, koji ujedno predstavlja i hibrid između žanrova – poetska interpretacija klupskih avantura. Osim ove knjige, objavljena je i jedna od biografija grupe Led Zeppelin, “Kad su bogovi hodali zemljom“, Micka Walla. Kvartet koji je baratao najrazličitijim mitologijama od okultnog (cf. Crowley) do putenog (cf. Seks, Droge i Rock) bio je utjelovljenje dionizijskog i apolonijskog u potrazi za petim elementom, a Wall si je dao dobrog truda da poštiha i preruje tkivo utjecaja najrazličitijih kulturnih izvora na njihove klasike. Treba istaknuti i vrlo poticajan prijevod Petre Štrok.

Roman o Veneciji osamnaestog stoljeća, u vrijeme stvaralaštva svećenika Antonija Vivaldija, te njegove dvije Muze, napisala je prošle godine Laurel Corona, a naslov je, dakako, “Četiri godišnja doba“.

Na terenu ozbiljne glazbe pojavljuje se nekolicina naslova istaknutih suvremenih mislitelja: Igor Stravinski, “Šest predavanja o glazbi” (Algoritam), Mladen Dolar, “Glas i ništa više” (Disput) te 935 stranica teška “Majstori europske glazbe: od baroka do sredine 20. stoljeća” (Matica Hrvatska), Viktor Žmegač.

U knjizi, koja predstavlja ciklus predavanja održanih na sveučilištu Harvard u akademskoj godini 1939/40., Stravinski je kao profesor poetike pokušao razlučiti problem dogme u glazbi, no nije uspio dati jasan odgovor. Dolarov naslov, objavljen u izvorniku za ljubljansku Analectu, a preveden s američkog izdanja MIT Press, promatra glas u svoj njegovoj pojavnosti etičkog, fizičkog, političkog i metafizičkog fenomena, u odnosu na tijelo, Boga i povijest. Autor podastire nebrojene primjere iz povijesti književnosti uz miljokaze Freuda, Lacana i Žižeka, a tekst je obogaćen anegdotama, u najboljem duhu njemačke, i posljedično, zapadnoeuropske znanosti.

Knjige, koje svaka na svoj način spadaju van kategorije, prevodilačko su izdavački pothvat romana “Školice” argentinsko-francuskog pisca Julija Cortazara, u nakladi Pelaga, te Pečarić-KovačevićevThompson – u očima hrvatskih intelektualaca” u izdanju Fortune.

Knjige Dubravka Detonija, dnevnički zapisi “Atlasa života” (Fraktura) i Bosiljke Perić-Kempf, “Susreti i razgovori” (Jesenski &Turk) stoje u nezavidnom odnosu. Bez potonje knjige, koju potpisuje novinarka i muzikologinja koju je sudbina učinila aktivisticom, ne bismo uopće bili svjesni koliko su mediji zdušnim nastojanjem učinili da riječ o glazbi, diskusija o njezinoj estetici, ali i kriteriji njezine produkcije, nestane iz javne svijesti te da se obistini Enoovo proroštvo da će, po svom karakteru, ‘glazba budućnosti biti poput parfema’. Detonijeva ‘memoarska’ knjiga, pak, dokida ikakvu mogućnost komunikacije, baš kao i maestrova glazba. Svojim jednosmjernim emitiranjem ostavlja dojam fizičkog tupila, tijela izmučenog transom na kraju filmskog maratona pred televizorom. Dnevnički dijelovi “Atlasa” dulje su vrijeme bili objavljivani na stranicama časopisa Cantus, doživjevši nemalo zgražanje među dijelom javnosti, te s nekim drugim naslovima s ovog popisa zaslužuju daljnje tematiziranje. Možda čak i psihoanalizu.

Ukratko, u godini iza nas, brojčano su podbacila upravo publicistička djela vezana uz glazbu (Reynolds i Wall), te su ih teoretska izdanja (Dolar) na esencijalne teme glas-be (kao takove) nadmašila, uz objavu nekolicine žanrovskih kapitalaca, Fitzgeralda i Cortazara.

Najbolji filmski soundtrackovi ili glumci pred mikrofonom (Muzika.hr):
1. Soundtrack “The Twilight Saga: New Moon
Bez previše patetike, (originalno skladan za film) soundtrack “New Moona” školski je primjer učenja na greškama; ako ne ide samoubilačkim-Weltschmerz tekstovima, onda ide dobrim starim rockom, dakako, kako to priliči atmosferi, izvučenog iz nekog vlažnijeg podzemlja…

2. Michael Jackson: This Is It (Original Soundtrack)
Ad hoc složenom dokumentarcu “This Is It” pridružuje se sadržajno odličan, kontekstualno morbidan i sjetan soundtrack najvećih hitova Michaela Jacksona, kronološki poredanim prema pojavljivanju u filmu, a osim što odražava veličinu neupitno najvećeg zabavljača u povijesti glazbe, on odražava i bešćutnost duha našeg vremena.

3. Pete Yorn & Scarlett Johansson:Break Up
Iako su mnogi nemilice (i prije svega, nepravedno) skočili na Scarlett Johansson i njezin prvijenac “Anywhere I Lay My Head”, naša neodoljiva starleta zapravo pokazuje više šarma nego što neki žele prihvatiti ili mogu podnijeti.

Muzičari zamazani tintom (Muzika.hr):
1. Arsen Dedić:Zidne novine
Personificirano iskustvo sugerirano Dedićevim ‘zidnim novinama’ sasvim novim stihovima ilustrira životnu trošnost, ali kroz oči mudroga mladića koje vide licemjerje njegova dva grada, prijatelja ‘lažnog prvoborca’ kojeg više nema i život koji je proživljen.

2. Darko Rundek:Uhovid
Ali bez obzira na Rundekove brojne i dokazane talente, pa tako i pjesništvo, ipak je teško njegove stihove čitati na papiru jer jednostavno navode da ih se zapjevuši i tako crno na bijelo čine se kao da vape za glazbom, pomalo kao riba na suhom…

3. Nick Cave:Smrt Bunnya Munroa
Cave je objavio je mračnu priču “Smrt Bunnya Munroa” o autodestruktivnom samohranom ocu i ovisniku o seksu čime tematski i atmosferom ostaje dosljedan prvijencu “I magarica ugleda anđela”.

Najbolje u 2008. godini izabrali Booksa, Filmski i Muzika

0 Shares
Muziku podržava