Muzika ‘spaja’ ljudske mozgove

1695

Imali ili ne iskustva u sviranju u bendu ili orkestru, svi znamo što je potrebno da bi izvedba zvučala dobro: svi se moraju jednako truditi i vježbati da bi došli do neke zadane ‘perfekcije’.

No ono što mene osobno puno više zadivljuje je njihovo ‘kuženje’ dok
zajedno sviraju
, te ih zbog toga doživljavamo kao jednu koordiniranu
cjelinu.

Razlog toj harmoniji je što se pri zajedničkom sviranju glazbenici nesvjesno koordiniraju zahvaljujući sinkroniziranoj aktivnosti moždanih valova. Tu su tvrdnju nedavno dokazali znanstvenici Instituta Max Planck u Berlinu (‘Max Planck Institute for Human Development’) na primjeru gitarista prilikom sviranja u duetu.

U studiji pod naslovom “Intra- and interbrain synchronization and network properties when playing guitar in duets” objavljenoj 29. studenog u časopisu “Frontiers in Neuroscience”, Johanna Sänger i njezin tim elektrodama su mjerili moždane valove dvoglasnog dueta gitarista. Dobiveni rezultati upućuju na sinkronicitet aktivnosti moždanih valova koji znanstvenici pripisuju dubljem nivou interpersonalne koordinacije.

Ova studija nastavlja se na istraživanja iz 2009. godine, kada su znanstvenici Instituta Max Planck otkrili sinkronicitet aktivnosti moždanih valova između glazbenika koji su svirali unisono. No Johanna Sänger sa svojim timom ide korak dalje ispitivanjem moždane aktivnosti gitarista koji sviraju dvoglasno u duetu.

Muziku podržava

Da bi testirali svoju hipotezu, psiholozi su bilježili električne aktivnosti različitih regija mozga kod 32 profesionalna gitarista koji su svirali u duetima. Gitaristi su potom zamoljeni da sviraju sekvencu iz Sonate u G-duru Christiana Gottlieba Scheidlera ukupno 60 puta. Jedan od članova dueta bio je ‘vođa’ zadužen za zajednički start i održavanje tempa, dok ga je drugi član dueta pratio, te predstavljao ‘sljedbenika’.

Moždane aktivnosti glazbenika pokazale su koordinirane moždane oscilacije i kad su svirali dvoglasno u duetu (Slika). S obzirom da se taj sinkronicitet mozgova događa u regijama zaduženim za socijalnu kogniciju, Sänger pretpostavlja da se moždani valovi različitih ljudi potencijalno sinkroniziraju i prilikom drugih zajednički koordiniranih aktivnosti, kao npr. sporta ili razgovora.

Navedeno istraživanje provedeno je tek na 32 ispitanika, te samim time otvara mnoga neodgovorena pitanja i hipoteze za koja su potrebna dodatna istraživanja. Neovisno o budućim istraživanjima dobili smo još jednu zanimljivu priču unutar koje smo saznali nešto više o nama samima upravo kroz vezu čovjeka i glazbe.

Čitav znanstveni članak možete pronaći na Frontiersin.org.

Tekst: Tina Šilović

0 Shares
Muziku podržava