Morski mikrobi pretvoreni u muziku

1313

Između tri najveća habitata biosfere more prekriva više od 70% Zemljine površine, te predstavlja najveći naseljivi prostor za žive organizme, pogotovo mikroorganizme.

Morski mikroorganizmi čine i do 98% biomase svjetskih oceana, opskrbljuju više od polovine svijeta kisikom, te podržavaju čitav morski život. Njihova raznolikost im omogućava različite uloge od kojih su neke od jedinstvene važnosti za biosferu.Znanstvenici koriste različite metode da bi prikupili što više podataka o njihovoj brojnosti i raznolikosti, te što bolje objasnili njihovu ulogu u okolišu.Biolog Petar Larsen primijenio je jedan jako zanimljiv pristup na podacima mikrobne brojnosti u području Engleskog kanala – pretvorio ih je u muziku!

“Postoje određeni čimbenici poput sunčeve svjetlosti, temperature ili koncentracije fosfora u vodi koji određuju mikrobnu populacije, te isto tako stvaraju određenu strukturu od podataka” kaže Larsen. “Ova struktura omogućava nam intuitivno korištenje muzike pri opisu široke palete prirodnih fenomena.”

Muziku podržava

Nastale melodije predstavljaju različite aspekte njihovih podataka.

Bloom” pokazuje aspekt ‘cvjetanja fitoplanktona’, kada zbog određenih uvjeta u okolišu u kratkom vremenu određene vrste postanu iznimno brojne.

“Melodija predstavlja brojnost mikrobnih vrsta – niske note odgovaraju nižim brojnostima, a visoke note odgovaraju višim brojnostima” objašnjava Larsen. ” Progresija akorda je proizašla iz fizičkih čimbenika poput duljine dana i koncentracije klorofila.”

Far and Wide” pokazuje relativnu brojnost bakterija reda Rickettsiales u odnosu na temperaturu i fotosintetski aktivno zračenje.

Za poslušati ostale melodije te objašnjenje njihova nastanka posjetite Bio.anl.gov.

“Nastale melodije nisu velika umjetnost, ali je zabavno što se pokazalo da ta kombinacija znanstvenih podataka s glazbenim melodijama intrigira ljude, te na taj način znanstvene vijesti dopiru i do ljudi koji su manje upoznati s određenom disciplinom poput u ovom slučaju mikrobne ekologije” kaže Larsen.

Obzirom da ovo nije prvi projekt u kojem su znanstveni podaci pretočeni u muziku, pa tako je moguće čuti i zvijezde u reggae verziji.

Tekst: Tina Šilović

0 Shares
Muziku podržava