Ipak ne postoji treća fotografija Roberta Johnsona

1417

Prije dvije godine objavljena je treća fotografija Roberta Johnsona (kako je to nakon godina analize potvrdila forenzičarka Lois Gibson), no sada je 49 stručnjaka iz područja glazbe i povijesti osporilo njezine tvrdnje.

Prije deset godina Steven Schein kupio je na eBayu zanimljivu fotografiju plativši za nju više od dvije tisuće dolara. Uvjeren da je lijevo na njoj Robert Johnson (desno je, navodno, Johnny Shines), zatražio je i službenu potvrdu forenzike obrativši se za pomoć Lois Gibons. Ona je fotografiju usporedila s dvije već postojeće i utvrdila da ‘ako vremenski okvir njezina nastanka odgovara, to je Robert Johnson’.

Međutim, njezinu je tvrdnju ovih dana u pitanje dovela grupica muzikologa, povjesničara, pisaca, producenata i glazbenika. Najglasniji među njima je profesor američke kulture Bruce Conforth sa Sveučilišta u Michiganu koji kaže da je Gibbons izrazila mišljenje, a povijesna činjenica traži dokaz. Osim toga, kako tvrdi, Gibbons nije antropologinja.

Po njemu je sporna dugmad na odijelu (s pogrešne je strane), sat je na pogrešnoj ruci što dovodi do zaključka da je fotografija ‘preokrenuta’, a i sama odijela više odgovaraju razdoblju 1940-ih nego 1930-ih kada je Johnson još bio među živima. Johnson gitaru drži u pogrešnoj ruci i čini se da ona uopće nema žica. Kao glavni dokaz, dvojica starih bluesera koji su poznavali Johnsona – Robert Lockwood i David Edwards – nisu ga prepoznali na ovoj fotografiji (a ni Shinesa).

Rad antropologa iz Sjeverne Karoline i Italije doveo je do zaključka da ‘pravi’ Johnson ima drugačiji oblik uha, a – kako navode – ušna resica pouzdana je kod identifikacije kao otisci prstiju.

0 Shares
Muziku podržava