Glas crnog Perua u zagrebačkom Aquariusu

1587

Tijekom sedamnaestog stoljeća španjolski osvajači doveli su afričke robove u Peru kao radnu snagu uglavnom u zemljoradništvu i rudnicima. Danas afro-peruanska manjina čini jedva 2% stanovništva Perua za koju, jedna od najcjenjenijih world music izvođačica, Susana Baca predstavlja glavnu figuru identifikacije, u kulturi i glazbi afričkog Perua.

Na putu ka uspjehu bilo je potrebno snage i živaca jer je kao pripadnica crnačke manjine nailazila na otpor i nepriznavanje, što je na početku njene karijere predstavljalo golemu prepreku: “Potpuno sam se posvetila glazbi, međutim dobila sam vrlo slabe ponude te nisam uspjela snimiti album. Crna sam i pjevam crnu glazbu. To je bio problem.

Još jedna prepreka bila je ta što je u svijesti ljudi bilo duboko usađeno uvjerenje da posao glumice ili pjevačice ‘nije pristojan’ za žene, te su bile tretirane vrlo loše, kao prostitutke. Taj način razmišljanja se danas ipak promijenio.

Muziku podržava

Nije odustala od svog cilja, a sreća joj se nasmiješila kada je srela David Byrnea, koji se oduševio njenom glazbom i ponudio joj da snimi album za njegovu izdavačku kuću Luaka Bop. To je bila prijelomna točka ka uspjehu, te je 1997. snimila prvi album “Susana Baca“, a album “Travesias” iz 2006. godine je njen peti album za Luaka Bop.

Baca ne tretira tradiciju kao nešto statično, nego kao fenomen koji je podložan novim utjecajima i stalno je u pokretu, tradiciju koristi kao jedan orijentir i poveznicu prema budućnosti i na taj način pridonosi očuvanju afro-peruanskog nasljeđa. Tako u njenim pjesmama možemo čuti elemente jazza, bluesa, bossa nove, a Cajón, jedan od najzastupljenijih instrumenata afroperuanske glazbe igra veliku ulogu u instrumentalnoj pratnji.

Još kao studentica interesirala se za istraživanje nasljeđa afro-peruanske glazbe, a dobila je i priznanja peruanskog Instituta za modernu umjetnost i Nacionalnog instituta peruanske kulture. Kasnije je, zajedno sa svojim suprugom, osnovala Centar Negro Continuo koji potiče i promovira glazbu i ples mladih umjetnika ‘crnog Perua’.

Dobivanjem nagrade Grammy 2002. godine (koja je po prvi put otišla u Peru) Susana Baca postala je nacionalna ikona u Peruu.

Susana Baca nastupiti će u klubu Aquarius u utorak 3. travnja.

0 Shares
Muziku podržava