Best of Booksa, Filmski i Muzika

4844

Booksa.hr, Filmski.net i Muzika.hr udružili su snage i zajedno probrali i odabrali najbolje iz književnosti, filma i glazbe u 2008.

Film, glazba i književnost toliko su bliski i isprepleteni da ih je nekad nepotrebno i nemoguće odvajati. Zato smo, s našim prijateljima s Booksa.hr i Filmski.net, za vas složili interdisciplinarnu listu najboljih filmova, albuma i knjiga iz prošle godine u kojima se najbolje vidi kako tri naše ljubavi odlično funkcioniraju zajedno i inspiriraju jedna drugu.

Knjige o glazbi: (Više na Booksa.hr)
:
1. Sam Shepard: “Kotrljajuća grmljavina
Knjige o glazbi obično ne pišu pisci, nego novinari. Što se dogodi kada pisac, i to dobar, dobije poziv da putuje s glazbenom čergom Boba Dylana na jednom od najčudesnijih koncertnih pothvata u povijesti rock glazbe? Između ostalog, i ova divna, dragocjena knjiga.

2. Dražen Vrdoljak: “Moje brazde
Pionir hrvatske rock kritike preminuo je praktički na dan kad je njegova prva samostalna knjiga izašla iz tiska. Ova kolekcija liner notesa (bilješke na omotima albuma, kad nas sve manje zastupljen, ali nimalo neozbiljan žanr glazbene publicistike za kojeg se uredno dobivaju i Grammyi), čita se kao povijest hrvatske popularne kulture, ispisana preciznim i duhovitim perom kroničara i svjedoka.

3. Ian Christie: “Urlik zvijeri: potpuna povijest heavy metala
Konačno se i o najžilavijem žanru rock glazbe može nešto suvislo pročitati na hrvatskom jeziku! “Urlik zvijeri” je odlično štivo čak i za one koji ne slušaju i ne vole metal, jer – kao i sve dobre knjige o glazbi – otkriva bogatu pozadinu, opisuje širi kontekst i vodi vas iza zavjese.

4. Robert Crumb: “Muzika
Estetika i ludilo ovog američkog stripaša nemjerljivo su utjecali na generacije rockera, punkera i svih onih koji su glazbom pokušavali mijenjati svijet ili barem sebe. Nacrtao je on i omot za klasični album Cheap Thrills Big Brother And The Holding Company, inače prvog benda Janis Joplin. Privatno, Crumb je fanatik vinila na 78 obrtaja i principijelno mrzi svu muziku izašlu pod kapom glazbene industrije u zadnjih, recimo, 50 godina. Taj tvrdi stav je i tematski okvir ovog divno suludog strip albuma.

5. Darko Glavan: “Punk”
Godina je 1980. Rock publicistika u bivšoj Jugoslaviji nije u povojima, jer kako ćeš poviti ono što jedva postoji, i to samo u nacrtima nekolicine plivača protiv struje. U isto vrijeme, Zagreb, Ljubljanu i Beograd pere novi val, onako divlje, bez konteksta. I tada, jedini pop časopis, Džuboks, objavljuje Punk, prvu autorsku knjigu rock kritike na ovim prostorima, početnicu i neizbježni stilski vodič za sve glazbene fanatike ranih osamdesetih. Nije bilo interneta, nije bilo informacija, često nije bilo ni muzike – i zato je Glavanova knjiga razgrabljena dok si rekao ‘punk’, te kasnije postala apsolutni kult. Ovaj reprint, s dodatkom odličnog intervjua sa Strummerom iz 1981. i predgovorom Aleksandra Dragaša, važan je kulturni dokument, ali i podsjetnik na korijene pokrete, nužno u vremenu kada je Potpuno Uvredljivo Negiranje Klasike i samo postalo klasika.

Muziku podržava

Knjige o filmu: (Više na Booksa.hr):
1. Ante Peterlić: “Povijest filma – rano i klasično razdoblje”
2. “Austrijska filmska avangarda”
3. Dejan Durić: “Filmska slagalica”
4. Saša Vojković: “Filmski medij kao (trans)kulturalni spektakl; Hollywood, Europa, Azija”
5. Jean Luc Godard: “Kako snimiti dobar film”

Glazbeni filmovi (Više na Filmski.net):
1. John Carney: “Jednom
U priči o odnosu uličnog glazbenika i imigrantice koja voli svirati klavir smiješni i dirljivi trenuci se neprestalno izmjenjuju, stvarajući jedinstveni mjuzikl koji dira u dušu.

2. Grant Gee: “Joy Division
Dok je igrana “Kontrola” bila fokusirana na biografiju frontmana, dinamično režiran “Joy Division” priču o Ianu Curtisu nadopunjuje zanimljivim pričama o ostalim članovima benda, gradu Manchesteru i njegovoj glazbenoj sceni.

3. Tim Burton: “Sweeney Todd: Đavolji brijač Fleet Streeta
Netko drugi bi od ovog filma napravio sladunjavi spektakl, no kada se režije prihvati Tim Burton, dobivamo pravi darkerski mjuzikl. Raspjevanog koljača glumi Johnny Depp, a ocjena kritičara glasi: ‘Najkrvaviji mjuzikl u povijesti teatra postao je najkrvaviji mjuzikl u povijesti filma.’

4. Martin Scorsese: “The Rolling Stones – Vječni sjaj
Iako je Martin Scorsese već zašao u penzionersku dob, uspješno snima sve vrste (glazbenih) filmova, pa je u zadnje vrijeme snimio hvaljene dokumentarce o bluesu i Bobu Dylanu. Kao što je pokazao u svojim posljednjim filmovima, The Rolling Stonesi su mu i vječna inspiracija i neizbježan materijal za soundtrackove.

5. Dušan Vesić: “Kao da je bilo nekad – EKV
“Kao da je bilo nekad – EKV” je nakon ZFF-a zaigrao i u kinu, te je mogao računati na gledatelje koji pripadaju vjernim fanovima neprežaljene rock grupe. Iako smo nakon prvog gledanja možda bili preoštri, drugo gledanje potvrđuje da je riječ o solidnom dokumentarcu potresne tematike.

Filmske adaptacije knjiga (Više na Filmski.net):
1. “Bit će krvi”
2. “Nema zemlje za starce”
3. “Krivotvoritelji”
4. “Opsesija”
5. “Kino Lika”

Najbolji filmski soundtrackovi (Muzika.hr):
1. Razni izvođači:”I’m Not There
Film “I’m Not There”, stilizirana biografija Boba Dylana u režiji Todda Haynesa u kojoj Dylana tumači šestero glumaca, okupio je aktualnu indie-rock kremu koja je impresivno odradila posao obradivši njegove pjesme i uzdrmavši temelje čuvene postavke da ‘nitko ne pjeva Dylana kao sam Dylan’.

2. Eddie Vedder: “Into The Wild (Music For The Motion Picture)
Vijest da je Eddie Vedder izbacio svoj prvi samostalni album nemalo je iznenadila svakog iskrenog fana Pearl Jama. Iako albumu podršku ne daju svima znani Mike McCready i Stone Gossard – 33 minute Eddievog prepoznatljivog vokalnog stila dokazuju da je i više nego dovoljan.

3. Jonny Greenwood: “There Will Be Blood
Ako još postoji netko tko ne zna tko je Jonny Greenwood, onda za njega više nema spasa, pošto je on jedan od najboljih gitarista današnjice, u bendu koji je obilježio zadnjih 15-ak godina britanske glazbene scene. Naravno, riječ je o jednom i neponovljivom Radioheadu.

4. Nick Cave & Warren Ellis: “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Nicka Cavea su dugo mnogi osporavali, govorili mu kako samo predramatizira stvari i slično. Dramatizaciju je dobro uočio u posljednje vrijeme njegov najčvršći suradnik Warren Ellis i nastade još jedan izabranik filmske pozadine.

5. Razni izvođači: “My Blueberry Nights
Norah Jones, iako neočekivano, vratila je sjaj ženskoj stvaralačkoj snazi s “The Story” kao jedinoj prisutnoj pjesmi na soundtracku. Ako ste čuli makar jednu Norinu pjesmu, čuli ste ih sve: lagana, jazzy balada s lijenim dionicama basa, klavira i njezinim ‘zadimljenim’ vokalom. A viđena je i pred kamerama. Što joj je dovelo ovu impozantnu nominaciju i nagradu.

Pisci pred mikrofonom ili muzičari zamazani tintom (Muzika.hr):
1. Nick Cave – sveprisutni pjevač-stihoklepac-pisac ne staje u svojoj nakani da postane najproduktivnijim umjetnikom i jedini je oko koga se ne treba puno truditi kad se dijele nagrade i posebne pažnje . Dva soundtracka “The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford” i “The Road” u suradnji s Warrenom Ellisom te solo album “Dig, Lazarus, Dig!!!” – ovom je ‘piscu’ donijelo primat.

2. Bob Dylan – veliki poeta ove godine izdaje bootleg “Tell Tale Signs: Rare And Unreleased 1989-2006” što nam je godilo jer ga uz veliku čast možemo uvrstiti među izabranike hibrida glazbenika-pisaca 2008.

3. Lucinda Williams – naša ‘Little Honey‘ sa čistom, slojevitom i moćnom produkcijom u kombinaciji sa počesto hrapavim i grubim zvukom je i nagrađivana pjesnikinja. A, iskreno, nismo htjeli zaboraviti na dame u branši.

4. Tom Waits – često je potezano pitanje čiji je veći – dar pisanja. U Tome ili spomenutog Boba. Tom je ove godine imao jedinstvenu “Glitter and Doom” turneju što je omiljenog nam pjesnika uzdiglo na pijedestal.

5. Rade Šerbedžija – zanimanje: glumac, pjesnik i glazbenik. Iako najpoznatiji kao glumac, glumac Rade je pjevajući pjesnik. U zadnje vrijeme sve aktivniji i ‘Ima pjesmu za tebe’ i, usto, sjajan album. Nismo ga mogli zaboraviti. Niti smo htjeli. Niti hoćemo.

0 Shares
Muziku podržava