Zaplešite uz tradicijske plesove južne Hrvatske

    2331

    Biseri Jadranskoga mora

    Kompilacija

    Izdavač: Aquarius Records

    Žanr: Klasika

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Momićki šotić – mandolinski sastav
    2. Kvadrilja iz Župe pelješke – mandolinski sastav
    3. Ivukin šotić – mandolinski sastav
    4. Linđo, primorska poskočica – lirica
    5. Neretvanska šetnja – mandolinski sastav
    6. Trepavica – plonerica
    7. Namiguša – tamburaški sastav
    8. Pridvorska poskočica – lijerica
    9. Desanski šotić – mandolinski sastav
    10. Četiri paša – plonerica
    11. Župska mazurka – lijerica
    12. Neretvanska mazurka – mandolinski sastav
    13. Linđo, primorska poskočica – lijerica
    14. Mafrina – plonerica
    15. Neretvanska poskočica – lirica

    Hrvatska se odlikuje velikom raznolikošću krajolika. Od plodnih slavonskih ravnica, preko uskog pojasa šumovitih dinarskih planina sve do jadranskog priobalja. Ta raznolikost je i glavna karakteristika hrvatske tradicijske glazbe, koja se odlikuje posve različitim stilovima izvođenja, heterogenošću repertoara i raznovrsnošću korištenih aerofonih i kordofonih glazbala.

    Takva raznorodnost posljedica je turbulentnih povijesnih zbivanja, smještaja Hrvatske na sjecištu različitih kultura i neujednačenih ekoloških uvjeta življenja. Tradicijska glazba i ples prate tradicijske obrede, vjerske svečanosti, ali i neformalnu svakodnevnicu.

    Album “Biseri Jadranskoga mora” iz samog naslova daje naslutiti kako se ovdje radi o bogatstvu tradicijske glazbe južnohrvatskih krajeva. U njemu su predstavljene instrumentalne pratnje regionalnih varijanti plesova europskog porijekla, uz primjetne lokalne utjecaje dinarskog područja kojem uostalom i gravitiraju mjesta iz kojih potječu.

    Mandoline, tamburice, lijerica i dijatonska harmonika, instrumenti su koje ćete imati prilike bolje upoznati kroz ovaj CD. Prisustvo tih instrumenata na našem području dokazuje kako se glazbena praksa područja južne Hrvatske u mnogočemu podudara s glazbenim osobitostima mediteranskog područja.

    Muziku podržava

    Većinu plesova izveli su tamburaški i mandolinski sastavi, mlade skupine svirača iz Metkovića i Čilipa. Osim njih, svoje umijeće sviranja na lijerici i plonerici (dijatonskoj harmonici) pokazali su i izvođači tradicijske glazbe iz Vele Luke, Pridvorja (Konavle), Mlina, zatim Visočana, Smokovljana, Ošlja i Stupa s područja Dubrovačkog primorja te Lastova.

    Raznolikost, ljepota i bogatstvo zvuka vezani uz iskonske vrijednosti, prirodu i tradiciju, i upravo su te vrijednosti one koje čine ovu umjetnost održivom.

    Sve predstavljene snimke snimio je prof. Vidoslav Bagur na svojim istraživanjima diljem obale otoka i zaleđa dubrovačkog područja. Većina zapisa nastala u improviziranim studijskim uvjetima dok su neke snimke uzete iz nastupa (živa izvedba). Izbor je napravljen prema kvaliteti izvedbe, kvaliteti tonskih zapisa, regionalnoj zastupljenosti i vrsti izvedbe.

    Tradicija se najbolje čuva njenim življenjem i neprestanim njegovanjem, stoga su hvale vrijedna nastojanja onih da posebnosti glazbe južnohrvatskih krajeva učine što pristupačnijima, kao i dijelom suvremene kulture.

    Muziku podržava