Zaboravite Edguyjevu powersku prošlost

    1763

    Edguy

    Rocket Ride

    Datum izdanja: 20.01.2006.

    Izdavač: Nuclear Blast / Trolik

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Sacrifice
    2. Rocketride
    3. Wasted Time
    4. Matrix
    5. Return To The Tribe
    6. The Asylum
    7. Save Me
    8. Catch Of The Century
    9. Out Of Vogue
    10. Superheroes
    11. Trinidad
    12. Fucking The Fire

    Moram biti iskren i reći da sam se ozbiljno uplašio za metalnu sudbinu ovog benda nakon njihovog prošlog albuma “Hellfire Club”, a pogotovo nakon EP-a “Superheroes“. Naime, jedni od najvećih heroja njemačke power scene, posljednjih su se godina osjetno smekšali, pa sam s velikom dozom skepse prihvatio izjavu gitariste Jensa Ludwiga, kako će im slijedeće ostvarenje (ovo ovdje), biti puno žešće i usmjerenije metalu osamdesetih. Ipak, na sreću, bi tako.

    Rocket Ride” je skup moderno isproduciranih i aranžiranih pjesama, koje u sebi kombiniraju heavy metal i hard rock osamdesetih, s ‘helloweenskim’ powerom druge polovice devedesetih.

    Pogotovo su, uz one klasične metalske, lijepo posloženi aranžmani za piano i klavijature, i baš njihov sound materijalu daje Deep Purple feeling. A za izvrsnu produkciju, rađenu u Gate studiju u Wolsfburgu, gdje je album i sniman, zaslužan je superpoznati i priznati Sascha Paeth (Helloween), dok se za kvalitetnu tehničku izvedbu, pobrinuo se, sada već to sa sigurnošću možemo reći, tim vrhunskih glazbenika, predvođen Toby Sammetom.

    Generalno gledajući, pjesme su brzog i srednje brzog ritma, s ipak premalo kvalitetnih solaža, što smatram najvećom zamjerkom, a album na dva dijela prelamaju poprilično moćne power balade “The Asylum” i “Save Me“. A za kompletan pozitivni dojam o albumu, barem u mojem slučaju, pobrinula se već prva pjesma “Sacrifice” – višeslojna heavy himnica, sa profi riffovima, sympho klaviajturama, i nekoliko prijelaza u mid – tempni ritam.

    Muziku podržava

    Naslovna “Rocket Ride” ostavlja dojam kao da je rađena po Saxonovim “Wheels Of Steel” i Helloweenovim “Master Of The Rings” modelima, dok “Matrix“, uz uobičajene heavy ritmove, nudi i računalne igrarije. Jedina ‘poznata’ stvar na albumu je “Superheroes“, čija se prosječnost gubi u ovoj kompaktnoj cjelini, i sva je sreća da je jedina s tog EP-a, koja je svoje mjesto našla na albumu. Spomenimo i potencijalni ljetni hit “Trinidad“, s kojim bi možda bilo uputno krenuti u ‘osvajanje’ Top ljestvica.

    Mislim da već i izdvajanje tolikog broja pjesama iz cjeline, premda se i među ostalima, ovisno o ukusu, može naći dobrih, dokazuje kako se ovdje radi o jednom kvalitetnom ostvarenju, koje Edguy ponovno vraća među metal bandove o kojima se itekako ozbiljno razmišlja. Pogotovo u slučajevima kad se prikupi stotinjak i nešto kuna, i odluči nešto pokloniti. Bilo sebi, bilo nekome sličnog glazbenog ukusa.

    Muziku podržava