Young je izabrao eksperiment iz psihoakustike

    1480

    Neil Young

    A Letter Home

    Datum izdanja: 19.04.2014.

    Izdavač: Third Man Records

    Žanr: Folk-Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. A Letter Home Intro
    2. Changes
    3. Girl from the North Country
    4. Needle of Death
    5. Early Morning Rain
    6. Crazy
    7. Reason to Believe
    8. On the Road Again
    9. If You Could Read My Mind
    10. Since I Met You Baby
    11. My Hometown
    12. I Wonder If I Care As Much

    Nakon mastodonstske, ali uglavnom vrlo uspješne dvosveščane kolekcije “Psychedelic Pill” kanadsko-američki kantautor okrenuo je kotač povijesti još malo unatrag te načinio ploču na kojoj slavi radove svojih kolega i uzora.

    No, da bude jednostavno, onda ne bi bilo od Neila Younga: mušičavi je kantautor kompletan album snimio na antiknoj opremi koja je bila standard za prvu polovicu prošlog stoljeća, tako da se čuje ono pucketanje koje je na momente iritantno – znači nije lo-fi, nego je very lo-fi.U instrumentalistički spartanskom okruženju i uz pomoć Jacka Whitea Young pjeva pjesme koje su mu prirasle srcu i to on jednostavno ne može učiniti loše, jer je riječ o žanrovima i djelima koje zna kao svoj džep i iako inspiracija nije uvijek na najvišem nivou, izvedbe su decentne, ne vrhunske, ali nije ni promašaj a la “Americana“.

    Muziku podržava

    Većina nas te pjesme zna u boljim i poznatijim verzijama, a Youngova čitanja neće promijeniti stanje stvari, ali će donijeti ugodne osjećaje, kao što se to događa kada u nekom kafiću neki momak na gitari zagudi Ochsovu “Changes” ili “If You Could Read My Mind” Gordona Lightfoota.

    Stvara se dojam da se Younga toliko i ne tiče koliko će ovo djelo evocirati emocije, više ga zanima kako će to zvučati na staroj opremi, na tzv. Voice-o-Graphu, a manje kakvu će to imati umjetničku vrijednost. Dobro, niti to nije neka novina, naročito ako znamo da je Neil običavao zbunjivati i činiti stvari na teži način.

    A Letter Home” potvrđuje ono što već znaju oni koji su pročitali “Waging Heavy Peace“: Youngu je sada primarno u fokusu zvuk, a ne pjesma ili interpretacija, a “A Letter Home” je više eksperiment iz psihoakustike nego umjetničko djelo s jednom iznimkom: to je “Needle of Death” Berta Janscha. Dotičnom obradom se Young odužio što je dionice nepravedno zanemarenog velikana akustične gitare Janscha ‘posudio’ u “Ambulance Blues” s albuma “On the Beach”.

    Makar i u nesavršenom kontekstu lijepo je da se Young sjetio ‘vratiti dug’.

    Muziku podržava