Višestruka posveta hrvatskim fanovima

    2391

    Figli Di Madre Ignota

    Fez Club

    Datum izdanja: 10.11.2008.

    Izdavač: Eastblok Music / Dallas Records

    Žanr: Punk, Ska

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Spaghetti Balkan
    2. Theme From Paradise
    3. Sadoman
    4. Daddy Lollo
    5. Nema Problema Tourist
    6. Fantasma del Mattino
    7. Falafel Express
    8. Dago Shoes
    9. Fanfara Močvara
    10. Ole Ole
    11. Fantapolitika

    Legendarni, kod nas već i pomalo kultni talijanski bend Figli Di Madre Ignota izdali su svoj treći album “Fez Club” koji se može naći i u našim shopovima, budući da je izdan i za domaćeg diskografa.

    Glazbeno gledajući, bend se niti ovaj puta nije pretjerano odmakao od svoje dosadašnje furke, odnosno zvuka u kojem na ska ritmove naljepljuju cijeli niz balkanskih elemenata od kojih se ističu romska i limena glazba, uz karakterističnu energičnu izvedbu i interpretaciju.

    Romska glazba se proširila u mnoge popularne bendove, mnogi od njih sasvim fino zarađuju, a Figli Di Madre Ignota dobro iskorištava cjelokupnu situaciju i kroz zafrkanciju postižu zapažene uspjehe.

    Hrvatska publika ih voli, da ne kažem obožava, budući da svaki njihov koncert biva ispunjen do posljednjeg mjesta, neki fanovi pjevaju pjesme makar nikad nisu učili talijanski… To je ljubav koja se teško nalazi što dobro znaju i ovi Milanezi, pa su se na “Fez Clubu” dodatno ‘ulizali’ s nekoliko stihova na hrvatskom, te čitavom pjesmom posvećenom alternativnom zagrebačkom klubu na savskom nasipu – Močvari.

    Muziku podržava

    Već uvodna “Spaghetti Balkan” je najbolji dokaz za to. Započinje vrlo smiješnim i besmislenim stihom Što si stavio u čorbu? Vrti mi se u glavi!/Što si stavio u burek? Pleše čitav grad” na pomalo ‘indijanskom’ hrvatskom, dok je podloga prava ska poskočica obojena surf gitarama kao iz nekog spaghetti-western filma.

    Slijedi mediteranska balada “Theme From Paradise” s nizom razigranih trubačkih elemenata, “Sadoman” u kojoj je glazbeni nositelj jedan vrlo čudan zvuk poput federa uz neizostavnu harmoniku, a sličnim temama balkanskog naslijeđa se bave i na ostatku materijala.

    Vratio bih se još malo na odu “Fanfara Močvara” koja je blago rečeno briljantna, točno opisuje cijelu kulturu koja je tamo obitavala, ludo, razbarušeno, multikulturalno, rekao bih vrhunac albuma. Nadam se da će se jednom zgodom dogovoriti glavešine i vratiti jedan od omiljenih klubova u Zagrebu, jer je očito da bio poznat i van naših granica.

    Budući da su paralele neminovne zbog gypsy zvuka, moram ih povući s nekoliko sličnih bendova, ponajprije s Gogol Bordellom i DeVotchKom. Za razliku od njih, koji su opčinjeni nešto širim glazbenim temama, Figli Di Madre Ignota su nešto određeniji ka ska i surfu, makar svi zajedno vrlo dobro kombiniraju iste utjecaje na različite načine.

    Sva tri benda postižu vrhunsku zabavu, makar mi se čini da su među njima Gogol Bordello najbolji, s najupečatljivijim pjesmama. Pjevajući na talijanskom, hrvatskom, engleskom i tko zna još kojem jeziku, Figli Di Madre Ignota djelomično podsjeća i na Manu Chao, posebno u onom humoristično-zabavljačkom dijelu.

    “Fez Club” se pokazuje kao pravi ‘bosanski lonac’ lokalnih utjecaja Balkana, talijanske glazbe, surf-rocka i ponajviše ska, pa će tako dosadašnji fanovi biti oduševljeni novim uratkom, a oni koji dosad nisu upoznati s radom benda mogli bi biti iznenađeni energijom koju pružaju ‘sinovi izgubljene majke’, ponajviše u najbržim pjesmama.

    Muziku podržava