Višak je doza eksperimentalnosti

    1344

    Alabama Shakes

    Sound & Color

    Datum izdanja: 21.04.2015.

    Izdavač: ATO Records

    Žanr: Rock, Soul

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Sound & Color
    2. Don’t Wanna Fight
    3. Dunes
    4. Future People
    5. Gimme All Your Love
    6. This Feeling
    7. Guess Who
    8. The Greatest
    9. Shoegaze
    10. Miss You
    11. Gemini
    12. Over My Head

    Jedan od američkih bendova s najvećim hypeom posljednjih godina je Alabama Shakes, blusersko garažni rock bend s iznimnom frontmenicom Brittany Howard.

    Odličan prvijenac “Boys & Girls” skrenuo je pažnju na njih, a sama Brittany je svojim izvedbama podsjetila na legendarnu Janis Joplin, pa uopće ne čudi što je bend vrlo brzo katapultiran u elitu. Nekoliko vrsnih singlova su svakako pomogli tome, ali ipak glavni adut im je bio retro zvuk koji je očito još uvijek vrlo popularan.Sad, par godina kasnije, došlo je vrijeme za objavljivanje novog albuma koji će svakako pokazati je li bend spreman na velike stvari ili će pokleknuti kao i mnogi, na drugom albumu. Bilo kako bilo, vjerujem da ćemo o Alabama Shakesima pričati još neko vrijeme.I dok se na prvom albumu moglo reći da su bend koji je vješto ispremiješao američku glazbu od soula do rocka, odnosno da su zvučali kao da Aretha Franklin svira u nekom garažnom bendu poput The Stoogesa ili The Sonicsa, ovaj put je sve djelomično modernizirano što na prvu daje dojam male zbunjenosti kod slušatelja. Ipak, to su Alabama Shakes u pravom izdanju.Dok na početku djeluju podosta čudno, kao neka replika TV On The Radija, pomalo eksperimentalni crnački rock bend, tako se album s vremenom vraća zvuku u kojem se bend najbolje osjeća, a to je klasičan soul protkan garažnim zvukom uz izvrsne vokalne interpretacije kojih u ovakvoj mjeri danas rijetko čujemo.

    Zanimljivo je reći da u intervjuima Brittany često napominje da nema pojma kakvu muziku njen bend svira, a “Sound & Color” najbolje to dokazuje. Mislim da nisu mogli odabrati bolji naslov za album jer ovdje dobivamo cijeli panton boja i zvukova, toliko retro, a toliko moderno.

    Muziku podržava

    Već u uvodnoj “Sound & Color” bend nam se prezentira u potpuno novom zvuku, pomalo u elektronskom soul chill-out sa zanimljivim dionicama udaraljki (ksilofon), a slijedi je podjednako čudnjikava “Don’t Wanna Fight” u kojoj zvuče kao Kings of Leon sa željom biti TV On
    The Radio. Ovo su ujedno i dvije naslabije pjesme albuma, a minus albumu
    ide i numeri “Gemini” gdje je previše tog sintetičkog, pa nemamo dojam
    da je to isti benj pjesmi ništa ne nedostaje i u svojem žanru bi bila sasvim solidan uradak.

    Bolji dio albuma započinje s trećom “Dunes” gdje počinje vokalni spektakl Brittany koja ne ispušta više ništa iz svojih ruku. Upravo ta izražajna i vrlo karakteristična interpretacija i daje najbitniju razliku između nekog američkog barskog benda (vjerujem da takvih tamo stvarno ima na pretek) i svjetske rock atrakcije.

    Nakon tog dolazi nekoliko soul ili zaigranih rock stvarčica, a vrhunac cijelog albuma, a mogao bih slobodno reći i njihove dosadašnje karijere dolazi s pjesmom “The Greatest” koja je jednostavno perfektna. Djelomično me podsjetila na prošlogodišnji album Benjamina Bookera, ali Alabama Shakes su to začinili na još bolji način. Ponegdje vrlo mirna i romantična (posebno u prvom refrenskom dijelu gdje pjeva “Be my baby“), a u većini slučajeva potpuno nabrijana i luđački manijakalna… S takvim stvarima je potpuno jasno zašto se o Alabama Shakesima priča većinom samo u superlativima.

    Ako se netko pita kako će glazba u budućnosti zvučati, koji će bendovi postati megapopularni i zamijeniti ove sadašnje, vjerujem da nećemo imati problema s time skroz dok postoje bendovi poput Alabama Shakes. Bend jednostavno ima sve što treba za uspjeh, moćnu i karizmatičnu frontmenicu, zanimljive gitare i pjesme, dozu eksperimentalnosti koja na ovom albumu i nije najbolje sjela, ali ima vremena i za to.

    Ako bi albumu izbacili uvodne dvije stvari i nadodali još poneku pjesmu koja bi odgovarala središnjici albuma, tad bi album “Sound & Color” bio novo remek-djelo u modernom indie rock svijetu, ali ovako je dojam umanjen, pa ostaje na slušatelju da li će preskočiti te pjesme i odmah doći na one prave stvari jer počevši od treće skladbe, pravi rock’n’roll vrtuljak počinje, a osim “The Greatest”, tu je barem još pet-šest stvari koje bi mogle biti izdane kao singlovi (a nisu do sad), ponajprije “Shoegaze“, miks Adele i Arethe “Miss You” i “This Feeling”.

    Muziku podržava