Tko ih ne zna, nek’ ih upozna

    1712

    Eels

    Meet the Eels: Essential Eels vol. 1

    Datum izdanja: 22.01.2008.

    Izdavač: Universal / Aquarius Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Novocaine For The Soul
    2. Susan’s House
    3. My Beloved Monster
    4. Your Lucky Day In Hell
    5. 3 Speed
    6. Last Stop: This Town
    7. Climbing To The Moon (Jon Brion Remix)
    8. Flyswatter
    9. I Like Birds
    10. Mr. E’s Beautiful Blues
    11. It’s A Motherfucker
    12. Souljacker Part 1
    13. That’s Not Really Funny
    14. Fresh Feeling
    15. Get Ur Freak On
    16. Saturday Morning
    17. Love Of The Loveless
    18. Dirty Girl (Live At Town Hall)
    19. I Need Some Sleep
    20. Hey Man (Now You’re Really Living)
    21. I’m Going To Stop Pretending That I Didn’t Break Your Heart
    22. Trouble With Dreams
    23. Railroad Man
    24. Losing Streak

    Konačno smo i to dočekali. Mark Oliver Everett, alias Mr. E, povodom desete obljetnice postojanja projekta Eels objavljuje kompilaciju svojih najboljih glazbenih uradaka.

    Sve na jednom mjestu, ‘la creme de la creme’ ovog misterioznog kalifornijskog glazbenika sigurno će osim njegovih vjernih fanova zainteresirati i one kojima su Eels uvijek bili simpatični, ali nedovoljno dobri za preslušavanje svih albuma, svi odreda glazbene mješavine mnogih žanrova, od grungea do hip-hopa. Sada je sve to iskompilirano na jednom ‘best of’-albumu simbolično nazvanom “Meet the Eels“.

    Mark Oliver Everett ili jednostavno Mister E (nadimak koji si je sam nadjenuo iz jednostavnog razloga što su mu se svi prijatelji u djetinjstvu zvali Mark) osim što voli mijenjati glazbene žanrove, voli mijenjati glazbenike s kojima surađuje tako da su Eels, osim spomenutog Marka, sve samo ne konstanta.

    Kroz bend je profiliralo toliko glazbenika da bi se od njih mogao sastaviti još jedan simfonijski orkestar HRT-a. Tolika raznolikost daje ovoj kompilaciji još zanimljiviju dimenziju jer od te hrpe izmiješanih žanrova i glazbenika mora izaći nešto dobro.

    Muziku podržava

    Opsjednutost glazbom pratila ga je od ranog djetinjstva (počeo je s bubnjevima, da bi nastavio s gitarom) i tjerala da konstantno kreira i snima nove materijale koji su s vremenom postajali sve kvalitetniji pa je nakon dva solo albuma (“A Man Called E” i “Broken Toy Shop”) i turneje gdje je nastupio kao predgrupa Tori Amos, Mark Oliver Everett okupio prvu u nizu postava Eelsa, koja 1997. godine objavljuje odličan album prvijenac “Beautiful Freak”.

    Na albumu se nalazi i njihov prvi hit singl “Novocaine for the Soul” koji otvara ovu kompilaciju najvećih hitova. Slijedi odlična “Susan’s House“, koja podsjeća na beckovski veselo-melankolični stil.

    S albuma “Beautiful Freak” tu se još nalaze i “My Beloved Monster“, koja se pojavljuje u prvom dijelu Shreka, i “Your Lucky Day in Hell“. Sljedeće dvije pjesme skinute su s Eelsova drugog i najmračnijeg albuma. Nakon smrti oca (kada je E bio 19-godišnjak), sestrinog samoubojstva 1996. godine, Markova majka oboljela je od raka pluća. Kao produkt svih tih crnih misli, Eels su snimili prilično tužan i mračan album, a s kojeg su prisutne pjesme “3 Speed” i “Last Stop: His Town“.

    Nepisano je pravilo da svaki kompilacijski album ima i pokoju neobjavljenu pjesmu pa tako ovdje premjerno možete poslušati akustičnu “Climbing to the Moon” i “Get on Freak On“, odnosno Eelsovu verziju poznate pjesme Miss Elliot.

    S albuma “Daises of the Galaxy” možete poslušati “Flyswatter“, “I Like Birds“, “Mr. E’s Beautiful Blues” koja je uz već spomentu “Novocaine For The Soul” zasigurno Eelsov najveći radio hit te vrlo emotivnu baladu, unatoč neemotivnom naslovu, “It’s A Motherfucker“.

    S albuma “Souljacker”, objavljenog 2001., prisutne su brza i rockerska “Souljacker Part 1“, “That’s Not Really Funny“, “Fresh Feeling“.

    2003. Eels su objavili album “Shootenanny!” i s istog su prisutne pjesme “Saturday Morning” i “Love At The Loveless“. Kako je zvučala turneja “Eels with Strings” može se čuti u live-snimci pjesme “Dirty Girl“, nakon koje slijedi “I Need Some Sleep” koja se također pojavljuje na soundtracku “Shreka” (II. dio).

    Kompilaciju zatvaraju pjesme s Eelsova posljednjeg albuma “Blinking Lights and Other Revelations”, od kojih bih posebno izdvojio veselu “Hey Man (Now You’re Really Living)“, koja zvuči poput The Beach Boysa.

    Jedina zamjerka ovoj kompilaciji je kronološki slijed pjesama pa tako lišena svake napetosti može postati i malo jednolična unatoč svoj Eelsovoj glazbenoj šarolikosti. Uz originalni CD dobije se i DVD sa svim Eelsovim spotovima – pa tko voli, nek’ izvoli.

    Muziku podržava