Sve što je potrebno za izdvojiti se od gomile Benjamin Booker posjeduje

    1839

    Benjamin Booker

    Benjamin Booker

    Datum izdanja: 18.08.2014.

    Izdavač: Rough Trade

    Žanr: Garage Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Violent Shiver
    2. Always Waiting
    3. Chippewa
    4. Slow Coming
    5. Wicked Waters
    6. Have You Seen My Son?
    7. Spoon Out My Eyeballs
    8. Happy Homes
    9. I Thought I Heard You Screaming
    10. Old Hearts
    11. Kids Never Grow Older
    12. By The Evening

    Kako bi zvučali rani Kings of Leon da je na njihovom početku frontmen bio Jack Bugg? Upravo ovako kako danas zvuči Benjamin Booker.

    Benjamin je rođen prije 25 godina u Virginiji, da bi kasnije preselio u glazbeni New Orleans gdje i danas živi, što je očito odigralo i presudnu ulogu u njegovom stvaralaštvu jer je tamo pokupio mnoge utjecaje koji se osjećaju na albumu. Iako njegov orijentir nije jazz, već garažni rock, u nekim pjesmama se jasno osjećaju improvizacije kojima jazz obiluje (najbolji primjer je finale pjesme “Have You Seen My Son?“).

    Mogao bi sad nabrajati milijun autora sličnih Bookeru, no ajde da nabrojimo one najbitnije. Osim već spomenutih ranih Kings of Leona i Jakea Bugga, Bookera će sigurno zavoljeti i ljudi koji vole The Black Keyse, Jacka Whitea, Chuck Berrya, Jon Spencer Blues Explosiona, Alabama Shakese… To je jedan od najboljih spojeva bluesa, rocka i soula u 2014.g. Možda djelomično previše podsjeća na sve spomenute autore, ali to čini na vrlo svjež način s kojim je ponovno garažni rock izbačen u prvi plan. Zanimljivi riffovi i prije svega sam vokal je ono što će sigurno Benjamina istaknuti iz gomile sličnih autora, a način na koji izvodi svoje pjesme vrlo brzo bi ga mogao izbaciti u orbitu jer ima ‘ono nešto’ što se često traži. Uvodna “Violent Shiver” je upravo najbolji primjer spoja ranih Kings of Leona i Jake Bugga, pjesma koju će svatko zavoljeti nakon prvog slušanja, ali i pjevušiti zarazni refren, dok će air guitar zasigurno svirati u stilu Chucka Berrya. Sljedeća “Always Waiting” nimalo ne zaostaje za njom.

    Prva lagana skladba na albumu jest “Slow Coming” u kojoj Benjamin pokazuje skroz drugu stranu, onu osjećajniju, soulersku, pa s tom najviše podsjeća na posljednjeg croonera Michaela Kiwanuku koji na jednako izražajan način interpretira svoje pjesme. Ako Benjamin nekoga nije uspio osvojiti svojim garažnim rockom, ovakvim soulom gotovo sigurno hoće.

    Muziku podržava

    Nakon toga slijedi još nekoliko britkih garažnih pjesama koje svojim boogie ritmom navode na ples, pa tako “Wicked Waters” spada među zicere s albuma, dok već spomenuta odlična “Have You Seen My Son?”, koja govori o propitkivanju i istraživanju svijeta kroz prizmu duhovnosti, skreće u još gromoglasnije rock vode, nešto poput Jacka Whitea kad se poigrava sa zvukom Led Zeppelina.

    Nakon takve brutale, ponovno dolazi jedna mirnija pjesma “Spoon Out My Eyeballs“. Započinje kao folk stvar da bi se s vremenom postepeno razvijala i razvijala, baš onako kako smo navikli i od Bugga, a do kraja možemo reći da nema ‘fillera’ jer su sve pjesme vrlo moćne i efektne, kao da je Benjamin već iskusan skladatelj koji točno zna što treba raditi.

    Kad netko napravi ovako moćan prvijenac, moramo mu dati pravu šansu, pa da vidimo kako će se dalje razvijati. Ako na sljedećim izdanjima bude jednako uvjerljiv, možda dobijemo rivalitet mladih autora, Jake Bugg s naše strane Atlantika, a Benjamin Booker s one strane… Britanski mediji to vole raditi, ali još više vole svoje, pa zato Booker nije postao zvijezda preko noći, ali to ga i ne mora zamarati jer je na jako dobrom putu.

    Album “Benjamin Booker” jedan je od najboljih, ako ne i najbolji garažni rock album u ovoj godini jer se lijepo proširio na mnoge žanrova koji su Afroamerikancima u koži od davnina. Kada pogledate na taj način, lako se shvati zašto sve ovdje zvuči kao da je napravljeno s pola muke, kao da je odličan album napraviti vrlo jednostavno…

    O Bookeru ćemo u narednim godinama još mnogo čuti, samo ga trebaju Amerikancima otkriti, a znamo da takvima u Americi treba gotovo jednako vrijeme kao i kod nas.

    Muziku podržava