‘Rhinestone Cowboy’ u pop ruhu

    1532

    Glen Campbell

    Meet Glen Campbell

    Datum izdanja: 25.08.2008.

    Izdavač: Capitol / Dallas Records

    Žanr: Country

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Sing
    2. Walls
    3. Angel Dream
    4. Times Like These
    5. These Days
    6. Sadly Beautiful
    7. All I Want Is You
    8. Jesus
    9. Good Riddance (Time Of Your Life)
    10. Grow Old With Me

    Legenda američke country glazbe objavio je album gdje je – na svoj prepoznatljivi način – obradio poznate pjesme naših suvremenika (U2, Travis, Green Day…), ali i klasike Johna Lennona i grupe The Velvet Underground.

    U svojoj gotovo pedesetogodišnjoj karijeri, Glen Campbell objavio je sedamdesetak albuma, a 1967. za obradu pjesme Johna Hartforda “Gentle on My Mind” nagrađen je Grammyem.

    Campbellov stil ne može se nazvati čistim countryem, jer uključuje pop melodije i produkcijske zahvate daleko ispred svoga vremena. 1960-ih i 1970-ih country-pop se podosta razlikovao od onoga što se danas smatra tim žanrom: topli vokali, steel-gitare uz gudače aranžmane i veliki orkestri, te briljantno umijeće sviranja gitare stvarali su besprijekorne hitove koji su čas bili na country, čas na pop ljestvicama.

    Ključna figura toga vremena bio je upravo Glen Campbell, nekadašnji studijski glazbenik. Tek je krajem osamdesetih prošloga stoljeća prestao aktivno isporučivati hitove, snimati albume, više se koncentrirajući na nastupe uživo u svojoj dvorani u Bransonu.

    Muziku podržava

    Meet Glen Campbell” svakako je duhovito naslovljen album, jer koji umjetnik čeka pola stoljeća kako bi se predstavio publici? Pokojni Johnny Cash očito je svojim “American Recordings” albumima otvorio put svojim vršnjacima nudeći im novi izazov.

    Jednako kao što je Cash obradama osvojio mlađu publiku koja je počela istraživati njegovu ostavštinu, sličan je scenarij vjerojatno zamislio i Glen Campbell.

    Ipak, teško je bilo zamisliti kako će, umjesto u bocu Jacka Danielsa, Glen Campbell uroniti u hitove Foo Fightersa, Toma Pettya, Green Daya, U2 i drugih. Sedamdesetdvogodišnji glazbenik učinio je to besprijekorno vrativši se u vrijeme svojih najboljih ostvarenja, no za razliku od suradnje Casha i Rubina, emotivno prilično hladno.

    Ono što bi na papiru izgledalo itekako riskantno, kroz zvučnike – uz svega par proklizavanja – ne zvuči tako. Travisova “Sing” i “Good Riddance (Time of Your Life)” Green Daya (ujedno i najslabije pjesme albuma) otkrivaju lutanja producenata Juliana Raymonda i Howarda Willinga, koji, kad ne naprave aranžmane poput pjesama Roya Orbisona, upropaste sjajne ideje bljuzgavim rješenjima iz najslabijih Campbellovih dana.

    Ostatak izbora savršeno odgovara Campbellu i vrlo lako bi se uklopio u njegovo zlatno razdoblje: “Sadly Beautiful” Paula Westerberga, “All I Want Is You” grupe U2, “These Days” Jacksona Brownea nevjerojatno su svježe pjesme koje dokazuju kako je pravo vrijeme povratka.

    Predugo je nastupao u sterilnim okruženjima, a “Meet Glen Campbell” dokaz je kako uz dobar izbor pjesama, Glen Campbell može isporučiti album koji je teško smjestiti u neko određeno razdoblje.

    Mogao je nastati 1960-ih, ali i 1990-ih. I baš ta činjenica, kao i podatak kako datira iz 21. stoljeća, učinkovito ilustrira koliko je Campbellov zvuk dugotrajan i neuništiv.

    Muziku podržava