Razbuktana vječna vatra rocka

    954

    Chrome Division

    Infernal Rock Eternal

    Datum izdanja: 17.01.2014.

    Izdavač: Nuclear Blast

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Good Morning Riot (Instrumental)
    2. Endless Nights
    3. (She’s) Hot Tonight
    4. The Absinthe Voyage
    5. Lady Of Perpetual Sorrow
    6. The Moonshine Years
    7. No Bet For Free
    8. On The Run Again
    9. Mistress In Madness
    10. Reaper On The Hunt
    11. You’re Dead Now
    12. Ol

    Dekadu postojanja obilježava rock sastav Chrome Division, koji osim skoro korijenitih promjena u postavi, svo se vrijeme nije nadonosio nekih nezaboravnih ideja, po kojima bi ga se ozbiljnije pamtilo.

    No s obzirom da je ovo većini, ili čak svim članovima dodatni projekt, svojevrsna teretana u kojoj kroz ‘vreću za napucavanje’ izbacuju višak energije, ali i pokazuju svoj alter-ego, sve to čak i ne izgleda loše. Dapače, dobrog se tu rocka dadne naslušati. Prisjetimo se da ideja o nastanku datira iz 1999., kada su Shagrath (Stian Tomt Thoresen) i tadašnji Dimmu Borgirov basist Nagash (Stian Arnesen) ostajali nakon proba s glavnim bendom i zajedno sviruckali rock.

    No Dimmu Borgir je bio apsolutni prioritet, Shagrath nije niti pomišljao da se pozabavi nečim drugim i napokon pokaže da i u njemu, iza sve te silne mračne, blackerske koreografije, ‘čuči’ jedan sasvim običan rocker. U međuvremenu, Nagash je otišao, posvetio se sastavu The Kovenant (ex-Covenant), postao Lex Icon, da bi 2004. ideja stara nekoliko godina ipak prerasla u djelo i niknuše Chrome Division. No Stian se nije dugo zadržao u bendu, brzo ga je zamijenio je Tony White (ex-Old Man’s Child), a članovi prve postave bili su, uz Shagratha, još i Luna (bas, Ashes To Ashes), Eddie Guz (vokali, The Carburetors), te Ricky Black (gitare). Do današnjih dana, Shagrath i Tony putem su ‘pogubili’ ostatak postave, još 2009. regrutirali novog pjevača Shady Bluea (Pal Mathiesen ‘Athera’ iz Susperie), kojemu je ovo drugi album s bendom. Gitarist Kjell Damage Karlsen (Gromth, ex-Breed) i basist Ogee (Mortiis, Shot At Dawn) nova su lica, tu su od 2012. i ovo im je premijerno studijsko predstavljanje s ostatkom postave.

    Tako to sada izgleda u pogledu line-upa, a što se tiče stilskog opredjeljenja četvrtog albuma naziva “Infernal Rock Eternal“, za razliku od svih prethodnika otišao je malčice više u širinu, raz(g)radio svoje rockerske korijene, a u nekim se dijelovima opasno približio granici heavy metala. Čak je katkad i prešao. Tome usprkos, u svojoj je suštini to ostao težak, mračan, sirov, prašnjavo-prljavi rock’n’roll sa zbijenim, otežanim riffovima, vokalnom hrapavošću i drskošću, samouvjerenim, gotovo bahatim ritam sekcijama i pokojim zavodljiviijm catchy ritmovima.

    Muziku podržava

    U generalnoj formi, iako jasnije melodioznosti, album je nešto kompleksniji od prethodnih, s mrvicu zahtjevnijim kompozicionim strukturama, atmosferičniji je i ‘strmiji’, s naglašenijim poliritmikama.

    Gitarski rad je poprilično razgranat i balansira između zmazanih rockerskih distorzija, sirovijih sleaze-punk formi, southern rockerske slojevitosti, preko hevijanerske melodičnosti, koja se najjasnije izražava u solističkim segmentima, sve do ambijentalnih akustika, koje u nekim dijelovima imaju relaksirajući, onako mediteranizirani sound. No usprkos tim različitostima, zadržao je zavidnu razinu entuzijazma i poprilično je pa ako ne ugodan i atraktivan, a onda barem slušljiv u zadovoljavajućem obimu. Nešto u stilu stvari “Endless Nights“, koja se nakon početka koji podsjeća na Bon Jovi, transformira u odrješiti i konkretniji heavy rock.

    Mnogima će biti zanimljiv uvodni instrumental “Good Morning Riot“, s akustikama koje ‘vuku’ na flamenco, marširajućim bubnjevima i laganim solom, “Lady Of Perpetual Sorrow” jedna je od boljih stvari, također ‘ispečatirana’ akustikama, u ovom slučaju countryevskog ‘feelinga’, a u većem je dijelu čvrsta numera, naglašenog srednjeg ritma.

    The Absinthe Voyage” kombinira grubi speed rock i melodramaturški goth rock, “On The Run Again” stvar je s nekako najviše mainstreamovskog potencijala, “No Bet For Free” razborita rock pjesma s blues boogie uvodom i kompetentnim back pjevanjima, “Mistress In Madness” Motorheadovska više nego ijedna druga, s naglaskom na podudarnosti u bubnjarskom radu i gitarskim solodionice, a sličnost sa tim i više nego legendarnim bendom mogli bi ‘predbaciti’ i pjesmi “Reaper On The Hunt”. “You’re Dead Now“, s naglašenom atmosferičnošću unutar srednjih ritmova, grooveiziranim riffovima, opuštenijim clean pjevanjima, bistrijim akustikama, izraženijim catchy linijama, razvučenijim solom i razigranijim bubnjevima spada u red boljih naslova, a britki punk-rock brzanac “Ol” i više je nego fini ‘outro’ ovog, u najmanju ruku, zanimljivog izdanja.

    Koje je, lako moguće, naznačilo mogući smjer u kojem će se u budućnosti kretati Chrome Division, a ujedno i potvrdilo da ta formacija postaje ponajbolji projekt među bendovima ili možda ponajbolji bend među projektima. Kako već kome paše. “Infernal Rock Eternal” mogli bi čak promovirati u najbolji album Chrome Divisiona, s kojim su momci vjerojatno nadmašili očekivanja mnogih. Nakon ovoga, na redu je – Dimmu Borgir.

    Muziku podržava