Promjene nisu donijele ‘bitnije promjene’

    4483

    Afion

    Čudni svati

    Datum izdanja: 10.12.2008.

    Izdavač: Aquarius Records

    Žanr: Etno

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Tica moja
    2. Karanfile
    3. Malkite momi
    4. Ptica vuga
    5. Čerkica
    6. Mitra delija
    7. Zvečer
    8. Dizala skuto
    9. Lozeno devojko
    10. Zablealo
    11. Pomniš li…
    12. Čula jesam

    Članovi grupe Afion već su zakoračili u petu godinu svog postojanja i izdali drugi album “Čudni svati“. Prerasli su status marginalne grupice studenata koja pjevuši neobične narodne napjeve za svoju dušu.

    Prošli album “Afion” postigao je neočekivan uspjeh. Kad kažem neočekivan mislim na činjenicu da je etno glazba u Hrvatskoj još nedovoljno rasprostranjena i prepoznata, a Afion su situaciju bitno promijenili i pridonijeli afirmaciji etna kod nas.

    Održali su preko 200 koncerata u Hrvatskoj, susjednim zemljama i inozemstvu (Švedska, Rusija, Francuska, daleki Šejtland), prezentirali album na najvećem svjetskom sajmu etno glazbe WOMEX u Sevilli, pohvalio ih je cijenjeni world music časopis fRoots…

    Članovi benda su radili na svom glazbenom usavršavanju – perkusionist Nenad Kovačić je bio kod Mamadiya Keite u Gvineji, a usporedno s radom u Afionu i dalje pjeva u Antenatu. Gitarist Danijel Maoduš je dobio Porina za produkciju albuma Dunje Knebl.

    Muziku podržava

    Bend je pojačan novima snagama – makedonski glazbenik Aleksandar Jovevski koji već svira u bendu Monistra u Skopju, u Afionu svira kaval, gajde i tamburu. Basist i kontrabasist Josip Mazić u bendu je već dvije godine ali službeno debitira na novom albumu.

    Novi album “Čudni svati” donosi 12 pjesama, glazbene ideje i dalje većinom crpe iz tradicijskih hrvatskih, makedonskih i bosanskih pjesama. Osim novih članova na albumu se pojavljuju gosti: Anna Eggholm na violini, Robindro Nikolić – klarinet, a vokalne gošće su bivša pjevačica Marijela Bagarić i mlada Maja Posavec.

    Novi instrumenti logično daju i novi prizvuk albumu. Umjesto flaute dosta su zastupljeni kavalo i gajde što pjesmama daje drugačiju nijansu – više je instrumentalnih dijelova i improvizacija, a novi član Aleksandar je dobio važnu ulogu pa na skoro svakoj pjesmi možemo čuti njegov solo, najčešće na kavalu pa gajdama.

    Ljubavna pjesma “Tica moja” jedan je od aduta albuma, brzog ritma – uz udaraljke, energičnih instrumentalnih linija ovdje, kao i na ostatku albuma, prevladavaju puhački instrumenti.

    Slijedi lagana “Karanfile” tužne atmosfere i teksta. Pjevačica Lidija Dokuzović svojim senzibilnim kristalnim glasom dotjerava glavnu misao ove tužne balade.

    Malkite momi” je izvorno bugarska pjesma, obrađena više puta. Nakon laganog instrumentala prerasta u bogato aranžiranu energičnu pjesmu.

    Ritmična “Ptica vuga” je svojom energijom nasličnija prošlom albumu Afiona. Na ovom uratku nema toliko gitarskih dijelova i zato album djeluje mirniji i manje lepršav iako ima više improvizacija i instrumentalnih dijelova.

    U tradicionalnoj pjesmi o majci i kćeri “Čerkica” predstavio se Josip Mazić uz pratnju na kontrabasu. Da ne bi samo žene pjevale, Danijel Maouduš vokalno se pridružuje Lidiji u pjesmi “Dizala skuto“, obradi stare dalmatinske pjesme iz okolice Primoštena. Time Afion udovoljava svojim fanovima iz južnijih krajeva i dokazuje da tradicionalne dalmatinske pjesme ne moraju isključivo biti klapske.

    Ipak na albumu su najdojmljivije obrade makedonskih pjesama što dokazuje i energična “Lozeno devojko” i “Mitra delija“, snažna i živahna pjesma, odlične vokalne izvedbe. Za kraj je uvrštena i poznata međimurska pjesma o ženi koja saznaje da joj se dragi ženi s drugom “Čula jesam“. Aranžman je jako jednostavan, Lidija većinu pjesme pjeva skoro uz minimalnu instrumentalnu pratnju zbog čega pjesma ima posebnu akustičku ljepotu.

    Grupa Afion i na drugom albumu svira isključivo obrade tradicijskih melodija iz susjednih nam zemalja, ali ne isključuju mogućnost da obrade i napjeve iz drugih krajeva. S obzirom da su nedavno svirali u Švedskoj i surađivali s nordijskim glazbenicima, možda uskoro čujemo pjesme iz skandinavskih krajeva.

    Iako je bend doživio dosta promjena i dalje su uspjeli održati nepretencioznost i prirodnost svoga izričaja što je za etno glazbu jako bitno. S obzirom na prvi album, “Čudni svati” zvuče pomalo mlako i dosta sporije od prvijenca, ali album i dalje zaslužuje samo pohvale prvenstveno za originalnost i senzibilitet.

    Muziku podržava