Priča o prošlosti i budućnosti

    1759

    Arkona

    Slovo

    Datum izdanja: 26.08.2011.

    Izdavač: Napalm Records

    Žanr: Folk Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Az
    2. Arkaim
    3. Bol’no Mne
    4. Leshiy
    5. Zakliatie
    6. Predok
    7. Nikogda
    8. Tam Za Tumanami
    9. Potomok
    10. Slovo
    11. Odna
    12. Vo Moiom Sadochke
    13. Stenka Na Stenku
    14. Zimushka

    Dvije godine prošlo je od posljednjeg albuma “Goi, Rode Goi”, održano je preko 300 nastupa, 150.000 prijeđenih je kilometara, 500 dana na putu, a ruska petorka našla je i vremena i inspiracije i fanovima donijela novi materijal.

    Album koji je najavljen 25-minutnim EP-om “Stenka Na Stenku“, a na njemu se našla samo jedna pjesma s nadolazećeg albuma, no Arkona je njome najavila kako nas očekuju neke novine.

    Kao i na prethodnom albumu, za tekst i glazbu uglavnom je zaslužna MashaScream‘, pa su tako i dalje zadržane osnovne karakteristike poput kombinacija čistog vokala i screama (growla), snažnih i oštrih riffova, duplih pedala, ruske povijesti i folklora, a ono što je ‘novo’, odnosno čemu je posvećeno više pozornosti korištenje je tradicionalnih instrumenata, orkestralnih pasaža i klasičnih instrumenata, u čemu je svoj doprinos dao i komorni orkestar Kazan State Conservatory N.G. Zhiganova.

    Slovo” je kroz nekoliko pjesama dobro povezan album, otvara ga nešto duži intro “Az” koji podsjeća na soundtrack i daje naslutiti kako nas očekuju mitske priče i melodije, na njega se dobro nadovezuje “Arkaim” koji u prvim sekundama donosi žestinu, a taj tempo pokušava pratiti vokal kojem se pridružio i zbor, koji sudjeluje i na refrenu, a dočarava upravo atmosferu grada drevnih, ima miran i akustičan završetak kakav je početak iduće “Bol’no Mne“.

    Muziku podržava

    Nakon što se uhvati određeni tijek, slušatelj se lako može uživjeti u epske priče koje uz zvuke violine donose dozu melankolije, a to prekida “Leshiy“, s pomalo smiješnom melodijom harmonike na uvodu koja podsjeća na verglaša u kakvom starom cirkusu i pomalo čudnom strukturom pa se čovjek zapita – ‘Čemu to?’.

    Pjesme koje se pomalo izdvajaju od ostalih su “Zakliatie” (poganska molitva Rodu – kralju slavenskih bogova) i “Vo Moiom Sadochke” (u kojoj su koristili najstariji ruski instrument ‘gusli’) na kojima je velika pozornost posvećena vokalu, gdje se javlja dosta pripovijedanja, ali i čistih vokalnih dionica, sve to popraćeno raznim perkusijama i gudačima.

    Iako je album prepun pjesama nabijenih energijom i čvrstim tempom, tu se mogu naći i ‘lakše’ stvari kao što je nešto akustičnija “Tam za Tumanami“, koja opisuje smrt ratnika, očaj mlade žene, koja u siromaštvu čeka voljenog. Masha je tu još jednom potvrdila svoje vokalne sposobnosti, odnosno svestranost uz lijepo dočarane emocije, a vjerodostojnosti priče puno je doprinio i zbor studenata državnog konzervatorija iz Moskve i autentični narodni instrumenti.

    Na albumu se nalazi i istoimena pjesma “Slovo”, koja se može uvrstiti među bolje, ali na kojoj se može, ako se obrati pozornost na detalje, osjetiti utjecaj bendova poput Moonsorrow.

    Jedina pjesma s kojom su fanovi ranije bili upoznati i za koju je napravljen video spot, a koja se našla na EP-u, živahna je “Stenka Na Stenku“, nakon koje album zatvara “Zimushka” (tradicionalna melodija), gdje je Mashi odličnu potporu dao zbor studenata državnog konzervatorija iz Moskve, koji je obogatio ne samo ovu pjesmu, već većinu pjesama na albumu.

    EP “Stenka Na Stenku” dao je naslutiti da nas čekaju neke novine, na albumu “Slovo” one su se i našle, ali kvalitetom bend je ostao poprilično na mjestu, odnosno napravio je samo mali korak naprijed. Uz brojne goste, među kojima su i Eluveitie, Vedan’, Kolod’, Svarga, Rarog i Kalevala, “Slovo” je dobar materijal za slušati, koji će vas odvesti kroz nekoliko žanrova i u različitim smjerovima.

    Muziku podržava