Plava trava Kid Rockovog zaborava

    2443

    Kid Rock

    Born Free

    Datum izdanja: 12.11.2010.

    Izdavač: Atlantic / Dancing Bear

    Žanr: Country, Pop, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Born Free
    2. Slow My Roll
    3. Care (feat. Martina McBride and T.I.)
    4. Purple Sky
    5. When It Rains
    6. God Bless Saturday
    7. Collide (feat. Sheryl Crow and Bob Seger)
    8. Flyin’ High (feat. Zac Brown)
    9. Times Like These
    10. Rock On
    11. Rock Bottom Blues
    12. For the First Time (In a Long Time)

    Enigma broj 1: Kako je onaj dugokosi mršavi Amer, poznat po tome što je ljubakao Pamelu Anderson i naslikavao se s cigarama i kurvama, uspio kroz karijeru proći kroz toliko stilova?

    Kako je isti čovjek uspio odrepati preko Metallicine “Sad But True” i
    onda kroz nekoliko godina preći u južnjačkog hillbillya koji snima
    pop-rock country albume?

    Enigma broj 2: Kako čovjek, koji je rođen u državi Michigan (ne može biti sjeverniji dio SAD-a) i kune se u svoj Detroit, uspije toliko zabrijati na američki jug, kaubojke, Lynyrd Skynyrd i velike Cadillace ukrašene resicama i revolverima? Kako je iz lupanja po guzama kurvi, pa seksa i cuge tako brzo uspio uskočiti u veličanje vrijednosti obitelji, tradicije, jednostavne ljubavi i Gospodina Boga?Kid Rock hrabro je i bezglavo uletio u sve te enigme i snimio svoj osmi album. Nakon prošlog “Rock N Roll Jesus“, možda je upravo ovo očekivani nastavak njegove pro-američke transformacije. Može se tu čovjek boriti s mišlju je li ovo južnjački rock ili pop-country, ali i jedno i drugo dosta jasno poručuje s čim se ovaj frajer fascinira.

    Može se čak i raspravljati je li ovo album s opuštenim ugođajem koji opisuje najsmireniji oblik života u zabačenim dijelovima Amerike ili je možda to isforsirano držanje za slamku koju je zgrabio obradom “Sweet Home Alabame” zadnji put. Nebitno, jer u oba slučaja Kid Rock opet ima pravo za naslikavanjem pred plastovima sijena u nekakvih štagljima obučen u radne karirane košulje podfrknutih rukava. Mislim da je time svima sve jasno.

    Muziku podržava

    Malo Mary J Blige, malo pedal steela na “Care” i eto nahranjenih siromašnih i gladnih. Pa malo patetizira nad riječima “I just wanna drink ’til I’m not thirsty, I just wanna sleep ’til I’m not tired, I just wanna drive ’til I run out of highway” na “Purple Sky“. Pa malo radi svoju verziju The Cureove “Friday I’m In Love” gdje blagoslivlja subotu nakon napornog radnog tjedna u polju na “God Bless Saturday“. Pa malo ljubuje sa Sheryl Crow na “Collide“. Pa malo puši ‘funny’ pljugu i pijucka pivu na trijemu sa Zac Brownom na “Flyin’ High“. A na kraju se nostalgično vraća u Detroit na “Times Like These“.

    Samo mi u cijeloj priči zbilja nije jasno zašto je ovo producirao Rick Rubin i zašto mu je bubnjeve svirao Chad Smith iz Red Hot Chili Peppers. A kad pročitam da mu je nekoliko riffova posudio i James Hetfield (u službenim bilješkama ga ipak ne spominje), upitnik nad glavom raste i raste.

    Sve skupa ispada da je Kid Rock postao toliko pitoma i slušljiva američka country-pop ličnost zadovoljna i pomirena sa životom da jednostavno njegova karijera ima sve čudnijeg i čudnijeg smisla. Onaj tko nije pazio kuda sve Kid Rock lunja zadnjih godina mogao bi se podosta šokirati kad čuje da je on – sukladno svom sazrijevanju – promijenio ploču na svom gramofonu.

    Osim šoka, bit će tu sigurno i bezazlenog smijeha, jer ovo prosječnom Ameru sjeda k’o budali šamar. Srećom, za nešto takvo mi ovdje već imamo dovoljno svojih zabavnjaka. I previše…

    Muziku podržava