Paralizirani Placebo

    4624

    Placebo

    Battle For The Sun

    Datum izdanja: 08.06.2009.

    Izdavač: Dreambrother / Menart

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Kitty Litter
    2. Ashtray Heart
    3. Battle For The Sun
    4. For What It’s Worth
    5. Devil In The Details
    6. Bright Lights
    7. Speak In Tongues
    8. The Never-Ending Why
    9. Julien
    10. Happy You’re Gone
    11. Breathe Underwater
    12. Come Undone
    13. Kings Of Medicine

    Novim albumom "Battle For The Sun" Placebo ostavljaju za sobom starog bubnjara, stari zvuk, izdavačku kuću, ali ostavljaju stare i perpetuirajuće teme koje bi nakon odličnih prethodnika mogle dovesti do zasićenja publike, a teže opravdavanju statusa jednog od najiščekivanijih albuma godine.

    Kroz "Kitty Litter" kao da dominantnim stihom "I need a change of skin" Placebo sebe žele uvjeriti da punk korijene i ‘teenage angst’ ostavljaju iza sebe i najavljuju novi zvuk, premda uvodnom pjesmom podsjećaju na buntovničke početke. No, oni se gube već u "Ashtray Heart", pjesmi nazvanoj prema istoimenoj preteči benda, gdje koketiraju sa zaraznim hispanizmima u refrenskoj pozadini.

    Anksioznost se definitivno gubi u basom obojenoj i samouvjerenoj "Battle For The Sun", himni Suncu, protkanoj simbolikom, ali i ogorčenošću naglašenoj kroz tipično ‘placebovsko’ ponavljanje koje ovoga puta daleko prelazi granice. Uza sve predivno melodične izmjene crescenda i decrescenda, ponavljanje stihova (32 x ‘I’,) umanjuje čak i dionice bubnja u kojima se mladi Steve Forrest iskazuje kao virtuoz. Novi semantički smjer preuzet navedenom pjesmom potpuni je obrat od mračnog "Meds"; prigrliti život i trenutačno novi su imperativi ovog osvježenog trojca.

    Muziku podržava

    S druge pak strane, njihova se inspiracija pri pisanju tekstova očito počinje trošiti i gubiti, iako su Stefan i Brian odvojeno pisali u različitim kontekstima prošlogodišnjih događanja. To je rezultiralo bljedunjavim kopijama prijašnjih uspješnica. Atipična vedrina osvjetlala je i konture "Bright Lights". Iako se čini tek kao ispodprosječan odgovor na "Song To Say Goodbye", zasigurno će ju spasiti stihovi "A heart that hurts is a heart that works / Eradicate this schism".

    Naglašeno je kako manjka tekstualne kreativnosti i inovativnosti na cjelokupnom uratku, no prema već provjerenom obrascu nastala je "Never-ending Why", energična i temperamentna rock pjesma koja sintetizira prethodni petodijelni opus u jednu pjesmu, dok "Julien" hvata ravnotežu na pragu originalnosti i legendarnosti svojom neuobičajenom kombinacijom sintetičkog i elektroničkog zvuka s gudačkim orkestrom u pozadini na koji reži Brianova gitara kojoj leđa čuvaju Steveove brze i sporadične oštrice.

    Zanimljivo je kako ovakva odvažnost, koje nedostaje u ostalim pjesmama, Placebo odvodi u gothic-rock vode pri čemu se osjeća producentski dah Davida Bottrilla, čovjeka koji je producirao Muse i Tool, a svoj prepoznatljiv potpis ostavio je u "Breathe Underwater".

    U završnoj morbidnoj baladi "Kings Of Medicine" s tipičnom Molkovom nervozom u glasu po prvi puta u opusu benda predstavljaju se rog i saksofon bačeni u maraton s ranije spomenutim gudačkim orkestrom čemu kao kruna dolazi Brianov sjetni glas dajući im potrebnu toplinu.

    Šesti studijski album "Battle For The Sun" tek se deklarativno rješava poznatog crnila i melankolije, ali oni su duboko ukorijenjeni u stihove koji kao da sami sebe parafraziraju, a ne zamjenjuju. Dolazak mlađahnog Stevea Forresta na bubnjarsko mjesto Stevea Hewitta nesumnjivo je osvježio zvuk Placeba, udahnuvši mu dozu temperamenta i strasti za kojom su Molko i Olsdal žudili.

    Potaknuti novim članom nisu oklijevali eksperimentirati sa zvukom pa su osim bogatog instrumentarija odlučili poigrati se elektronikom, ali i dječjim igračkama ("For What It’s Worth") te udaraljkama ("Speak In Tounges"). Međutim, Molko je kao tekstopisac paraliziran u smoli vlastite inspiracije i kontinuirano pribjegava seciranju vječnih problema, ne nalazeći izlaz iz njih i time ne spoznaje nova iskustva čime nerijetko zamara i najveće obožavatelje.

    Popratni dokumentarni film vizualna je ilustracija katarze benda iz prve ruke, u kojem opisuju inspiraciju pri stvaranju albuma, ali i početak nove i svježe suradnje s mladim Amerikancem za bubnjevima nakon odlaska originalnog bubnjara Stevea Hewitta. Film daje uvid u proces snimanja glazbe čime osigurava određeno (straho)poštovanje kod publike prema bendu koji naposljetku ipak djeluje kao autorski sastav koji traži svoju autonomiju od profiterskih ambicija izdavača u korist organičke glazbe kojoj teže.

    Muziku podržava