Osvrnite se na ljubičicu

    4162

    Stidljiva ljubičica

    2 na 1 Collection (Osvrni se na mene / Jesenje frke)

    Datum izdanja: 25.02.2010.

    Izdavač: Croatia Records

    Žanr: Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Moderna pepeljuga
    2. Ti
    3. Osvrni se na mene
    4. Plavi dan
    5. S tobom ljepše je
    6. Ne budali
    7. Djevojke odlaze u šetnju
    8. Obuci bakin kaput
    9. Dok svjetla iznad nas se pale i gase
    10. Jesenje frke
    11. Neka crna slutnja
    12. Jučer
    13. Nemam ništa sređeno, ni sigurno
    14. Olakšanje
    15. Volim te
    16. Moj prijatelj ide u vojsku
    17. Ostajem sam
    18. Tamo negdje daleko
    19. Na istoj stazi
    20. Ostanimo zajedno
    21. Djevojka u plavom tonu
    22. Još koji dan s tobom
    23. Crna mačka
    24. (Bacam novčić i zovem) Tvoj broj
    25. Poklon s neba
    26. Nikad nemoj tužna biti
    27. Preko sedam gora
    28. Ne idi
    29. Noćni program

    “Jer osamdesete su bile godine…” – pjevala je Daleka obala na kraju devedesetih o romantičnom pogledu na tu, u nas vrlo obljubljenu, dekadu u muzici. Ono što možda ljudi najviše vole u osamdesetima je onaj duh koji prezentiraju dva albuma vrbovečke grupe Stidljiva ljubičica.

    Riječ je o veselom, zabavnom, neopterećenom power-popu, koji nema nikakvih pretenzija, osim da slušatelju pruži dobar osjećaj nakon što pjesma završi. Sastavljena od gitarista, pjevača i autora Zlatka Đurašine, basista Tvrtka Zdunića, gitarista, pjevača i klavijaturista Renata Happa i bubnjarke Elvire Happ, Stidljiva ljubičica je postojala svega nekoliko godina.

    U to vrijeme su stigli snimiti dva albuma, “Osvrni se na mene” i “Jesenje frke“, te još jedan singl. Sve od navedenog je prisutno na ovom disku koji ovjekovječuje ovu grupu i žanr koji su svirali i koji iz nekog razloga nikad nije previše zaživio u širim komercijalnim okvirima. Riječ je o nečem što se zove power-pop, ima malo i ska, utjecaja grupe Blondie (“Atomic” i “(Bacam novčić i zovem) Tvoj broj” imaju slične uvode), a njihove gitare krasi zvuk eha i reverba.

    Žanrovski najbliže Stidljivoj ljubičici svirao je Neno Belan sa svojom grupom Đavoli, no treba reći da je Ljubičica svoj labuđi pjev otpjevala nekoliko godina prije nego što se Belan pojavio na sceni. Drugi srodnik po zvuku Ljubičici je grupa The Stone Roses (koji će svoj komad slave uzeti tek krajem osamdesetih i u devedesetima) koja je s Ljubičicom dijelila ljubav prema šezdesetima, zvečećim gitarama, i atmosferi koja obilježava njihove snimke, koja kao da kaže – nešto nedefinirano lijepo će se dogoditi i to se osjeća u zraku.

    Muziku podržava

    U vrijeme djelovanja grupe njeni članovi bili su mladi, tako da ova kolekcija kao cjelina ima i slabijih pjesama i nedovoljno razrađenih aranžmana. Simpatično je pjevačevo izgovaranje slova č, ž i š, a svirka je generalno solidna.

    Dojam je da album “Jesenje frke” označava sazrijevanje grupe u ozbiljan pop-bend koji bi mogao izdržati da ne ode svirat narodnjake ili bilo kakvu drugu nedefiniranu ljigu. Bend se raspao neumitnim odlaskom članova na služenje vojne obaveze u JNA. Strast prema bubnjevima Elvira Happ je vrijedno njegovala, završila je Muzičku akademiju, pa tako njeno ime možemo naći u okviru vijesti iz ozbiljne glazbe.

    A sada, ponovnim izdanjem albuma Stidljive ljubičice, ne samo da se Elvire prisjećamo, nego i jednog šarmantnog benda čiji bi nenametljivi zvuk mogao biti osvježenje u toplim (pro)ljetnim danima.

    Muziku podržava