Odličan povratak death metal velikana

    1071

    Cryptopsy

    Once Was Not

    Datum izdanja: 17.10.2005.

    Izdavač: Century Media / Dallas Records

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Luminum
    2. In The Kingdom Where Everything Dies, The Sky Is Mortal
    3. Carrionshine
    4. Adeste Infidelis
    5. The Curse Of The Great
    6. The Frantic Pace Of Dying
    7. Keeping The Caveder Dogs Busy
    8. Angelskingarden
    9. The Pestilence That Walketh In Darkness [Psalm 91:5-8]
    10. The End
    11. Endless Cemetery

    Cryptopsy su jedan od bendova koji su svojim močnim i žestokim izdanjima i odličnim live nastupima proširi i redefinirali granice death metala i potvrdili svoje mjestu u svjetskoj glazbenoj eliti. Osnovani 1992., ovi Kanađani isplivali su na internacionalnu scenu nakon svog demo izdanja “Ungentle Exhumation” i debut albuma “Blasphemy Made Flesh”.

    Brzo nakon toga potpisali su za švedsku diskografsku kuću Wrong Again Records za koju su 1996. izdali klasik “None So Vile” koji je i dan danas ostao njihov najcijenjeniji uradak.

    Once Was Not” je njihov treći album izdan za Century Mediu. Valja spomenuti da se u bend vratio njihov originalni pjevač Lord Worm nakon izbivanja s prošla dva albuma, ali isto tako da ih je napustio njihov dugogodišnji solo gitarist Jon Levassuer pa je jedini gitarist Alex Auburn koji je s bendom samo od prošlog albuma. To je možda ostavljalo malu skeptičnost oko kvalitete ovog albuma, no ohrabrujuća činjenica je definitvno Lord Worm čiji su vokali ipak primjereniji jednom ovakvom bendu od DiSalvovih.

    No, već pri prvom slušanju vidljiva je sva njegova snaga i kvaliteta. Nakon laganog akustičnog uvoda “Luminum” u latino stilu, slijedi “In The Kingdom Where Everything Dies, The Sky Is Mortal” kojom Lord Worm (posebno uvodnim vriskom) i Cryptopsy odlično nagovješćuju svoj povratak. U pravom Cryptopsy stilu, u pjesmi se sve vrti i izokreće s bezbroj promjena tempa i ritmičkih struktura, ali sve to skupa čini jednu kompletnu smislenu strukturu kakvu rijetko tko drugi može proizvesti.

    Muziku podržava

    Mounierove vrhunske bubnjarske sposobnosti dolaze najviše do izražaja u “Carrionshine” (isto kao i u “The Curse Of The Great“), dok je kaotična progresivnost u “Adeste Infidelis” isprekidana brojnim kratkim nepovezanim dijelovima (uključujući i bass solo), a Lord Worm jednostavno blista sa svojim vokalnim dionicama začinjenim kratkom englesko/francuskom govornom dionicom na sredini pjesme.

    Pjesma koju bi definitvno trebalo izdvojiti je “Angelskingarden” (čija je tema incest) koja započinje laganim klavijaturskim uvodom nakon čega slijedi još šest minuta divljeg i brutalnog Cryptopsya, baš onakvog kakvog većina death metal fanova voli i priželjkuje.

    Ako ih niste nikad slušali ovaj album bi vam mogao poslužiti kao odlična prilika da počnete. Nadam se da će Cryptopsy imati još snage i volje i nastaviti u ovom pozitivnom smjeru te da ćemo imati prilike čuti još njihovih odličnih izdanja, a isto tako i prisustvovati jednom od njihovih live nastupa.

    Muziku podržava