Nespretan pokušaj proširenja publike

    1705

    Martin Solveig

    Hedonist

    Datum izdanja: 04.07.2005.

    Izdavač: Defected Rec. / Aquarius Records

    Žanr: Elektronika

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Everybody
    2. Something Better
    3. If You Tell Me More
    4. Black Voices
    5. Rejection
    6. Blind Rendez-Vous
    7. Dry
    8. Something About You
    9. Jealousy
    10. Requiem Pour Un Con
    11. Don’t Waste Another Day

    Martin Solveig spada u skupinu DJ-a s klasičnom glazbenom naobrazbom što je rezultiralo stvaranjem posebnog senzibiliteta i otvorenosti ka različitim glazbenim utjecajima. Još jedna činjenica bitno utječe na njegovu karijeru – 1992. godine zapošljava se kao prodavač u velikom pariškom diskografskom gigantu “Champs Disques” gdje se pobliže upoznaje s elektronskom glazbom.

    Zahvaljujući mjestu na kojem je radio i velikoj predanosti poslu s osamnaest godina upoznaje Claude Monnet koji mu nudi angažman DJ-a u pariškom klubu La Palace, taj mu posao otvara vrata velikog kluba Les Bains Douches gdje mladi Solveig ima priliku puštati muziku uz bok sa DJ-ima poput Todd Terryja, Roger Sancheza i ostalih rezident DJ-a.

    Martinova odanost svome pozivu i zaljubljenost u glazbu i poštovanje publike ne prolaze neprimjećeno, ali DJ-ing mu postaje pretijesan pa se ubrzo baca i u producentske vode i izdaje hitove “Heart Of Africa” i “Come With Me”pod vlastitim labelom Mixture. Nakon tog producentskog izleta poziva ga Bob Sinclar te sudjeluje na projektu “Africanism”, a njegov singl “Edony” uspinje se na svjetskim top ljestvicama i donosi Solveigu internacionalnu popularnost.

    Muziku podržava

    Svijetu se predstavlja svojim debitantskim albumom “Sur la Terre” iz 2002. godine u koji su ukomponirani njegovi mnogobrojni utjecaji od disko i soul zvuka, preko francuskog hip-hopa do ne manje utjecajnih afričkih, latinoameričkih i istočnjačkih zvukova. Poznat po hedonističkom načinu života (koji bi s obzirom da se radi o Francuzu bio nevjerojatan da nije takav) Martin Solveig osim nezasitnog uživanja u glazbi uživa i u dobrome vinu, hrani i dobrome filmu pa se naziv njegovog drugog albuma nameće sam po sebi – “Hedonist”.

    Devedeset posto glazbe i tekstova na albumu potpisuje sam Martin Solveig, ali u vokalnom smislu album nose dva glavna vokala: pedesetjednogodišnji bluzer Lee Fields i majklđeksonovski vokalni performer Jay Sebag.

    Album otvara najavni singl “Everybody” funky-soul stvar začinjena gitarističkim rifovima sa vokalnim gostovanjem Lee Fieldsa koji se na albumu pojavljuje i na devetoj stvari disko prizvuka s početka osamdesetih “Jealousy“. Drugi vodeći vokal na albumu se pojavljuje u četiri pjesme: brazilski obojenom disko zvuku “Something Better“, koju slijedi funky podložena stvar “If You Tell Me More“, te “Rejection” i “Don’t Waste Another Day“. Ove četiri pjesme puno bi se bolje snašle kao pjesmuljci na albumu npr. sladunjavog Justina Timerlakea. Definitivno promašaj koji se na albumu može opravdati jedino pokušajem osvajanja nešto mlađe ne baš prezahtjevne i u većem broju ženske teen populacije.

    Ovaj definitivno nepotreban potez donekle se može ublažiti s dva uratka koje izvodi sam Solveig: pjesma “Dry” u kojoj uz njegov vokal gostuje i simpatična Stephy Haik, te predzadnja broken beat stvar na albumu izvedena na Martinovu materijnjem jeziku “Requiem Pour Un Con“. Još jedan adut na albumu je povratak afričkom zvuku sa stvari “Black Voices” koju izvodi Stephy Haik udružena sa BMK Afroo School.

    Granicu koju Martin Solveig definitivno nije trebao preći uvjerljivo drži stvar “Something About You” koju izvodi Michael Robinson, tu je trebalo stati, a publiku željnu za presladunjavim pjesmuljcima prepustiti kralju i princu ‘sladorane’ Michaelu Jacksonu i njegovom nasljedniku Justinu Timerlakeu, a svoj kreativan rad usmjeriti više prema svome debitantskom albumu.

    Svi koji su otkrili Martina Solveiga na njegovom debitantskom albumu i mnogobrojnim gostovanjima na raznim kopilacijama neka se nadaju da će još uvijek mlad Solveig u budućnosti krenuti pravim putem koji se od tako nadarenog i kreativnog hedonista i očekuje.

    Muziku podržava