Najbolje od najboljeg švedskog benda zadnjih dva desetljeća

    1853

    The Soundtrack Of Our Lives

    Rest In Piece 1994-2012

    Datum izdanja: 29.01.2014.

    Izdavač: Parlophone Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Lifeline
    2. Firmament Vacation
    3. Lost Prophets In Vain
    4. Sister Surround
    5. Legend In His Own Mind
    6. The Passover
    7. You Are The Beginning
    8. Instant Repeater ’99
    9. Just A Brother
    10. Tonight
    11. Galaxy Gramophone
    12. Grand Canaria
    13. Mind The Gap
    14. A Room Without A View
    15. Dow Jones Syndrome
    16. Nevermore
    17. We’ll Get By
    18. Babel On
    19. What’s Your Story?
    20. Midnight Children (Feat. Jane Birkin)
    1. Mantra Slider
    2. Bigtime
    3. The Ego Delusion
    4. Pineal Gland Hotel
    5. Confrontation Camp
    6. Black Star
    7. Utopia
    8. The Flood
    9. Pass Through Fear
    10. Jehovah Sunrise
    11. Believe I’ve Found
    12. Thrill Me
    13. Second Life Replay
    14. Still Aging
    15. Broken Imaginary Time
    16. Throw It To The Universe
    17. Flipside
    18. Shine On (There’s Another Day After Tomorrow)

    Da je svijet fer mjesto za živjeti, ne bi događale stvari kao što su ratovi, ne bi bilo glupih političara, ne bi se događale prirodne nepogode, ne bi bilo podjela na siromašne i bogate…

    Kada bi tu tezu prebacili u glazbeni svijet, mnogi bendovi ne bi ostali zabilježeni samo u podsvijesti vjernih fanova, već bi zauzeli vodeća mjesta umjesto starih fosila koji forsiraju jedno te isto već desetljećima. Da je svijet fer mjesto, The Soundtrack of Our Lives bi nakon 2001. i albuma “Behind the Music” postali glavne svjetske rock zvijezde i punili stadione gdje god bi stigli…Postavlja se pitanje zašto jedan od najboljih švedskih bendova zadnjih 20-ak godina nije uspio napraviti uspješniju karijeru!? Jednostavno, dolaze iz Švedske, a zna se da je to odmah u startu veliki hendikep za bendove, budući da su Amerika i Britanija ipak glavne glazbene meke.Generalno, nije da nisu imali priliku, braća Gallagher su ih obožavali i pozvali na zajedničku karijeru, te vjerojatno i vrlo brzo shvatili da bi uskoro moglo doći do zamjene pozicija, da bi Oasis, koji je već tada bio u padu, mogao svirati ispred TSOOL-a, imali su himnu WrestleManije, pjesme su im se vrtjele po raznim popularnim igricama… Međutim, nije bilo jakog diskografa koji bi rekao medijima ‘to je to, to su švedski The Beatlesi na prijelazu stoljeća’.Da je slučajno bilo tako, vjerujem da se The Soundtrack of Our Lives ne bi raspali prije dvije godine, tik pred svoju punoljetnost, iako su to još otpočetka najavljivali. Sa šest albuma koje su ostavili iza sebe, pokazali su da su bend koji je teško radio loše stvari, počevši od najavnog albuma, pa sve do posljednjeg “Throw It to the Universe” koji je bio pravi epitaf na ono što su radili cijelo vrijeme, pričali perfektnu britpop priču kakvu čak i Britanci u to vrijeme nisu znali pričati tako snažno.Predivna laganica “Lifeline” otvara ovu kompilaciju, zatim je slijedi je “Firmament Vacation (A Soundtrack of Our Lives)” u kojoj su spojili Oasis i The Rolling Stonese, a nakon nje “Lost Prophets in Vain” koja ima jak retro folk rock štih, dok je “Sister Surround” jedan od hitova koji ih je proslavio 2001. godine.Mislim da nema smisla u nedogled nabrajati pjesme jer bih mogao napisati pravi seminar u svezi njih, stoga ću se osvrnuti na one najbitnije, najbolje, iako je i ostatak albuma jednako značajan.Legend in His Own Mind” je zatvarala prvi album “Welcome to the Infant Freebase”, no koliko god je to bila pjesma vedrih tonova, ona uopće nije vesela. Brutalni stihovi govore o liku koji je pobio sve oko sebe, ali se držao i dalje kao neki heroj. Već se u to vrijeme dalo naslutiti da je TSOOL jedan od velikih bendova koji dolaze sa sjevera Europe, posebno ako nadodamo da su na istom albumu prezentirane i pjesme poput “Mantra Slider” i “Instant Repeater ’99”.

    Upravo “Instant Repeater ’99pokazuje koliko su TSOOL već u startu uzeli sve ono što treba od britanske glazbe, od The Beatlesa do Oasisa, da bi pružili vrlo upečatljivu himnu koju je moguće pjevati s bendom cijelo vrijeme. Kad još pri tome vidimo bradatu grdosiju kako nam pjeva, teško je odoljeti nečemu ovako značajnom.

    Muziku podržava

    Bigtime“, ali i cijeli album “Origin Vol. 1”, bio je dosta veliki zaokret u njihovoj karijeri, jer su poželjeli postati veći od onoga što im pripada po geografskoj paraleli. Pjesma je čisti rock hit, bez reda i pameti, ali dovoljno probojna da se s lakoćom probije do radijskog etera. U tome je i djelomično uspjela, ali značajniji (mega)uspjeh ipak nije stigao.

    Neke od pjesama koje prezentiraju završni album su naslovna i “What’s Your Story?“, dok “Shine On (There’s Another Day After Tomorrow)” simbolično zatvara kompilaciju, baš kao i sam album. U to vrijeme se već znalo da su došli do kraja, stoga je cijeli album obilovao pjesmama zbog kojih dobivaš dojam da se žele oprostiti u najboljem svijetlu. Bome su u tome i uspjeli.

    Sad, kad uzmeš u ruke dvostruku kompilaciju s 38 pjesama i dva i pol sata muzike, moraš biti lud da bi rekao kako nešto nedostaje… Ali, nešto stvarno nedostaje…

    Mogli bismo pričati da za svaku kompilaciju postoje osobne preferencije, svatko bi nešto nadodao ili oduzeo, a u ovom slučaju “Rest in Piece 1994-2012” jest ‘best of’ zbirka koja je spojila gotovo sve najbitnije momente benda. No, da su uvrstili još pokoju pjesmu s “Behind the Music” (recimo “In Your Veins”, “Infra Riot” ili “21st Century Rip Off”) ne bi pogriješili. Da su ubacili “Blow My Cool” s prvijenca ili “Everything Beautiful Must Die” s dvostrukog albuma “Communion” također ne bi pogriješili…

    Kad vidimo kakve pjesme jednostavno nisu stale na kompilaciju najvećih hitova, tad je posve jasno da se radi o bezvremenskom bendu koji je jednostavno rođen u krivo vrijeme i na krivom mjestu… Da je bilo drugačije, vjerojatno bi postali jedna od najvećih rock atrakcija svojeg doba.

    I da, napomenimo, ovo je sažetak samo šest albuma… Nekima za ovako jaku kompilaciju trebaju desetljeća i desetljeća, a The Soundtrack of Our Lives je ispucavao takve pjesme s lakoćom, pa su često posezali i za ‘višeminutažnim albumima’ (12 pjesama na jednom albumu je najmanje što su izdali, a znalo je biti i po 20 pjesama ili dvostruki album) na kojima je bilo vrlo malo ili gotovo ništa praznog hoda.

    Dva najpopularnija švedska proizvoda zadnjih desetak godina koji su proizašli iz garažnog i indie svijeta su The Hives i Mando Diao. Oba benda su pronašli svoju nišu u određenom dijelu svoje karijere: The Hivese su Ameri skužili vrlo rano, dok je Europa poludjela za ‘manekenima’. Za razliku od njih, The Soundtrack of Our Lives je ipak bilo znatno teže jer njihova glazba ipak nije toliko hitoidna, već slojevitija, psihodelična, originalnija (koliko god to bizarno zvučalo, jer je očito da su vukli iste inspiracije kao i braća Gallagher)…

    “Rest in Piece 1994-2012” je pravi dragulj britpopa koji zapravo to i nije. Mogli bi ga simpatično nazvati ‘viking pop’ i uopće ne bi pogriješili, budući da su članovi svi odreda dobroćudni gorostasi koji znaju pružiti zadovoljstvo glazbe sa stavom i porukom, makar ona i bila samo ‘obična ljubavna’.

    Preteča The Soundtrack of Our Lives je bio Union Carbide Productions, jednako intrigantan bend koji je kroz bučnije garažne utjecaje udarao najjače, dok je s novim bendom došao jedan smiraj kojeg su već u startu usavršili do najsitnijeg detalja, zbog čega je prava divota slušati ovu kompilaciju. Iako su i sami albumi u blizini za podebljanje dojma…

    Muziku podržava