Moderno ograničena buntovnost

    1392

    Artas

    Riotology

    Datum izdanja: 28.01.2011.

    Izdavač: Napalm Records

    Žanr: Metalcore

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. A Journey Begins
    2. Fortress Of No Hope
    3. The Day The Books Will Burn Again
    4. The Suffering Of John Doe
    5. Rassenhass
    6. O5
    7. No Pasarán
    8. The Grin Behind The Mirror
    9. Gipfelstürmer
    10. Le Saboteur
    11. Mediafada
    12. O5
    13. Ashes Of Failure
    14. Between Poets And Murderers
    15. A Martyr’s Dawn
    16. Surrounded By Darkness We Are Able To See The Stars

    Šezdeset i sedam minuta trajanja ne bi toliko privlačilo pozornost da se radi o nekakvom progressive metal izdanju, no u slučajevima ‘modernijih’ metalaca to je, u najmanju ruku, neuobičajeno i rijetko.

    No time se očito nisu zamarali Austrijanci Artas koji su na svoj drugi album ‘utrpali’ čak šesnaest pjesama, valjda sve koje su napisali, pa njegova dužina stoga niti ne čudi. A i ne čudi zato što su složili ipak malo razrađeniji i zanimljiviji album nego što je to slučaj kod bendova koji najčešće kombiniraju brutalni ili melodični death & thrash metal i hardcore, pa što ispadne – ispadne.

    Više puta ništa nego nešto, no ovdje je zato sistematizacija ipak nešto zanimljivija, struktura je sastavljena od više elemenata, pa zvuči zanimljivije i napetije. Žestokim i brzim, agresivnim i strašno prodornim melodeath/thrash riffovima pridodano je gromovito bubnjanje svih snaga, brzina i stilova, s izraženo mračnom, darkerskom, razbijačkom atmosferom.

    Vokali se kontinuirano mijenjaju (clean, screams, growl, harsh, schutting), što puni doprinosi na dinamičnosti, dosta je melodičnih interludija, a struktura pjesama više podsjeća na progresivne nego na death-core radove.

    Muziku podržava

    To znači da je uključena i smislenija, raslojenija varijanta skladanja pjesama, s ritmičkim raznolikostima, višeobraznim instrumentalnim sekcijama, no ništa što bi dinamiku i brutalu jače uzdrmalo i natjeralo da ‘klekne’ ili ustupi dominaciju, a opet da sve ne bude prenasilno.

    Posebnost albuma je i ta što su pjesme pisane i pjevane na četiri jezika, pa tako osim na engleskom, sve to dobro zvuči i na španjolskom (“No Pasarán“), njemačkom (“Rassenhass“), francuskom (ambijentalna “Le Saboteur“) ili pak na engleskom (“Fortress Of No Hope“, “The Day The Books Will Burn Again“).

    Uključimo li tu i akustičnu laganicu “Surrounded By Darkness We Are Able To See The Stars” jasno je da se radi o univerzalnom albumu, s mnoštvom stilova, ne samo generalno gledajući, nego i unutar skoro svakog tracka. To će sigurno mnogima zasmetati, ali isto tako i mnogima odgovarati.

    No kako su suprotnosti i kontroverze uvijek dobro prolazile, i prolazit će na svim poljima, dojam da bi “Riotology“, koji je osim svega navedenog i izrazito moćno produciran (Jacob Hansen), mogao udahnuti dašak, pa teško je reći svježine jer je za tako nešto pretežak, prije kompozitorske snage i konstruktivnosti, u sve dosadniju i jednoličniju ‘modern metal’ scenu, nakon svakog njegova slušanja sve je jači.

    Muziku podržava