Kućni reggae

    4078

    Žan i Mazguni

    Mazgune ponovo jašu...

    Datum izdanja: 11.02.2009.

    Izdavač: Menart

    Žanr: Reggae, World Music

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Vengo coj
    2. Škojori
    3. Rog
    4. P.T.S.P.
    5. Na kvasinu san ša
    6. Mi ne domo ćaću
    7. Europa
    8. Divojka od soli i bure
    9. Čimavica
    10. Bilo jednom…
    11. Afro coj Rmx
    12. Reggae coj Rmx
    13. Vengo rog Rmx

    Mazgune ponovo jašu…” je prvi album koji je Žan Jakopač snimio nakon raspuštanja Šo!Mazgoona. Novi bend se zove Žan i Mazguni, a na albumu je svoj doprinos dala i cijela svita cijenjenih prijatelja i suradnika poput puhača Novoselića, Kriletića i Pavice, starih suboraca iz Šo!Mazgoona Leinera i Kovačića, Krune Levačića, Jasne Bilušić i drugih.

    Album otvara “Vengo coj” u prepoznatljivom opuštenom, ljetnom, mediteransko-karipskom stilu. Prigodno hedonistički tekst pjesme napisao je Renato Baretić, koji je to isto učinio i za “P.T.S.P.“, koja se temom iz svog naslova bavi u prvom licu.

    Većina pjesama odsvirana je u reggae ritmu, što ovaj album čini jednim od ‘najčišćih’ hrvatskih reggae albuma. No, ipak je taj reggae obogaćen sa puno začina poput bluesa u “Škojori” u kojoj svira naš poznati usno-harmonikaš Tomislav Goluban i u kojoj je u nekoliko stihova uspješno opisan otočki život, otočki dani i noći, godišnja doba i prolaznost vremena kroz ponavljajuće cikluse rađanja i smrti, bonaca i nevera; ili funka u “Rogu” u kojoj se opet pojavljuje Saljska Tovareća mužika s Dugog otoka od koje su povučene poveznice prema afričkim rogovima i aboridžinskim didgeridooima.

    Na kvasinu san ša” ima hitoidni potencijal zbog svoje dvosmislenosti i zato što ljudi jednostavno vole vikati refrene poput “Ajme meni ljudi, na kvasinu san ša!“.

    Muziku podržava

    Najveći hit će vjerojatno biti “Čimavica” jer to je “štorija jubavi i komedije, on je bi bodul a ona iz Slovenije” i jednostavna veselica u stilu uspješnica poput “Na Palagružu”.

    Moj favorit je pak “Mi ne domo ćaću” koja se također opet vraća jednoj temi već korištenoj na albumima Šo!Mazguna, a ovaj put je to otočki sprovod. ‘Sprovodske’ melodije karakteristične limenoj glazbi u pjesmi se miješaju s reggae ritmovima, tekst je lijep, a sama pjesma ima tužan, no utješan ugođaj.

    Europa” je jedina pjesma na ‘književnom’ hrvatskom jeziku. Stvar je pomalo u stilu Ramba Amadeusa, a u njoj Žan cinično primjećuje kako spremno “namještamo brave, da nam stave ključe“.

    ‘Službeni’ dio albuma zatvara country reggae stvar “Bilo jednom…” s jednostavnim i lijepim ljubavnim stihovima.

    Žan i Mazguni u odnosu na Šo!Mazgoone zvuči dijelom kao kućni lo-fi bend, što ne mora biti ni lošije ni bolje. Cijeli album je opušteniji, s razvodnjenijim rubovima, no ovom stilu glazbe to nasreću paše.

    Moguće je doduše prigovoriti ponavljanje već viđenih tema, te da dio zavodljivosti stihova leži u dijalektu, no u uspjelim trenucima poput “Škoroji” ili “Mi ne domo ćaću” ne može im se poreći vrsna slikovitost.

    Za kraj albuma su ostavljena tri uglavnom instrumentalna remiksa “Afro coj“, “Reggae coj” i “Vengo coj”. U originalnom izdanju album je opušten, laid-back, fjakast, i kao takav može proći, dok mu u ovom izdanju za partyje ipak fali agresivnosti.

    “Mazgune ponovo jašu…” je za Žana Jakopača mali korak unazad u odnosu na albume Šo!Mazgoona, no u odnosu na cijelu domaću pop-rock scenu, to je jedno od boljih ostvarenja u zadnje vrijeme.

    Muziku podržava