Kristalni dvorac koji se ne ruši

    2184

    Crystal Castles

    Crystal Castles

    Datum izdanja: 21.05.2010.

    Izdavač: Fiction / Universal Music

    Žanr: Elektronika, Indie Pop, Trash

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Fainting Spells
    2. Celestica
    3. Doe Deer
    4. Baptism
    5. Year of Silence
    6. Empathy
    7. Suffocation
    8. Violent Dreams
    9. Vietnam
    10. Birds
    11. Pap Smear
    12. Not In Love
    13. Intimate
    14. I Am Made of Chalk

    U novom mileniju, uz procvat indie-glazbe, procvala je i elektronika s nizom mlađih bendova koji miješaju rock i punk postulate s elektronikom, pa smo dobili cijeli niz novih žanrova.

    Sve bi se moglo grupirati kao ‘elektro-nešto’ gdje bismo svojevoljno umjesto ‘nešto’ mogli postaviti bilo koji žanr ili podžanr, a da pri tome ne izgubimo osnovni smisao ‘nove’ glazbe. Neki su se ispromovirali u velike svjetske zvijezde poput LCD Soundsystema, Klaxonsa i sličnih, neki to moraju još doseći, a Crystal Castles sigurnim koracima koračaju prema vrhu te scene.

    Karijeru su započeli prije nekih pet-šest godina, nakon čega su izdali niz EP-a kojima su skrenuli pažnju na sebe. Svirajući koncerte do izražaja je došla kaotičnost njihovog zvuka i interpretacije, pa se glas proširio i jedva se čekao prvijenac koji je izdan 2008. Kako to obično biva u Britaniji s nekim novim bendom, album “Crystal Castles” je ubrzo proglašen za nešto najbolje što se dogodilo u proteklim godinama, a bend kao svjetla budućnost scene. Dvije godine kasnije dobili smo i nastavak priče.

    Kada bend nema bolje ideje za naslov ili okreće novu stranicu u svojoj diskografiji, album nazove imenom benda. Često prvijenci imaju takva imena, pa me nije začudilo da su Crystal Castles svoj debi nazvali “Crystal Castles”, ali je vrlo glupo da i novi album tako nazovu jer ih se u budućnosti nikako neće moći razlikovati (npr. Weezer barem mijenja boje naslovnica pa ih prepoznajemo kao ‘plavi’, ‘zeleni’, ‘crveni’)…

    Muziku podržava

    Bilo kako bilo, ‘dvojku’ su s nestrpljenjem čekali mnogi indietroničari u nadi da će bend ponovno pružiti prelijepe zvučne kulise s prvijenca. Okvirno rečeno, Crystal Castles su to i uspjeli, ali ipak u nešto manjoj mjeri.

    Njihovu glazbu možemo svrstati u eksperimentalnu elektroniku koju karakterizira podosta veliki kaos u pjesmama, ali ipak s jasnim smjernicama u sanjivosti vokala i melodija uz ogromnu dozu synthova. Ovaj ‘kaos’ daje jasne aluzije i usporedbe na nedavni album Sleigh Bells, pa koliko su ta dva benda slična, toliko su i različita, te “Treats” jednostavno razvaljuje u odnosu na “Crystal Castles“.

    Napredak se vidi, više ne koriste samo 8-bitne synthove, već ih sada znaju ispremiješati s drugim i drukčijim elektronskim dodacima, pa pjesme imaju jednu tečnost kao pjesme Röyksoppa ili Goldfrappa s jasnom razlikom da Crystal Castles u svoju glazbu unosi mnogo više eksperimentalnog dijela gdje se često znaju gušiti jednostavne synth-melodije.

    Od cijelog niza pjesama, istaknuo bih dvije za koje bih rekao da su krajnosti u kojima se bend kreće. “Doe Deer” je neurotična elektro-pop-noise pjesma kojom bi se i mrtvac probudio i digao iz groba, dok je “Intimate” njena potpuna suprotnost, lijepa i lepršava skladba, zarazne melodije koja često prerasta u progresivniju elektroniku, ali opet vrlo nježna i intimna kako joj i sam naslov kaže.

    Elektronika stara 20-ak i više godina glavni je utjecaj kod Crystal Castlesa što su najbolje pokazali na ovom albumu. Za razliku od prvijenca, ovdje su ju ispolirali s mnogim modernim zvucima, pa su synth-melodije dobile na grooveu, ali same pjesme ipak malo zaostaju od onih s prošlog albuma.

    Iako nikad nisam preferirao elektronsku glazbu, prošla dekada me obradovala s nizom bendova zbog kojih smatram da se u elektronici još može mnogo toga reći, ako se sa standardnim štivom ispremiješa jedno regularno žanrovsko opredjeljenje. Crystal Castles, iako spadaju u ‘elektro-nešto’, su jedan dobar pop-bend o kojem ćemo i narednih godina mnogo pričati.

    Muziku podržava